Stengjer vestre seglingsløp under Måløybrua ut året
1.9.2022 10:30:16 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding
Vi skal no utdjupa farleia, noko som inneber at vi må grava, sprenga og støypa fundament.
– Det skal vera trygt for alle, både i dag og i framtida
– Det er tryggleiksomsyn som gjer at vestre seglingsløp må stengjast for dykkarar og all sjøtrafikk i anleggsperioden, seier byggeleiar Pål-Anders Rindal i Statens vegvesen.
Vedlikehald av våre bruer handlar om å ta vare på det vi har, til beste for både trafikantane og miljøet. Vedlikehald kostar maksimalt ti prosent av prisen for å bygga nytt, og gir i tillegg langt lågare utslepp av klimagassar.
Drift er å halda vegen open i dag, vedlikehald er å syta for at vi klarer det i morgon, slik at vi kan utføra vårt samfunnsoppdrag som er å gje trafikantane eit trygt og føreseieleg framkomeleg transportsystem også i framtida
– Trygt skal det også vera for alle medan vi jobbar, og då er slike mellombelse endringar som dette naudsynte, legg Rindal til.
Vi har forståing for at anleggsarbeid kan vera krevjande for dei som vert råka, men då er det viktig å minna om at vi gjer det nettopp for dei, avsluttar han.
– Alle sjøfarande må ta omsyn
Farleia vil verta stengd med bruk av bøyer plassert nord og sør for vestre seglingsløp. Merkinga av begge seglingsløp blir endra.
‒ For å unngå ulukker og farlege situasjonar for sjøtrafikken, er det viktig at alle sjøfarande, både store og små, tar omsyn til gjeldande seglingsmønster i perioden når vestre seglingsløp er stengt, seier seniorrådgjevar Per Magne Rovde i Kystverket.
I stengeperioden blir det vakthold døgnet rundt ved anleggsområdet.
Det er planlagt ein ny stengeperiode våren 2023.
Kontaktinfo
Biltrafikken på brua vil i denne fasen ikkje bli påverka av arbeidet. Oppdateringar om prosjektet får du her.
Døgnkontinuerleg vakt (brovakt Måløy) på telefon +47 919 08 552 og VHF kanal 16
Kinn VTS har lyttevakt på VHF kanal 18.
Nøkkelord
Kontakter
Pål-Anders RindalByggeleiarStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:41622049pal.anders.rindal@vegvesen.noPer Magne Rovde, KystverketSeniorrådgjevar
Tel:91617530per.magne.rovde@kystverket.noLars Olve HesjedalKommunikasjonsrådgjevarStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:+4795245839lars.olve.hesjedal@vegvesen.noBilder
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Tildeling av tunnelkontrakt i Fellesprosjektet Arna–Stanghelle16.10.2026 18:51:02 CEST | Pressemelding
Hæhre Entreprenør AS er tildelt den første tunnelkontrakten i Fellesprosjektet Arna–Stanghelle. Arbeidene omfatter anleggstunneler, sjakter og forberedende arbeider langs E16 mellom Arna og Stanghelle.
Kjøre øst-vest? Rv. 52 Hemsedalsfjellet stenger 13,5 timer i døgnet16.10.2026 12:54:47 CEST | Pressemelding
Sprengningsarbeid stenger riksveg 52 Hemsedalsfjellet i lange perioder daglig fram til jul. Vegen blir stengt dag, kveld og natt.
Varsler tidligere nattestenging av Nappstraumtunnelen16.10.2026 11:34:49 CEST | Pressemelding
Fra og med 16. november til og med 6. desember nattestenges Nappstraumtunnelen fra kl. 21.00 på Flesa og 21.30 på Napp. To timer tidligere på Flesa enn i dag og en time tidlige på Napp.
Ny gang- og sykkelveg mellom Slitu og Sekkelsten blir forsinket16.10.2026 10:25:00 CEST | Pressemelding
Den nye gang- og sykkelvegen langs fv. 128 mellom Slitu og Sekkelsten øst for Askim blir forsinket. Prosjektet ventes ferdig våren 2027.
Ny rasteplass opnar ved Lærdalsfjorden15.10.2026 12:41:59 CEST | Pressemelding
Tysdag 20. oktober opnar Statens vegvesen ein ny rasteplass på Røyrnes langs fylkesveg 5627 i Lærdal kommune.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
