Strømforbruket gikk kraftig ned i høst
Strømforbruket gikk betydelig ned i september og oktober sammenlignet med 2021, viser nye analyser fra NVE. Husholdningene i sørlige Norge har redusert strømforbruket med hele 17 prosent i september og 14 prosent i oktober sammenlignet med i fjor. Tallene er korrigert for temperaturvariasjoner.

- Kraftforbruket for hele landet så langt i år er redusert med 6,1 TWh fra i fjor. Det er tydelig at mange nå sparer strøm, sier vassdrags- og energidirektør Kjetil Lund.
I industrien og i tjenesteytende sektor har også strømforbruket gått ned nå i høst. I tjenesteytende sektor var nedgangen i forbruket i sørlige Norge på 2,4 prosent og 5,1 prosent. Industrien i sørlige Norge reduserte forbruket med 7,1 prosent og 5,9 prosent. Dette skyldes først og fremst reduksjon i aluminiumsproduksjon.
I Midt-Norge og i Nord-Norge var reduksjonen i strømforbruket for husholdningene i september og oktober på 3,3 prosent og 1,9 prosent sammenlignet med i fjor og korrigert for temperaturvariasjoner. I perioden økte strømforbruket for industrien i nord, en endring som i stor grad skyldes at noe industri var koblet ut året før og nå er satt i drift igjen.
Viktig at vi fortsetter å spare
Selv om kraftsituasjonen har blitt betydelig styrket de siste ukene, er det fortsatt viktig med alle små og store tiltak som gjør at vi sparer strøm. Det bidrar til å styrke forsyningssikkerheten ytterligere for den kommende vinteren.
- De viktigste tiltakene du og jeg kan gjøre er knyttet til oppvarming av rom og vann. Men også summen av mange små grep, som å huske å slå av lys, vil bidra til å senke forbruket og strømregningen, sier Lund. - Samtidig så ønsker vi ikke at strømsparingen skal gå på helsa løs. Våre råd dreier seg om smart bruk av strøm og spare der det kan skje uten at det får ubehagelige konsekvenser.
De høye strømprisene rammer hardest hos de som har minst fra før og det kan særlig gå utover sårbare grupper. En rapport fra Statistisk Sentralbyrå viser at åtte prosent av det totale husholdningsbudsjettet for lavinntektsfamilier gikk til å dekke strømregningen forrige vinter, noe som er nesten tre ganger mer enn normalt. Rapporten viser også at strømstøtten er viktigst for de med lav inntekt.
NVE skal publisere månedlig statistikk om energibruk
NVE og Enova jobber nå med informasjon og veiledning om energieffektivisering og energisparing og NVE vil framover publisere månedlige analyser over energibruk i Norge.
- Vi vil samarbeide om råd og veiledning for strømsparing og effektiv energibruk, både gjennom vinteren og også i et lenger perspektiv, sier Lund.
Det samarbeides også bredt andre statlige aktører slik som Statsbygg, Husbanken, Direktoratet for byggkvalitet og Miljødirektoratet.
Informasjon om energisparing og tips for å spare strøm finner du her
September |
Oktober |
|
Husholdninger |
||
Sørlige Norge |
-17,7 % |
-14,8 % |
Nordlige Norge |
-3,3 % |
-1,9 % |
Tjenesteyting |
||
Sørlige Norge |
-2,4 % |
-5,1 % |
Nordlige Norge |
4,0 % |
3,6 % |
Industri |
||
Sørlige Norge |
-7,1 % |
-5,9 % |
Nordlige Norge |
10,4 % |
8,7 % |
Tabell: Tabellen viser endring i temperaturkorrigert strømforbruk fra september og oktober 2021 og september og oktober 2022.
Om analysen av strømforbruket i Norge:
- NVE vil fremover publisere enkle, månedlig analyser av strømforbruket i Norge.
- En stor andel av strømforbruket i husholdninger og tjenesteytende sektor går til oppvarming og utetemperaturen påvirker derfor strømforbruket mye. For å ha et bedre sammenligningsgrunnlag mellom år, så har NVE temperaturkorrigert forbruket for å kompensere for værvariasjoner fra år til år.
- Tallene er sammenlignet med 2021 og er basert på tall fra Elhub.
Kontakter
Maren Aschehoug Esmark, seksjonssjef
mobil: 97 18 33 79
Olav Karstad Isachsen, seniorrådgiver
mobil: 95 00 26 27
Ingeborg Løkka, førstekonsulent
mobil: 97 46 79 66
Bilder


Dokumenter
Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Folkemøte om ny kraftleidning i Karmøy kommune3.2.2023 12:43:41 CET | Pressemelding
Fagne har søkt om å byggje, eige og drive ein ny 132 kV kraftleidning frå Bø til Meland i Karmøy kommune. Noregs vassdrag- og energidirektorat har sendt søknaden på høyring, og held folkemøte om saka den 7. februar.
Utrygg is på Hellestveitvann ved Kongens dam27.1.2023 14:08:34 CET | Pressemelding
NVE advarer folk mot å ta seg ut på isen på Hellestveitvann i Bamle kommune denne vinteren. På grunn av damsikkerheten har eier av dammen blitt bedt om å holde en tappeluke i Kongens dam åpen. Det gjør at vannstanden vil variere, noe som gjør isen på vannet usikker.
Presseinvitasjon: webinar om strømsparing og energieffektivisering27.1.2023 08:41:56 CET | Presseinvitasjon
Olje- og energiminister Terje Aasland og leder i KS Gunn Marit Helgesen møter i dag, fredag 27. januar, over 100 kommuner på webinar om strømsparing og energieffektivisering. Blant annet vil Asker kommune dele sine erfaringer, og KS vil si litt om variasjoner i kostnadene for energibruk mellom kommunene.
Folkemøte om ny kraftleidning mellom Strand, Finnøy og Rennesøy5.1.2023 08:00:00 CET | Pressemelding
Lnett ønskjer å bygge ein ny kraftleidning mellom Strand, Finnøy og Rennesøy i Rogaland. NVE inviterer til høyring og folkemøte for å få innspel frå alle partar og informere om prosessen vidare.
Overtredelsesgebyr til Godfarfoss Kraft i Viken fylke4.1.2023 12:00:48 CET | Pressemelding
NVE har gitt Godfarfoss Kraft AS et overtredelsesgebyr på 500 000 kroner. Årsaken er mangelfull oppfølging av trua mose- og lavarter under utbygging av Godfarfoss kraftverk. Dette er brudd på konsesjon og godkjent detaljplan for kraftverket, som ligger i Hol og Nore og Uvdal kommuner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom