Økning på ti brunbjørner i Norge
29.3.2022 13:36:28 CEST | Norsk institutt for naturforskning - NINA | Pressemelding

Resultatene presenteres i en rapport som NIBIO Svanhovd har laget på oppdrag fra Rovdata.
I 2021 ble det for trettende år på rad gjennomført en landsomfattende innsamling av prøver fra brunbjørn for DNA-analyser i Norge.
Analyserte over 1500 prøver
I løpet av fjoråret ble det analysert til sammen 1513 prøver med antatt opphav fra brunbjørn, hvorav 949 ekskrementprøver, 547 hårprøver, 4 urinprøver og 13 vevsprøver.
Av de 1513 analyserte prøvene ga 61 prosent et positivt utslag for brunbjørn DNA, og 51 prosent resulterte i DNA med tilstrekkelig kvalitet for individbestemmelse.
– Til sammen ble det identifisert 160 brunbjørner, som er et minimumstall for bjørner som har vært innom Norges grenser i løpet av 2021. 67 var hunnbjørner, mens 93 var hannbjørner. . Som tidligere år ble det påvist flest brunbjørner i fylkene Troms og Finnmark (68), Innlandet (66) og Trøndelag (25), forteller Jonas Kindberg, leder i Rovdata.
Innlandet hadde i 2021 det høyeste antallet påviste individer siden overvåkningsprogrammet startet i 2009.
Tre av fire var kjent fra før
Av de 160 brunbjørnene som ble påvist i Norge i fjor var 116 individer (73 prosent) kjent fra før. Bjørnene som ikke er kjent fra før er enten unger som er født inn i bestanden, eller så er de innvandret fra våre naboland eller ikke fanget opp i tidligere års innsamlinger.
– Av de 160 brunbjørnene som ble påvist i Norge i 2021, var 32 individer tidligere påvist med DNA-analyse i Sverige, Finland eller Russland, sier Snorre Hagen, leder hos NIBIO Svanhovd.
Positiv utvikling
Trenden med økning i antall registrerte hunnbjørner på landsbasis fortsetter, og det er godt nytt for bjørnebestanden. I 2020 ble det påvist rekordmange hunnbjørner i Norge, og i fjor økte antallet med ytterligere to.
– 67 hunnbjørner er det høyeste antall som er påvist i Norge siden 2009. Med bestandsmål som er rettet mot årlige bjørnekull er det positivt for bestanden at antall hunnbjørner går opp, sier Kindberg.
Under bestandsmålet
Stortinget har vedtatt et nasjonalt bestandsmål på 13 årlige bjørnekull i Norge, og bestanden var i 2021 under målet.
Hvor mange ungekull som fødes årlig blir beregnet med en modell som tar utgangspunkt i antall registrerte hunnbjørner, og hvor disse er påvist i Norge i løpet av året. Det ble estimert at det ble født 8,1 bjørnekull (95 prosent konfidensintervall: 3,6-13,2) på landsbasis i 2021. Det er en liten nedgang fra 8,5 året før.
– Reduksjonen skyldes utviklingen i rovviltregion 6 (Møre og Romsdal og Trøndelag) som etter en oppgang i 2020, hadde en nedgang i estimatet fra 2,9 til 1,6 bjørnekull i fjor, sier Kindberg.
Les hele rapporten her:
Du finner resultater fra alle analyserte bjørneprøver i Rovbase.
Fakta om overvåkingen av brunbjørn i Norge:
- Rovdata har ansvaret for overvåkingen av brunbjørn i Norge og for at oversikten over hvor mange individer det er i landet er best mulig.
- Overvåkingen blir utført gjennom Det nasjonale overvåkingsprogrammet for rovvilt, på oppdrag fra Miljødirektoratet.
- I 2021 ble det for 13. år på rad gjennomført en innsamling av DNA fra brunbjørn over hele landet.
- Formålet med den DNA-baserte overvåkingen er å registrere hvor mange brunbjørn det er i landet, fordelingen av hunner og hanner, samt å beregne hvor mange kull med bjørnunger som blir født hvert år.
- Innsamlingen av ekskrementer, hår og urin i felt blir utført av Statens naturoppsyn (SNO), elgjegere, beitebrukere og andre brukere av utmark. Det blir også tatt vevsprøver for DNA-analyse fra alle døde bjørner i løpet av året.
- NIBIO Svanhovd analyserer materialet, og resultatene blir rapportert og formidlet av Rovdata rundt 1. april hvert år.
Kontakter
Jonas KindbergRovdata
Tel:40451540jonas.kindberg@rovdata.noSnorre HagenNIBIO
Tel:93240197snorre.hagen@nibio.noBilder

Om Norsk institutt for naturforskning - NINA
Norsk institutt for naturforskning - NINAHøgskoleringen 9
7034 Trondheim
73 80 14 00http://www.nina.no
Følg pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk institutt for naturforskning - NINA på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk institutt for naturforskning - NINA
Slik står det til med rovdyrene13.5.2026 12:26:12 CEST | Pressemelding
Rovdata har oppsummert bestandsstatus for de store rovdyrene i Norge i sitt årlige brev til Miljødirektoratet.
Ulv i Norge under målet for første gang på 11 år12.5.2026 16:21:48 CEST | Pressemelding
Det er i vinter påvist ulvevalper i to helnorske revir og tre i grenserevir mot Sverige. Antallet påviste kull er under det nasjonale bestandsmålet for ulv, og det registreres stadig færre ulver i Norge.
Jervprosjekt har merket fire jerver i vår8.5.2026 14:26:01 CEST | Pressemelding
Fire voksne jerver har fått GPS-halsbånd i Nord-Gudbrandsdalen i april, for å studere hvor mange sau de dreper. Under et av merkeoppdragene døde en jervevalp.
Fortsatt store mengder pukkellaks8.5.2026 10:32:47 CEST | Pressemelding
Pukkellaks har invadert norske elver annethvert år siden 2017, og antallet har bare økt. En ny rapport fra NINA viser at det også kom store mengder pukkellaks i 2025, men færre enn i rekordåret 2023.
Ta elgens signaler på alvor27.4.2026 08:28:06 CEST | Pressemelding
Hva gjør du hvis en elg plutselig står foran deg på stien? Møt den med respekt, så er det som regel trygt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
