Spekter med tilbud for å løse streiken ved Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter
Streiken ved Røde Kors Haugland Rehabilteringssenter har pågått i to uker, og en streik er en belastning for alle involverte.
For å få avsluttet streiken slik at det ansatte kan vende tilbake på jobb og tilbudet til pasientene kan gjenopptas på vanlig nivå, tilbyr derfor Spekter at de streikende medlemmene i Fagforbundet får videreført dagens pensjonsordning uendret.
Spekters tilbud om løsning innebærer følgende:
- Alle arbeidstakere som er 55 år eller eldre beholder dagens pensjonsordning. Kravet til Fagforbundet om opprettholdelse av offentlig tjenestepensjonsordning for medlemmene, er dermed innfridd.
- Det settes ned et partssammensatt utvalg ved Røde Kors Haugland Rehabiliteringssenter for å drøfte ulike sider av aktuelle fremtidige pensjonsordninger ved virksomheten. Alle fagforeningene inviteres inn i dette arbeidet.
- Uansett hvilken fremtidig pensjonsordning som eventuelt blir valgt, garanterer arbeidsgiver følgende som overgangsordninger:
o Ingen skal få svekket sine AFP-rettigheter som følge av en eventuell omlegging
o Det skal etableres uføreordninger tilsvarende dagens nivå
o Det skal etableres etterlatteordninger tilsvarende dagens nivå
o Det skal etableres kompensasjonsordninger for ansatte som eventuelt måtte komme dårligere ut med ny ordning
- Fremtidig pensjonsordning tariffestes – altså i motsetning til dagens situasjon der ordningen ikke er tariffestet.
Kontakter
Gunnar LarsenDirektør for kommunikasjon og samfunnspolitikk
Tel:+47 988 41 531gunnar.larsen@spekter.noIngvild Dahl DørnesKommunikasjonssjef
Tel:+47 907 89 263ingvild.dahl.dornes@spekter.noBilder

Om Spekter
Spekter er en arbeidsgiverforening som organiserer virksomheter med over 238 000 ansatte og er dominerende innen sektorene helse, samferdsel og kultur.
Følg pressemeldinger fra Spekter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Spekter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Spekter
Geir Bergkastet valgt inn i styret i Arbeidsgiverforeningen Spekter5.6.2025 18:12:43 CEST | Pressemelding
Geir Bergkastet, administrerende direktør i Den Norske Opera & Ballett, ble valgt inn i styret i Arbeidsgiverforeningen Spekter under generalforsamlingen i dag. Styret preges ellers av stor grad av kontinuitet.
Ingen godstogstreik i CargoNet3.6.2025 21:53:10 CEST | Pressemelding
- Spekter er fornøyd med at vi med meklerens hjelp kom til enighet med LO/ Norsk Lokomotivførerforbund, og dermed unngikk en streik som kunne ha rammet CargoNet og godstransporten på jernbanen, sier Spekters administrerende direktør, Anne-Kari Bratten.
Presseinvitasjon: Velkommen til Kulturtalen 202527.5.2025 14:27:52 CEST | Pressemelding
For tredje år på rad inviterer Arbeidsgiverforeningen Spekter og LO til Kulturtalen, der kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery trekker opp de lange linjene, visjonene og prioriteringene for kulturpolitikken.
Spekter er positive til avgrenset forsøk med arbeidsfradrag for unge27.5.2025 12:46:40 CEST | Pressemelding
– Det er viktig at flere unge går fra trygd til lønnet arbeid. Derfor er Spekter positive til et avgrenset forsøk med arbeidsfradrag for unge. Nå må ordningen få en god innramming slik at flere kan inkluderes i arbeidslivet, sier Spekters administrerende direktør, Anne-Kari Bratten.
– Oljepengene må ikke bli en omstillingsbrems15.5.2025 16:19:35 CEST | Pressemelding
– Det er positivt at regjeringen prioriterer beredskap og viktig infrastruktur i forslaget til revidert nasjonalbudsjett. Samtidig er vi bekymret for at den høye oljepengebruken kan fungere som en brems for den nødvendige omstillingen i samfunnet, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom