Øyelegene fikk smake «netthinne» på Verdens synsdag
11.10.2019 14:12:25 CEST | Norges Blindeforbund | Pressemelding

– Dette må bli en tradisjon, utbrøt Morten C. Moe og tok en bit av «øyet». Moe er overlege og professor ved Øyeavdelingen og forskningsleder Klinikk for hode, hals og rekonstruktiv kirurgi Oslo Universitetssykehus og Universitetet i Oslo.
Han og kollegaene fikk servert «Maculade-kake» fordi det var Verdens synsdag 10. oktober. På den var det bilde av en frisk, oransje netthinne som tilhører kommunikasjonssjefen i Blindeforbundet. Macula er området for skarpsyn i øyets netthinne.
Kaken ble gitt til øyelegene på Ullevål etter at de hadde presentert sin spennende øyeforskning. Ett av prosjektene som ble presentert, er viktigheten av screening av netthinnen for å forhindre øyekomplikasjoner hos personer med diabetes.
– Det er viktig med tett oppfølging av øynene når man har diabetes, ellers kan man miste synet helt eller delvis, forklarer Morten Moe.
- Diabetes er en folkesykdom, og flere og flere får det
- I underkant av 250 000 har diabetes i Norge i dag
- Om lag 10 000 nordmenn har synstruende sykdom i netthinnen som følge av sykdommen. 26 prosent av de som har diabetes har aldri vært til undersøkelse hos øyelege.
- Jevnlig sjekk av øynene er viktig ved diabetes, selv om man ikke har noen symptomer
Kontakter
Mia Jacobsen, kommunikasjonssjef i Norges Blindeforbund
tlf: 958 74 292
Bilder


Om Norges Blindeforbund
Norges Blindeforbund, synshemmedes organisasjon, er blinde og svaksyntes interesse- og serviceorganisasjon i Norge. Vårt overordnede mål er samfunnsmessig likestilling for blinde og svaksynte og andre grupper med funksjonsnedsettelser.
Norges Blindeforbund har i tillegg til interessepolitisk virksomhet tre syn- og mestringssenter, et bo- og arbeidssenter, leirer for synshemmede barn, førerhundskoler, punktskrifttrykkeri og internasjonal avdeling og fylkeslag i hvert fylke.
Følg pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Blindeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Det er lett å huske solkrem. Hva med barnas syn?8.7.2026 08:10:00 CEST | Pressemelding
Solkrem er en selvfølge for mange barnefamilier. Langt færre tenker på øynene. Norges Blindeforbund oppfordrer nå til å inkludere solbriller i sommerens viktigste beskyttelsesutstyr – også for barn.
Jubler for frihet: TT-ordningen sikret9.6.2026 21:54:35 CEST | Pressemelding
Gjennom fire intense uker har Blindeforbundet mobilisert folk både lokalt og sentralt for å få frem hvor viktig den utvidede TT-ordningen er for selvstendighet og frihet for svaksynte og blinde. I dag kom endelig gladmeldingen. Samarbeidspartiene AP, SP, SV og Rødt, med MDG på laget, sikret flertall for at forslaget trekkes og at ordningen består slik den er i dag. - Nå opplever vi at partiene har lyttet og forstått, sier en lettet generalsekretær i Norges Blindeforbund, Per Inge Bjerknes. Rita Vindholmen jubler for friheten TT gir
Blindeforbundet og Specsavers advarer etter ny lasersak: – Vi må øke kunnskapsnivået slik at vi unngår unødig blindhet23.5.2026 12:15:54 CEST | Pressemelding
Den alvorlige hendelsen under et russetreff på Sørlandet, der en russ har fått alvorlige synsskader etter å ha blitt truffet av laserlys, har igjen satt søkelys på farene ved kraftige lasere. Norges Blindeforbund og Specsavers advarer om at øyeskader ved bruk av lasere også kan ramme barn.
Full forvirring i møte med førerhunder29.4.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse viser at folk ikke vet hvordan man møter og passerer en førerhund. Lillann Hillestad har opplevd å bli splittet fra Frost fordi gående tvang seg mellom dem. Vis hensyn, er budskapet fra Blindeforbundet på Førerhundens dag 29. april.
– De færreste vet at skyer kan øke UV-strålingen31.3.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Når nordmenn trekker til fjells i påsken kan øynene utsettes for ekstra sterk UV-stråling. Å bruke solbriller burde være like selvfølgelig som å bruke solkrem, sier øyelege og professor Tor Paaske Utheim. En undersøkelse fra Specsavers viser imidlertid at hver femte nordmann sjelden eller aldri bruker solbriller.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
