Rekordstart på Black Week: Flere netthandler som følge av koronapandemien
Bare i løpet av de to første dagene av årets Black Week økte netthandelen gjennom Klarna med hele 97 prosent sammenlignet med samme Black Week-periode i fjor.

Det er helt tydelig at koronatiltak og helsemyndighetenes smittevernråd for julehandelen har en effekt, mener markedsdirektør i Klarna Norge, Thomas Elvestad.
– Selv om det har vært en klar tendens de siste årene at netthandelen i Black Week har økt, har rekordøkningen vi så de to første dagene i årets Black Week, trolig sammenheng med koronatiltakene og smittevernrådene som er gitt for årets julehandel, sier markedsdirektør i Klarna Norge, Thomas Elvestad.
Omsetningsstatistikken til Klarna kommer fra de mer enn 7100 norske nettbutikkene som benytter deres betalingsløsninger. Statistikken gir en helt unik mulighet til å følge nordmenns shoppingvaner på nett gjennom hele Black Week.
Netthandelssalget økte mest mandag
Mens netthandelen mandagen økte med hele 109 prosent, sammenlignet med den samme Black Week-mandagen i fjor, økte netthandelen gjennom Klarnas betalingsløsninger i går, tirsdag, også hele 85 prosent.
Sett under ett doblet nesten netthandelen seg de to dagene, sammenlignet med samme Black Week-periode i fjor (97 prosent vekst).
Ifølge en representativ undersøkelse Klarna foretok i starten av november oppga hele 1 av 3 nordmenn at koronapandemien gjør at de vil netthandle mer under Black Week og i forbindelse med julehandelen.
Halvparten av de som skal handle i løpet av Black Week oppgir at de skal gjøre mesteparten av denne handelen på nett. Bare 13 prosent vil handle mest eller bare i fysisk butikk.
7 av 10 oppgir de skal handle i løpet av Black Week
Hele 7 av 10 nordmenn oppga i undersøkelsen at de skulle handle i løpet av Black Week/Black Friday.
– De mest populære kategoriene er elektronikk og smykker og accessories som klokker, vesker, lommebøker. Disse har økt mest, sammenlignet med kjøp på en vanlig dag. Dette er også tradisjonelt kategorier hvor det blir handlet mye julegaver. De siste årene har vi sett at mange som skal handle i Black Week, også handler julegaver, sier Elvestad.
Ifølge Klarnas egen undersøkelse oppgir 9 av 10 nordmenn som skal handle i løpet av Black Week at de også skal handle noen eller mange julegaver i løpet av denne uken.
Oslo på veksttoppen. Yngre kvinner har handlet mest
Dette viser salgsstatistikken så langt:
- Innbyggerne i Oslo er de som i løpet av de to første dagene i årets Black Week økte sitt forbruk mest i landet fra i fjor. De la igjen hele 117 prosent mer i Klarna-tilknyttede nettbutikker enn de gjorde i fjor. Deretter følger Viken (109 % vekst) og Vestland (101 % vekst).
- Aldersgruppen mellom 26 og 45 år sto for 27 prosent av handlingen på nett mandag, og ble med det aldersgruppen som handlet mest.
Hele 71 prosent av det totale forbruket i løpet av de to første handledagene i årets Black Week er det ifølge Klarnas omsetningsstatistikk kvinner som står for.
Disse kategoriene var mest populære, sammenlignet med en gjennomsnittsdag:
1. Elektronikk
2. Smykker og accessories
3. Barneprodukter
Dette er fylkene hvor forbruket økte mest de to første Black Week-dagene*
Norge (nasjonalt gjennomsnitt) |
97 % |
Oslo |
117 % |
Viken |
109 % |
Vestland |
101 % |
Vestfold og Telemark |
97 % |
Troms og Finnmark |
87 % |
Trøndelag |
85 % |
Innlandet |
83 % |
Rogaland |
79 % |
Møre og Romsdal |
77 % |
Agder |
75 % |
Nordland |
71 % |
*Økning i salgsvolum fra første mandag og tirsdag i Black Week 2019 (25. og 26. nov) til første mandag i Black Week 2020 (23. og 24. nov). Salg gjennom Klarnas betalingsløsninger.
Kontakter
Thomas ElvestadMarkedsdirektør
Klarna Norge
Bilder





Om Klarna
Klarna ble grunnlagt i 2005 med en klar ambisjon om å få slutt på utrygg netthandel. I dag er selskapet en av Europas største banker, kjent for enkle, sikre og smidige betalingsløsninger.
Med mer enn 2700 medarbeidere i hele 17 markeder, er Klarna løsningen for mer enn 200 000 bedrifter. Klarna tilbyr kortbetaling, faktura og delbetaling, og gir dermed kundene mulighet til å selv bestemme når og hvordan de ønsker å betale.
I 2014 slo vi oss sammen med SOFORT og dannet Klarna Group.
Følg saker fra Klarna
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Klarna på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Klarna
3 av 4 vil heller spare 50 000 kroner enn å gå ned i vekt30.12.2020 07:29:49 CET | Pressemelding
Hele tre av fire nordmenn vil heller forplikte seg til å spare 50 000 kroner i løpet av året enn å gå ned fem kilo. Samtidig foretrekker et flertall å følge en treningsplan fremfor et budsjett.
Kraftig vekst i årets julehandel på nett21.12.2020 08:42:41 CET | Pressemelding
Etter en rekordstor vekst i løpet av Black Week har julehandelen på nett også fortsatt å øke kraftig de to første ukene i desember.
Nå kan du snart betale med Klarna hos Bjørklund, Felleskjøpet og tusenvis av andre fysiske butikker16.12.2020 06:30:00 CET | Pressemelding
Mange er kjent med Klarnas fleksible betalingsløsninger fra netthandel. Nå blir det også mulig å benytte tjenesten via Verifones 60 000 betalingsterminaler i norske fysiske butikker og utsalgssteder, etter at Klarna og Verifone nå har inngått ett globalt samarbeide.
Black Friday ble tidens norske netthandelsdag28.11.2020 09:55:02 CET | Pressemelding
Aldri før har nordmenn handlet så mye på nett i løpet av en dag som de gjorde i går. Sammenlignet med fjoråret økte omsetningen på Black Friday med 6 prosent. Ifølge Prisjakt var det flere salgsvarer enn i fjor, og rabattene på de mest populære produktene var høyere.
I natt økte norsk netthandel med hele 820 prosent27.11.2020 09:34:58 CET | Pressemelding
Da klokken passerte midnatt økte norsk netthandel med 820 prosent sammenlignet med en vanlig dag. Elektronikk, barneprodukter og klær og sko var de store salgsvinnerne.
Kraftig økning i nettsalget av erotiske artikler under koronapandemien20.11.2020 06:15:00 CET | Pressemelding
Nettsalget av erotiske artikler som sexleketøy, oljer og erotiske klær har økt med hele 65 prosent i koronaperioden, sammenlignet med samme periode i fjor. Spesielt innbyggerne i Vestfold og Telemark kjøper mye innenfor denne kategorien.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom