Selvbestemt abort – 110 års kamp fortsetter!

Til redaksjonen: Dette er en meningsytring/kommentar i forbindelse med Kvinnedagen 8. mars. Vi ber om spalteplass til innlegget, og ville sette pris på om det kunne publiseres på selve dagen 8. mars.
*****tekst start*****
Gratulerer med dagen!
8. mars er en viktig dag for å feire alle kvinners rettigheter og de som har kjempet dem fram! Men det er også en kampdag. Vi vet altfor godt at vi ikke er i mål i vår likestillingskamp.
Nødvendig kvinnehelsetiltak
Selv 110 år etter Katti Anker Møllers avisartikkel om en kvinne som døde av en ulovlig abort, må vi fortsatt snakke om viktigheten av retten til selvbestemt abort. Tilgang til selvbestemt abort er et nødvendig helsetiltak. Det må være tilgjengelig for alle som har behov for det, og inkludere oppfølging og rådgivning både før og etter, for de som ønsker det. Det er som oftest ikke en vanskelig behandling og kan for de fleste utføres med medisiner i eget hjem.
Mandag forrige uke lanserte Kvinnebevegelsen sitt eget abortutvalg. Regjeringas abortutvalg, som ble nedsatt i juni 2022, har et for smalt mandat og mangler representanter fra kvinnebevegelsen som kan bidra til en åpen samtale om behovene for en moderne abortlov. Torsdag samme uke la Kvinnehelseutvalgt fram sin utredning Den store forskjellen Om kvinners helse og betydningen av kjønn for helse. Her trekker de fram hele 60 tiltak de mener er nødvendige, inkludert «Tiltak 45: Bedre oppfølging etter provosert abort og spontanabort.»
Midt i dette grundige og viktige arbeidet som de to utvalgene gjør, har regjeringen valgt å kutte i støtten til arbeidet med oppfølging til personer som står i valget eller har gjennomført en abort.
Provosert over kutt
Sex og Politikk er provosert og vantro over kuttet på 6 millioner i statsbudsjettet til vår medlemsorganisasjon Amathea.
"Dette svekker kvinnehelsetilbudet og vil gå utover de som allerede er i en sårbar situasjon," uttaler daglig leder Tor-Hugne Olsen. "Så lenge myndighetene ikke har et alternativt tilbud er det uforsvarlig å ta bort en tjeneste som dekker et grunnleggende behov."
Amathea gir årlig veiledning til omtrent 2500 kvinner og har et tilbud som når ut til både majoritets- og minoritetsbefolkningen. De yter en tjeneste som når ut til kvinner i en særlig sårbar situasjon og dekker et behov det offentlige ikke har kapasitet til.
Amathea har fram til nå vært et landsdekkende gratis tilbud til alle som ønsker å snakke med noen om abort og graviditet – både før, under og etter. Stiftelsen har nå sett seg nødt til å legge ned seks av sine ti kontorer og 4,5 årsverk, og vil ikke lenger være til stede over hele landet.
Ingen god distriktspolitikk
Regjeringens eget abortutvalget diskuterer vår fremtidige abortlovgivning. Mandatet deres er nettopp å vurdere den typen tilbud som Amathea bidrar til. Her står det: Utvalget skal innhente kunnskap om og vurdere rådgivningen og veiledningen av kvinner som vurderer svangerskapsavbrudd, samt oppfølgingen av kvinner som tar abort. Dagens organisering av tilbudet bør også vurderes.
At regjeringen velger å gjøre så store kutt og redusere tjenestene de samtidig har bedt om å vurdere, er uforståelig og ikke særlig klokt.
Kuttet i abortveiledningstilbudet til Amathea kommer i tillegg at Oslo universitetssykehus (OUS) har mista nesten 50 jordmorårsverk siden 2017 og nedleggelsen av ABC-klinikken på Ullevål sykehus i mars.
"Det er tydelig at Arbeiderpartiet og Senterpartiet nedprioriterer kvinnehelse både for by og bygd," sier Tor-Hugne Olsen.
Hvordan kan dette kalles feministisk politikk eller god distriktpolitikk?
Tor-Hugne Olsen
Daglig leder i Sex og Politikk
*****tekst slutt*****
Nøkkelord
Kontakter
Tor-Hugne OlsenDaglig leder
Tel:488 42 771torhugne@sexogpolitikk.noTore AasheimMedievakt/Pressekontakt
Tel:97 08 04 00tore@sexogpolitikk.noBilder


Lenker
Om Sex og Politikk
Sex og Politikk er en ideell og partipolitisk uavhengig medlemsorganisasjon som jobber for å styrke og informere om seksuell og reproduktiv helse og rettigheter, både i Norge og internasjonalt.
Sex og Politikk er det norske medlemmet i International Planned Parenthood Federation (IPPF) som er den største organisasjonen for SRHR internasjonalt, med nasjonale organisasjoner i mer enn 119 land i tillegg til Norge.
Seksuell og reproduktiv helse og rettigheter (SRHR) handler blant annet om å kunne bestemme om og når man vil ha barn, om å få informasjon om og tilgang på sikker, moderne og billig prevensjon, om rett til trygg og lovlig abort og om rett og mulighet til å praktisere sin seksuelle orientering og kjønnsidentitet uten straffeforfølgelse eller fordømmelse.
Følg pressemeldinger fra Sex og Politikk
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Sex og Politikk på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Sex og Politikk
Livsviktig med kjønnsmangfold på timeplanen31.3.2023 08:15:00 CEST | Pressemelding
Fredag 31. mars er det den internasjonale transsynlighetsdagen. Her er tre argumenter hvorfor det er livsviktig med kjønnsmangfold på timeplanen i norske skoler.
Kvinnebevegelsen nedsetter eget abortutvalg22.2.2023 11:58:07 CET | Pressemelding
Kvinnebevegelsen er ikke fornøyd med regjeringens abortutvalg. Utvalget er ikke representativt nok, mangler faglig bredde og har et for snevert mandat. Kvinnebevegelsen nedsetter nå sitt eget abortutvalg for å tilføre diskusjonen viktige perspektiver som man mener ikke er ivaretatt av regjeringen.
Humor kan gjøre samtalen om seksuell helse lettere6.2.2023 09:10:39 CET | Pressemelding
På samenes nasjonaldag lanserer Sex og Politikk en egen video med den samiske sexologen og spesialsykepleieren Ingunn Eriksen om det å snakke med eldre samer om seksualitet og seksuell helse. Humor og kulturforståelse er viktige døråpnere.
Straks klart for en hel uke med seksualitetsundervisning31.1.2023 14:27:33 CET | Pressemelding
Da er det straks klart for den årlige uka med seksualitetsundervisning i den norske skolen. Årets tema kunne ikke være mer dagsaktuelt, i år står «samtykke» på timeplanen i «Uke 6». En av stortingets visepresidenter blir med på skole-turné i Rogaland.
Facebook, hva gjør vi nå?30.1.2023 08:00:00 CET | Pressemelding
Om en måned blir Sex og Politikk annonsekonto fjernet fra Facebook for godt, men det elektroniske monsteret nekter å fortelle oss hvorfor - og de svarer ikke når vi spør.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom