Rekordstor delegasjon til Sverige

Det har vært rekordstor interesse fra næringslivet for denne delegasjonen, og over 300 norske og 300 svenske deltagere er med. Dermed setter denne delegasjonen ny rekord, og blir større enn den som reiste til Kina i 2018.
- Dette er fantastisk og viser at det er stor interesse i både norsk og svensk næringsliv for samarbeid og en vilje til å bidra til det grønne skiftet, sier administrerende direktør i Innovasjon Norge, Håkon Haugli.
Delegasjonen ledes av Kronprins Haakon og Kronprinsesse Mette-Marit. Kronprinsparet ledsages av næringsminister Jan Christian Vestre. Deres Kongelige Høyheter Kronprinsesse Victoria og Prins Daniel vil være vertskap under besøket.
Delegasjonen er i Stockholm 2. og 3. mai, og i Gøteborg 4. mai. Det vil bli konferanser og besøk hos forskningsmiljøer i Stockholm og Gøteborg.
Norsk-svensk samarbeid
Temaet for delegasjon er norsk-svensk samarbeid, og tittelen er «Norge og Sverige - Sterkere sammen enn hver for oss».
- Generalsekretær Guterres i FN har pekt på 3 store systemkriser som verden nå står overfor: tilgang til «food, fuel and fertilizers». Dette er behov som vil kreve kraftfull og målrettet innovasjon og at løsningene skaleres raskt. I dette ligger det en oppfordring til innovative land som Norge og Sverige, som vil stå sterkere sammen i å utvikle og levere bærekraftige løsninger for å møte etterspørselen som kommer. I delegasjonen og på programmet er det bedrifter som har løsninger innenfor ren energi, utslippsfri transport og bærekraftig matproduksjon, så her går vi rett på bestillingen fra FN, sier Håkon Haugli.
Delegasjonen skal besøke Karolinska Institutet i Stockholm, der helseteknologi vil være tema. I Stockholm vil det også være sesjoner på klimavennlige bygg, landbruksteknologi, samarbeid for utbygging av havvind og omstilling til fornybar energi. Det siste vil også være tema i Gøteborg, der det også vil være samtaler om samarbeid innen smart mobilitet.
- Norge og Sverige har både naturbaserte og teknologiske fortrinn for å levere løsninger på det som verden nå etterspør. Hvis vi samarbeider kan vi oppnå mye mer. Vi må stå sammen om utvikling av fremtidens grønne industrier, sier Håkon Haugli.
Nøkkelord
Kontakter
Anders VinnoggSeniorrådgiver kommunikasjon
Tel:93 669 204anders.vinnogg@innovasjonnorge.noBilder

Lenker
Om Innovasjon Norge
Vi bidrar til nyskaping i næringslivet, bærekraftig vekst og eksport for konkurransedyktige norske bedrifter, og utvikling i distriktene. Vi profilerer norsk næringsliv og Norge som reisemål.
Følg pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Innovasjon Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Innovasjon Norge
Sterkt reiselivsår i 202529.12.2025 15:18:51 CET | Pressemelding
Norsk reiseliv legger bak seg et svært sterkt år i 2025, med kraftig vekst i utenlandske overnattinger. Utsiktene for 2026 vurderes som gode, men veksten må i større grad komme hele landet og hele året til gode.
Garanti for suksess19.12.2025 12:15:00 CET | Pressemelding
Bedrifter i en tidlig fase får lån de ellers ikke ville ha fått gjennom samarbeid mellom bankene og Innovasjon Norge. Mange bedrifter har mulighet til å betjene lån, men kan ikke stille sikkerhet. Da garanterer Innovasjon Norge 75 prosent av lånet og kreditten.
«Skyssen» vinn landbrukspris!10.12.2025 13:50:16 CET | Pressemelding
Oldedalen Skyss AS kåra til fylkesvinnar av Bedriftsutviklingsprisen i landbruket 2025 i Vestland.
Innovasjon Norge får ansvar for næringslivsbesøk til Norge26.11.2025 11:13:58 CET | Pressemelding
Innovasjon Norge har fått ansvaret for innkommende næringslivsdelegasjoner til Norge, og lager et system der utenlandske miljøer kan søke om hjelp til besøk til Norge. Målet er å bidra til økt eksport, investeringer og verdiskapende samarbeid mellom norske og utenlandske aktører.
Innovasjon Norge fordeler 19 millioner til innovasjonsmiljøer25.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
I alt får 13 ulike miljøer opp mot tre millioner kroner i tilskudd fra Innovasjon Norge til å utvikle og levere innovasjonstjenester til oppstartsbedrifter. Målet er å styrke miljøene og aktørene som bidrar til å utvikle entreprenørskap og innovasjon i Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
