Rettssikkerhetsprisen deles ut på onsdag

Juristforbundet deler ut Rettssikkerhetsprisen hvert år. Mottagerne har utmerket seg over lengre tid ved å styrke rettssikkerhet og likhet for loven innen sitt område. I år er det riksadvokat Tor-Aksel Busch som får prisen, og overrekkelsen skjer i Gamle Logen onsdag 16. oktober. Juristforbundet inviterer pressen til å delta.
Kamp mot netthets
Det har aldri vært flere nominerte til prisen enn i år. Likevel var juryen, bestående av Jon Wessel-Aas, Anine Kierulf, Anders Anundsen, Eirin Eikefjord og Susann Funderud Skogvang enstemmig i sin avgjørelse. I begrunnelsen trekkes det fram flere punkter som viser Busch’ engasjement for rettsstatens prinsipper.
- Som riksadvokat har han løftet fram bekjempelse av hatkriminalitet og netthets mot politikere.
- Hans klare anbefaling om å avskaffe juryordningen begrunnet i rettssikkerheten.
- Fokuset på vold i nære relasjoner og overgangen fra politiets forenklede behandling til å gjøre dette til prioriterte saker for påtalemyndigheten.
- Ikke minst har han vektet balansegangen sikkerhet/frihet på en god måte og minnet politikere om nettopp den når de selv har presset på for å fremstå som «handlekraftige».
Polsk angrep på rettsstaten
I tillegg til riksadvokaten kommer det flere interessante gjester som skal holde innlegg. Blant andre førstepresidenten i Polens høyesterett, Malgorzata Gersdorf. Hun skal snakke om hvordan landets regjering har gjort flere kontroversielle grep for å svekke domstolenes uavhengighet. Tiltakene har ført til sterk kritikk fra EU gjentatte ganger.
Blant annet har den polske regjeringen tatt kontroll over dommerutnevnelsene i landet, og innførte en lov som skulle tvinge høyesterettsdommerne til å gå av fem år før opprinnelig pensjonsalder. Gersdorf som selv ville blitt rammet av loven kaller prosessen en "utrenskning", mens regjeringen på sin side sier de ønsket å bli kvitt dommere fra kommunisttiden. Etter krav fra EU-domstolen reverserte myndighetene til slutt pensjonsloven.
Det offisielle programmet for Rettssikkerhetskonferansen varer fra kl. 08:30 - 12:00 i Gamle Logen onsdag 16. oktober. Journalister som ønsker å dekke arrangementet er velkomne, og bes ta kontakt med kommunikasjonsrådgiver Vegard Valestrand.
Nøkkelord
Kontakter
Vegard ValestrandKommunikasjonsrådgiver
Tel:916 92 065vv@juristforbundet.noBilder

Om Juristforbundet
Juristforbundet er interesse- og arbeidstakerorganisasjonen for mer enn 20.000 jurister, advokater og juridiske studenter. Vi arbeider for at medlemmene skal få best mulige lønns- og arbeidsvilkår. Vi støtter deres faglige utvikling og etiske bevissthet – og gir dem tilgang til nettverk og økonomiske fordeler.
Juristforbundet arbeider for at rettssikkerhet og likhet for loven skal styrkes og gjelde alle innbyggere. Alle enkeltpersoner og virksomheter skal ha tilgang til rettshjelp og juridisk veiledning. Vi synliggjør betydningen av juridisk kompetanse i alle deler av samfunnet.
Følg pressemeldinger fra Juristforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Juristforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Juristforbundet
Et avgjørende «ja»28.5.2025 10:18:42 CEST | Pressemelding
Justiskomiteen bekrefter at sex uten samtykke skal være straffbart. "En stor seier for folks rettsvern", sier Juristforbundet.
Minstestraffen bør fjernes3.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemelding
Juristforbundet mener at minstestraffen på tre år i voldtektssaker nå bør fjernes. Samtidig er det viktig å understreke at straffene for voldtekt ikke nødvendigvis skal bli mildere av den grunn.
Foreslå din kandidat til Rettssikkerhetsprisen4.3.2025 09:00:00 CET | Pressemelding
Noen gjør mer for rettssikkerheten enn andre. Noen kjemper hardere for at loven skal være lik for alle, at alle skal ha samme mulighet til å få de rettighetene loven gir dem. Juristforbundet ønsker å høre hvilken person, organisasjon eller institusjon du mener bør få Rettssikkerhetsprisen 2025.
Rettssikkerhetsprisen for innsats mot ID-tyveri10.9.2024 08:11:41 CEST | Pressemelding
Rettssikkerhetsprisen 2024 er tildelt professor Marte Eidsand Kjørven for innsatsen med å kartlegge hvordan domstolene har praktisert jussen i saker om ID-tyveri. Hun har også belyst hvordan finansinstitusjonene, som høster gevinstene av digitaliseringen, har lykkes i å skyve alt ansvar for sine løsninger over på forbrukerne.
Dommerforeningen: Forslaget om nye tingretter bør ikke vedtas15.5.2024 11:26:14 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag om å opprette fem nye tingretter – fremsatt som en budsjettsak uten høring – bør ikke vedtas. Til det er forslaget for dårlig utredet, mener Dommerforeningen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom