Peab Asfalt lanserer ECO-Asfalt

– I 2021 starter Peab Asfalt lanseringen av ECO-Asfalt i Norge og innen 2024 skal alle Peab Asfalts verk konverteres til produksjon for ECO-Asfalt. I Sverige startet vi produksjonen av ECO-Asfalt i 2015 og nå er turen kommet til Norge. Først ut er verket i Tønsberg og 5. mai legges produksjonen om til ECO-Asfalt ved at biogass erstatter fossilgass. Det er en historisk dag for Peab Asfalt når vi nå starter omleggingen til ECO-Asfalt her i Norge, sier adm. direktør Peab Asfalt Håkan Jacobsson.
Fossilt brensel som diesel og gass, benyttes til produksjon av vanlig asfalt. Ved produksjon av ECO-Asfalt er fossilt brensel erstattet med biogass og bio-olje, som produseres fra restprodukter fra jordbruk, skogbruk og annet organisk avfall. Dette er brensel produsert fra fornybart materiale og er klimanøytralt. Dette fører til at CO2-utslippet i produksjonsprosessen for asfalt reduseres med 50-90 prosent, avhengig av hvilke type brensel som benyttes før og etter omleggingen til ECO-Asfalt. ECO-Asfalt har den samme høye kvaliteten som vanlig asfalt og den eneste forskjellen er bruken av miljøvennlig brensel.
Peab-konsernet har høye ambisjoner innen miljø og har som mål å bli klimanøytralt innen 2045 og Peab Asfalt har andre miljøvennlig produkter, som lavtemperaturasfalt og bruk av gjenbruksasfalt, og som bidrar til å nå Peabs miljømål.
For å se denne videoen, må du gi ditt samtykke øverst på denne siden.Se Peab Asfalts webinar om ECO-asfalt
Nøkkelord
Kontakter
Erik RisteKommunikasjonssjefPeab Asfalt og Swerock
Tel:+47 911 97 640erik.riste@peabasfalt.noBilder



Lenker
Om Peab
Peab er Nordens samfunnsbygger med 13 000 medarbeidere og en omsetning på 59 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1500 ansatte og en omsetning på ca. 6,4 milliarder kroner.
Følg pressemeldinger fra Peab
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Peab
Samarbeid om nytt sentrumshotell i Narvik8.7.2025 07:41:15 CEST | Pressemelding
Narvikregionen er i en spennende utviklingsfase, og nå skal overnattingstilbudet styrkes. Dronningens gate 27 Narvik AS har inngått en samspillsavtale for detaljprosjektering av nytt sentrumshotell med entreprenøren Peab og arkitektene Krook & Tjäder.
Peab restaurerer Trondenes middelalderkirke19.6.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Peab Bogstrand AS har inngått kontrakt om vedlikehold og restaurering av taket på Trondenes kirke i Harstad – verdens nordligste middelalderkirke.
Ny leder for Peab Bygg i Telemark og Vestfold27.5.2025 09:17:22 CEST | Pressemelding
Håvard Dybendal overtar ansvaret for Peabs byggvirksomhet i Telemark og Vestfold etter at Lars Hunkilen har valgt å fratre sin stilling i selskapet.
Peab har inngått to nye kontrakter med Trøndelag fylkeskommune23.5.2025 08:00:00 CEST | Pressemelding
Skiltavdelingen i Peab Anlegg har inngått to kontrakter med Trøndelag fylkeskommune til en samlet verdi på nærmere 40 millioner kroner. Kontraktene gjelder rehabilitering av støyskjermer i Trondheim samt ulike trafikksikkerhets- og vedlikeholdstiltak på fylkesveinettet i Trøndelag.
Peab bygger ny trafikkløsning i Trondheim sentrum15.5.2025 15:00:00 CEST | Pressemelding
Peab Anlegg er tildelt oppdraget med å bygge en moderne trafikkløsning i Kongens gate i Trondheim sentrum. Prosjektet er utviklet i samspill med Trøndelag fylkeskommune, og er nå klart for byggestart.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom