
Styrker strømforsyningen til Merdø

Utenfor Tromøy ved Arendal ligger øya Merdø. Her finner vi hytter og gammel bebyggelse som benyttes som sommerboliger. Øya kan blant annet by på museum, kafe og flotte badestrender, og er godt besøkt av gjennom hele sommerhalvåret av både lokalbefolkning og turister.
- Bakgrunnen for prosjektet var å skifte ut det siste 6kV nettet på Agder, sier Maria Storesund Brekke, prosjektingeniør i Agder Energi Nett.
Ved å legge sjøkabel og fjerne eksisterende luftnett økes forsyningssikkerheten til Merdø. Fjerning av luftnettet er også positivt i forhold til seilbåter med høyde som ellers kan komme i konflikt med linjene.
Den nye kabelen går ut fra Katten på Tromøya via Gjessøya til Merdø. På Gjessøya er det satt opp en ny nettstasjon for å forsterke nettet. Nettpartner er utførende entreprenør.
- Sjøkabelen ble lagt i januar. Vi fikk restriksjoner fra Raet nasjonalpark og Fylkesmannen om at kabelen måtte legges mellom oktober og mars på grunn flere rødlistede og sjeldne sjøfugler, samt ålegress i området. Arbeidene på Gjessøya startet i vår, og har gått relativt smertefritt. Prosjektet bidrar også til å forskjønne området, da flere master på Gjessøya og Lille Gjessøya demonteres, forteller Maria Storesund Brekke.
Nøkkelord
Bilder




Om Agder Energi Nett
Agder Energi Nett overfører strøm til 210.300 nettkunder på Agder, og er med det Norges fjerde største nettselskap. Selskap er en del av Agder Energi konsernet. Agder Energi Nett eier og har driftsansvaret for det elektriske regional- og fordelingsnettet på Agder, totalt 22.300 km linjer og kabler.
Følg pressemeldinger fra Agder Energi Nett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Agder Energi Nett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Agder Energi Nett
2,5 milliarder i strømstøtte til kunder på Agder i 202213.1.2023 14:14:34 CET | Pressemelding
Statens kompensasjonsordning for høye strømpriser gav i desember 2022 rekordstor utbetaling til strømkundene på Agder. Beløpet for desember ble på vel 547 millioner kroner. Totalt er det gitt strømstøtte på 2460 millioner kroner til strømkundene på Agder i 2022.
Reduserer nettleien i nye Glitre Nett13.12.2022 10:30:00 CET | Pressemelding
Som følge av fusjonen mellom Glitre Energi og Agder Energi slår også konsernets nettselskap seg sammen. Det nye selskapet skal hete Glitre Nett, og sammen er det utarbeidet felles og lavere nettleiepriser fra 1. januar 2023.
Utstyr fra Agder Energi Nett til Ukraina8.11.2022 07:50:25 CET | Pressemelding
Russlands angrep på Ukraina har ført til omfattende skader på infrastrukturen til energiforsyningen. Agder Energi Nett er et av nettselskapene som har bidratt med utstyr til Ukraina, som fremdeles har et stort behov for hjelp for å få reparert strømnettet.
Glitre Nett blir navnet på fusjonert nettselskap4.11.2022 12:13:49 CET | Pressemelding
Som følge av fusjonen mellom Glitre Energi og Agder Energi slår også konsernets nettselskap seg sammen. Det nye selskapet skal hete Glitre Nett, og får en sentral rolle i elektrifiseringen av samfunnet og det grønne skiftet.
Bærekraftige løsninger i ny transformatorstasjon19.10.2022 08:14:59 CEST | Pressemelding
Bærekraftige løsninger og bruk av ny teknologi er stikkord når Agder Energi Nett nå åpner den nye transformatorstasjonen på Evje. Den nye transformatorstasjonen er bygget med høyspentbrytere uten den klimaskadelige drivhusgassen SF6.