NVE gir Bjørøya AS overtredelsesgebyr på tre millioner kroner
Norges vassdrags- og energidirektorat gir gebyret til Bjørøya AS for å med forsett ha bygget elektriske anlegg uten nødvendig tillatelse. Dette er en av flere saker det siste året hvor NVE gir gebyr for ulovlig utbygging av kraftnett.

Bjørøya AS søkte om konsesjon for nettilknytning til fiskeoppdrettsanlegg i Åfjord kommune, Trøndelag i oktober 2023. NVE ble først gjort oppmerksom på det ulovlige forholdet i oktober 2024, da konsesjonssøknaden var på høring. Under høringen kom det frem at de har lagt 2,8 km sjøkabel, før de fikk tillatelse av NVE. Etter videre undersøkelser kom det frem at de har lagt et stykke jordkabel, også uten tillatelse. flere av tiltakene som var omsøkt var allerede etablert.
–Energiloven stiller tydelige krav om at aktører må ha konsesjon før de kan bygge elektriske anlegg. Dette er for å sikre at byggingen blir gjort på beste måte med hensyn til kraftsystemet og natur- og miljøverdier i området. Å sette i gang bygging uten tillatelse er et svært alvorlig lovbrudd, som undergraver hele konsesjonsordningen, sier Anne Johanne Kråkenes, seksjonssjef i NVE.
NVE mener Bjørøya AS har handlet med forsett
I april 2025 ga NVE selskapet den nødvendige tillatelsen for å bygge anlegget. En uke senere varslet NVE om et mulig gebyr for den ulovlige byggingen.
I sin kommentar til varselet skriver Bjørøya AS at kommunen hadde godkjent kablene. På bakgrunn av det valgte de å sette i gang arbeidet før de fikk tillatelse fra NVE, for å omgå saksbehandlingstiden og spare kostnader på lagring av kabelen.
–Vi mener Bjørøya AS har tatt et bevisst valg om å sette i gang arbeidene før de nødvendige tillatelsene var på plass. De burde derfor også være klar over alvorlighetsgraden i dette, og konsekvensene det får, sier Kråkenes.
NVE har økt fokus på brudd på konsesjonsplikten
I 2024 orienterte NVE om at det pågår en gjennomgang av kjente brudd på konsesjonsplikten. Gjennomgangen er fortsatt høyt prioritert i 2025, og gebyret til Bjørøya AS er et ledd i dette arbeidet.
Kontakter
Anne Johanne KråkenesSeksjonssjef
Tel:92429961ajk@nve.noOm oss
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE gir løyve til å bygga ein testturbin i Gulen3.7.2025 13:27:41 CEST | Pressemelding
Selskapet Georgine Wind AS får løyve til å sette opp ein vindturbin i eit industriområde i Gulen kommune. Dette er eit testprosjekt der målet er å bidra til teknologiutvikling for havvind.
NVE har fastsett utgreiingskrav for ny kraftleidning mellom Blåfalli, Mauranger og Samnanger2.7.2025 15:16:17 CEST | Pressemelding
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har fastsett utgreiingsprogram for ny kraftleidning i Kvinnherad, Ullensvang og Kvam kommunar. Programmet beskriv krav til tema og trasear, som må utgreiast før Statnett kan søkje om konsesjon.
NVE anbefaler tillatelse til nytt kraftverk i Sarpsfossen27.6.2025 14:00:50 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) anbefaler at Hafslund Produksjon AS og Sarpsfoss Limited får tillatelse til å bygge Sarp 2 kraftverk i Sarpsfossen, med strenge krav til å håndtere naturfare.
NVE tilrår tiltak for å ivareta fisken i Finndølavassdraget26.6.2025 12:00:00 CEST | Pressemelding
NVE tilrår minstevassføring heile året i Bondøla. Bondøla er eit viktig sidevassdrag til Finndøla, med potensielle gyte- og oppvekstområde for storaure og sik frå Fyresdalsvatnet.
NVE fastsetter utredningsprogram for reindrift og nett i Finnmark25.6.2025 15:49:53 CEST | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har nå fastsatt utredningskrav om reindrift for de 11 vindkraftsakene i Finnmark. Samtidig er det satt krav til hva som må utredes for to kraftledninger i fylket.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom