Solgt til 30 land: Zentropa lager flere filmer

Filmselskapet Zentropa har kjøpt rettighetene til Katrine Engbergs nye serie, som åpner med krimromanen «Det brennende bladet». Den lanseres 10. mars. Det blir mellom tre og fem filmer som produseres av Peter Aalbæk.
-At se min egen familiehistorie omskrevet til filmmanuskript og spillet af skuespillere var en vild tanke. Jeg kunne ikke forestille mig at overlade det til andre end Aalbæk, sier Engberg. Les mer her.
Strålende kritikk i Norge og resten av verden
Katrine Engbergs bøker er svært populære, og er solgt til 30 land. Her i Norge har hun høstet gode kritikker, og i 2021 var hun den eneste utenlandske krimforfatteren som lå på betsselgertoppen over krim i Norge. I ett helt år lå hun på bestselgerlistene.
Også i USA har mottagelsen vært strålende, og hun har ligget på bestselgerlistene i Danmark, USA, Tyskland, Canada og Sverige, i tillegg til Norge.
Farens flukt fra nazistene
«Det brennende bladet» åpner med at etterforskningen av et gammelt drap på en kulturjournalist gjenopptas. Engberg bruker sin fars historie som et historisk underlag: Faren, som var jødisk, flyktet fra Danmark i mors liv under andre verdenskrig.
Romanideen tok form da hun fikk se en svensk politirapport fra 1943, som beskrev hvordan besteforeldrene rømte til Sverige i bunnen av en gammel fiskebåt med to barn.
Vil gjøre sin far stolt
Engbergs foreldre var begge ivrige lesere, men faren hennes døde før hun fikk fullført sin første roman. Sorgen over ham fikk henne til å begynne å skrive for alvor. I dag skulle hun ønske at han fikk lese bøkene hennes og se hvor stolt hun er av familiens historie.
Møt Engberg i Oslo
Katrine Engberg gjester Oslo den 14. mars, og vil bli å møte på Krimkammeret på Grünerløkka. Se mer her.
Det vil være mulig å intervjue forfatteren under besøket.
Om forfatteren
Katrine Engberg (f.1975) har tidligere jobbet som danser, koreograf og teaterinstruktør. I 2017 debuterte hun som forfatter med «Krokodillevokteren». En debut som tok Danmark med storm. Hun ble nominert til årets debutant og årets forfatter av flere aviser.
Ta kontakt for anmeldereksemplar eller intervju.
Nøkkelord
Kontakter
Julie KalagerPressesjef
Tel:92 62 98 73julie.kalager@bonnierforlag.noBilder


Om Bonnier Norsk Forlag
Følg pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Bonnier Norsk Forlag på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Bonnier Norsk Forlag
Laurent Mauvignier vinner Goncourt-prisen 20255.11.2025 08:35:17 CET | Pressemelding
For den storslåtte, 750 sider lange familiesagaen La Maison vide (Det tomme huset) er Laurent Mauvignier tildelt årets Prix Goncourt – en av verdens mest prestisjetunge litterære utmerkelser.
Fire klassiske julehefter gis nå ut hos Bonnier og TNT!3.11.2025 07:49:31 CET | Pressemelding
Juletid er lesetid, og her i Norge leser vi klassiske julehefter. Blondie og Fiinbeck og Fia er to av Norges største julehefter, og kommer i år ut på TNT. Den hardbalne vikingen Hårek får sitt eget julehefte, for første gang siden 2020. Og en av Frode Øverlis favoritter, Zits, er også tilgodesett med egen utgivelse.
Birger Emanuelsen får Riksmålforbundets litteraturpris 202529.10.2025 12:39:36 CET | Pressemelding
Med Odysseen har Birger Emanuelsen skrevet noe så sjelden som en roman om omsorg mellom menn. Nå får han Riksmålforbundets litteraturpris 2025.
Stjerneduo kuppet filmrettighetene til Eivind Sæthers nye bok29.10.2025 07:07:04 CET | Pressemelding
Stjerneregissør Per-Olav Sørensen og hans The Global Ensemble Drama har kjøpt opsjon på filmrettighetene til Den store flukten av Eivind Sæther. Og det FØR boka er gitt ut!
Hvor ble det av Markus Neby?27.10.2025 07:07:00 CET | Pressemelding
Den populære TV-personligheten er kanskje borte fra skjermen i år, men han er straks på plass både med og – bokstavelig talt! – i en bok!
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
