Fornybar Norge vil endre spillereglene
20.4.2026 14:07:46 CEST | Motvind Norge | Leserinnlegg
Bård Vegar Solhjell i Fornybar Norge etterlyser mer vindkraft på land og vil endre spillereglene. Det som fremstilles som mer kunnskap, vil i realiteten tvinge kommuner inn i planprosesser de ikke ønsker og svekke retten til å si nei tidlig. «Utredningsplikt» foreslås ikke for kunnskapens skyld. Det er et maktgrep.

Bak overskriftene i artikkelen med Solhjell fra Dagens Næringsliv ligger et ønske om krav til såkalt «utredningsplikt» i vindkraftsaker. Det samme er nå fremmet i Stortinget gjennom et representantforslag fra MDG, og skal etter planen voteres over 9. juni i år.
Innspillet fra Fornybar Norge kan høres uskyldig ut. Hvem kan være mot mer kunnskap? Men innholdet er noe annet. For fremover skal kommuner ikke kunne avvise planinitiativ rundt vindkraft før “tilstrekkelig informasjon” er innhentet. Det betyr at kommuner skal tvinges til å starte planprosess for prosjekter de ikke ønsker.
Det er en betydelig endring fra dagens ordning.
Tidlig avklaring finnes nettopp for å hindre unødvendig ressursbruk på prosjekter som mangler lokal støtte eller kolliderer med andre hensyn. Dersom kommunen først må inn i planarbeid og utredningsløp, bindes tid, kapasitet og penger opp i saker den allerede har tatt stilling til.
For små og mellomstore kommuner kan dette bli særlig krevende. Administrasjonen skal håndtere planarbeid, høringer, konfliktlinjer og ressursbruk over lang tid, ofte på bekostning av andre oppgaver.
Utbygger får rett til prosess. Kommunens mulighet til tidlig avklaring fjernes.
Samtidig skjer en tydelig vridning bort fra lokaldemokratiet og over mot mer statlig styring. Når en kommune først er tvunget inn i planprosess, er saken i et spor hvor staten senere kan gripe inn med statlig plan. Det som i dag kan stoppes lokalt tidlig, vil kunne løftes videre til et nivå der kommunen ikke lenger sitter med reell kontroll.
Det er derfor misvisende å omtale dette som mer kunnskap. Det er et forslag som flytter makt oppover i systemet.
Samtidig styres kraftdebatten bort fra de reelle utfordringene. Norge har voksende problemer med nettkapasitet, tilknytningskø og prioritering av strøm mellom ulike formål. Nye kraftkrevende aktører, blant annet datasentre, legger ytterligere press på systemet. Mer vindkraft løser ikke dette.
Vi er gjerne med på en åpen diskusjon om kraft, natur og industriutvikling. Men da må vi være ærlige om hva som foreslås. «Utredningsplikt» innføres ikke for kunnskapens skyld. Det er et maktgrep.
Kommunene kjenner konsekvensene av vindkraft godt. Derfor sier mange nei tidlig. Den retten må bestå.
John Fiskvik
Styreleder
Motvind Norge
Gaute Grøtta Grav
Kommunikasjonssjef
Motvind Norge
Nøkkelord
Kontakter
Gaute Grøtta GravLeder informasjon og kommunikasjonMotvind Norge
Tel:92601505ggg@motvind.orgwww.motvind.orgBilder


Lenker
Følg pressemeldinger fra Motvind Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Motvind Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Motvind Norge
Hvem får strømmen? Nye tall kan endre kraftdebatten20.4.2026 13:45:57 CEST | Pressemelding
Norge er på vei inn i en ny og langt hardere konflikt om kraft, natur og prioriteringer. Fredag 24. april legger Motvind Norge frem en ny analyse av datasentre, kraftbehov og utviklingen i Statnetts tilknytningskø. Det blir også het debatt om "utredningsplikt" for vindkraft.
Aasland erkjenner nettkrisen - åpner samtidig for mer vindkraft og mindre lokalt handlingsrom10.4.2026 12:53:45 CEST | Pressemelding
Regjeringen erkjenner nå at hovedutfordringen i kraftsystemet er manglende nettkapasitet og en eksplosiv vekst i etterspørsel fra datasentre. Likevel åpner energiminister Terje Aasland for tiltak som vil presse frem mer vindkraft og samtidig svekke kommunenes mulighet til å si nei.
Naturkompasset peker feil vei31.3.2026 14:42:06 CEST | Leserinnlegg
Fornybar Norge lanserer nå et nytt verktøy som skal «sette verdi på natur». Problemet er at det bygger på en grunnleggende feil: at tap av natur lar seg regne hjem. Dette er ikke et teknisk fremskritt, men en ny måte å legitimere nedbygging på.
Motvind Helgeland er etablert: 17 kommuner samlet mot vindkraftutbygging25.2.2026 10:41:36 CET | Pressemelding
Årsmøtet i Motvind Sjonfjellet vedtok 19. februar 2026 å utvide organisasjonens geografiske virkeområde og endre navn til Motvind Helgeland. Med dette samles nå motstanden mot vindkraftutbygging i 17 kommuner på Helgeland i én felles organisasjon.
-Dagens støygrense for vindkraft bryter med folkehelseloven10.2.2026 10:30:19 CET | Pressemelding
Mennesker som bor nær vindkraftverk opplever alvorlige støyplager uten at dagens regelverk gir reell beskyttelse. Nå ber Folkehelseutvalget i Motvind Norge NVE endre kravene til støyberegninger, utredninger og kontrollmålinger for å sikre at folkehelseloven faktisk etterleves.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom