STRAKSTILTAK FOR Å REDUSERE STRØMPRISEN
Florø, 20. oktober 2021
Til olje-og energiminister Marte Mjøs Persen
STRAKSTILTAK FOR Å REDUSERE STRØMPRISEN
De strakstiltakene som har vært nevnt offentlig, redusert el-avgift, bortfall av mva og økt bostøtte til de som blir hardest rammet, vil monne lite i den situasjonen som avtegner seg for vinteren.
Ifølge NRK anslår kraftanalytiker Tor Reier Lilleholt i Volue Insight at prisnivået på strøm ikke kommer ned før i april neste år.
Motvind Norge vil derfor foreslå et tiltak som vil redusere selve strømprisen:
Det er å stanse forsyning til sokkelinstallasjonene med strøm fra land til alle sokkelinstallasjoner som har gassturbiner som kan overta nødvendig strømproduksjon. Det går nå så store mengder strøm ut på sokkelen, at gjennomføring av dette tiltaket vil gi umiddelbar og klart dempende effekt på strømprisene på land. En slik ordning bør beholdes til strømprisene kommer ned på et mer normalt norsk nivå.
En gjennomføring av tiltaket bør følges opp av kontroll med at kraftselskapene ikke øker eksporten tilsvarende, for å opprettholde de høye strømprisene.
For Motvind Norge er det viktig at myndighetene iverksetter tiltak som gir effekt direkte på strømprisene. Det vil bidra til å unngå at strømprisnivået i Norge biter seg fast på høyere nivåer enn nødvendig, og som da i neste omgang utløser krav om ytterligere nedbygging av verdifull natur med flere vindkraftverk på land.
En slik tidsbegrenset stopp i leveransene av strøm til sokkelen, vil ikke bare berge husholdningene gjennom vinteren. Dagens strømpriser vil bli dramatisk for spesielt prosessindustri som henter deler av energibehovet i spotmarkedet.
En tidsbegrenset reduksjon av strøm til sokkelen som et krisetiltak, eventuelt begrunnet i EØS-avtalens paragraf 112, antas ikke å stride mot noen formelle forpliktelser landet har.
Erfaringer med en slik midlertidig ordning vil også bli nyttige i diskusjonen om videre elektrifisering av sokkelen, noe som allerede er et aktuelt politisk tema for det nye Stortinget.
Norske husholdninger ligger i toppen i Europa i forbruk av strøm, fordi det norske samfunnet er kommet lenger enn de fleste land i elektrifisering. Norske husholdninger blir dermed langt hardere belastet enn husholdninger i utlandet av strømprisøkninger, selv om strømprisene her i landet vanligvis er noe lavere enn i landene rundt oss. Den store kabelkapasiteten mot kontinentet og England har nå drevet prisene til rekordnivåer, spesielt i Sør-Norge som får størst effekt av strømprisimporten.
Med vennlig hilsen
Motvind Norge
Stein Malkenes
-daglig leder-
Om Motvind Norge
Det er behov for å stanse tap av naturarealer og ødelagte lokalsamfunn. Vi trenger ikke vindkraft. Vindkraft løser ingen problem, den skaper bare nye.
Motvind Norge arbeider for en bærekraftig energipolitikk og mot vindkraft.
Vi har fakta og folket på vår side.
Les mer på Motvind.org
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
John Ivar Liverød blir daglig leder i Motvind Norge17.12.2025 10:49:31 CET | Pressemelding
Motvind Norge går inn i en ny fase med John Ivar Liverød som ny daglig leder. Med bakgrunn fra næringsliv, teknologi, strategi og samfunnsutvikling vil han styrke organisasjonens arbeid for en mer ansvarlig og kunnskapsbasert energipolitikk i Norge.
Vindkraften er død og kraften har vi. Det er styringen som mangler.8.12.2025 11:21:24 CET | Kronikk
DNVs nye rapport snakker om kraftkrise. Men er det egentlig en krise vi har, eller en spekulativ etterspørsel uten styring? Når rapporten kaller vindkraft billig, samtidig som de selv viser at den koster 70 øre/kWh, er det nok et bevis på at vindkraft ikke har en fremtid i Norge.
Vindkraft truer drikkevann - Motvind Norge krever havarikommisjon og strengere krav til vindkraftindustrien27.11.2025 12:56:25 CET | Pressemelding
Vitenskapskomiteen for mat og miljø (VKM) sin rapport til Mattilsynet viser at vindkraftverk lokalisert i eller nær nedbørs- og vanntilsigsområder utgjør en betydelig fare for drikkevann. Risikoen gjelder både under bygging, drift og ved avvikling. -Viser at vi har hatt rett hele tiden, sier John Fiskvik i Motvind Norge.
Si hei til Norges nye, store miljøorganisasjon for ungdom: Motvind Ung27.11.2025 10:57:33 CET | Pressemelding
Motvind Ung er en organisasjon for unge som ønsker å forsvare norsk natur mot vindkraftutbygging og sikre gode demokratiske prosesser i energipolitikken. I en tid der naturinngrep og arealpress øker, er det avgjørende at unge får en tydelig plass ved bordet.
Klimabarometeret 2025: Motstanden mot vindkraft fortsetter å øke20.11.2025 14:37:47 CET | Pressemelding
-Kantar sitt nye Klimabarometer 2025 viser et historisk stemningsskifte i norsk energipolitikk. Støtten til vindkraft - både til lands og til havs - faller markant, samtidig som olje, gass og kjernekraft styrker seg som foretrukne energikilder. Dette bekrefter en tydelig trend: Folk flest vil ha realisme, trygghet og stabile løsninger, sier John Fiskvik, styreleder i Motvind Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom