Pepperkake er julekakefavoritt blant de unge, mens de voksne foretrekker kransekake
Våre julekakefavoritter er å finne blant de klassiske julekakene, men hvilken av kakene vi synes er aller best varierer med alder og hvor vi bor, viser nye tall fra Norstat på vegne av Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no).

Landets yngste befolkning (18-44 år) har pepperkake som sin julekakefavoritt, tett fulgt av smultringer. Både de voksne (45-59 år) og de eldste (60 år +) har derimot kransekake på topp blant julekakene. På en god nummer to har den eldre delen av befolkningen den tradisjonelle krumkaken.
– I julen spiser vi tradisjonelt, og de gode, gamle julekakene troner øverst på listen år etter år. Disse tallene kan likevel tyde på at ligger an til å komme et lite generasjonsskifte når det gjelder julekaker, sier Terese Glemminge Arnesen, ernæringsrådgiver i Melk.no.
Dette er favorittjulekake i hele befolkningen totalt:
Kransekake | 12 % |
Krumkaker | 11 % |
Pepperkaker | 9 % |
Smultringer | 9 % |
Lefse | 8 % |
Hvite kakemenn | 5 % |
Risboller | 5 % |
Hvilke julekaker vi foretrekker varierer også med hvor vi bor. I Nord-Norge er det lefse som er den desidert største favoritten blant julebaksten, mens i Midt-Norge foretrekker de smultringer. På vestlandet er det kransekake som er favoritt, mens østlandet spiser aller helst krumkaker. I urbane Oslo er det derimot pepperkaker som er på topp.
Undersøkelse gjennomført av Norstat for Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no) i november 2021. 1005 intervjuer.
Favorittjulekake i hver landsdel:
Nord-Norge | Lefse 23 % |
Midt-Norge | Smultringer 13 % |
Vestlandet | Kransekake 11 % |
Sør-østlandet | Krumkaker 16 % |
Østlandet | Krumkaker 14 % |
Oslo | Pepperkaker 17 % |
Favorittjulekake fordelt på alder:
18 - 29 år | Pepperkaker 13 % |
Smultringer 12 % | |
30 - 44 år | Pepperkaker 12 % |
Smultringer 9 % | |
45 - 59 år | Kransekake 17 % |
Krumkaker 12 % | |
60 år + | Kransekake 18 % |
Krumkaker 15 % |
Kontakter
Terese Glemminge ArnesenErnæringsrådgiver
Tel:951 95 129terese@melk.noBilder

Om Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Opplysningskontoret for Meieriprodukter (Melk.no) er landets fremste kompetansesenter for merkenøytral informasjon om melk og meieriprodukter. Vårt oppgave er å øke kunnskapen om melk og meieriprodukter basert på et faglig, vitenskapelig grunnlag. Melk.no besitter oppdatert faglig innsikt og analyser av ernæringsforskning, forbruksmønstre og holdninger. På melk.no finner du artikler, tips og råd, fakta og nyttige oppskrifter.
Følg pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Opplysningskontoret for Meieriprodukter
Fløte mest populært på norske jordbær27.6.2022 08:30:00 CEST | Pressemelding
Vi går mot høysesong for norske jordbær. De fleste foretrekker å spise jordbær med meieriprodukter som tilbehør, og ifølge en ny undersøkelse er det ett meieriprodukt som skiller seg ut. Nesten 4 av 10 synes norske jordbær smaker best med fløte.
Hva ville du savne mest om råvaren melk forsvant?30.5.2022 10:23:20 CEST | Pressemelding
Onsdag 1. juni feirer vi verdens melkedag. Hvis den allsidige råvaren melk forsvant, ville vi også miste et enormt utvalg av meieriprodukter som alle er foredlet fra en og samme råvare. Aller mest ville nordmenn savne gulost, smør og vanlig hvit melk, ifølge en ny undersøkelse.
Nesten 8 av 10 foretrekker å kjøpe norskprodusert mat og drikke12.5.2022 15:28:38 CEST | Pressemelding
I usikre tider preget av pandemi og krig i Europa ser det ut til at de positive holdningene til norskproduserte matvarer øker. Ifølge en landsrepresentativ holdningsundersøkelse utført i mars i år sier hele 78 % seg enige i at de foretrekker å kjøpe mat og drikke som er produsert i Norge.
9 av 10 nordmenn mener at Norge må produsere så mye mat vi har mulighet til5.5.2022 09:42:00 CEST | Pressemelding
I kjølvannet av pandemi og krig i Europa er hele 88 % av den voksne befolkningen enig i at det er viktig at Norge produserer så mye mat vi kan med de ressursene vi har tilgjengelig. Dette kommer frem i en ny landsrepresentativ holdningsundersøkelse fra mars/april i år. Den høye oppslutningen viser at folk har fått øynene opp for selvforsyning.
De unge elsker påskekakaoen6.4.2022 12:32:49 CEST | Pressemelding
Lite slår varm kakao i påskesola! 6 av 10 sier de pleier å drikke kakao i påsken, og den deilige og varme drikken er aller mest populær blant dem under 30 år.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom