Nye styremedlemmer i Bane NOR

Renate Larsen, Hildegunn Naas-Bibow og Adele Bugge Norman Pran ble valgt til styremedlemmer på ordinært foretaksmøte 21. juni i år, mens Baard Haugen ble gjenvalgt for to år. Styret har med dette seks aksjonærvalgte styremedlemmer (Cato Hellesjø, Olaf Melbø, Baard Haugen, Renate Larsen, Hildegunn Naas-Bibow og Adele Bugge Norman Pran) og to ansattvalgte styremedlemmer (Solbjørg Engeset og Torfinn Håverstad).
Vil bidra med viktige perspektiver
Renate Larsen (1975, Troms og Finnmark) er siviløkonom fra Norges Handelshøyskole (NHH). Larsen har lang leder- og styreerfaring og har særlig jobbet med restrukturering, omstilling, strategi- og forretningsutvikling – både i selskaper med krav til lønnsomhet og selskaper med krav til effektiv oppnåelse av sektorpolitiske mål. Larsen er administrerende direktør i Norges Sjømatråd AS og har tidligere blant annet vært administrerende direktør og CFO i Lerøy Aurora AS. Hun er i dag styreleder i Helse Nord RHF og har tidligere vært styremedlem i blant annet Folketrygdfondet.
Hildegunn Naas-Bibow (1972, Oslo) er siviløkonom fra NHH og har en MBA (Master of Business Administration) fra Harvard Business School. Naas-Bibow fratrer etter sommeren som partner i PwC, hvor hun har arbeidet i vel 20 år. Hun har tidligere arbeidet internasjonalt i BCG. Naas-Bibow har som konsulent særlig jobbet med problemstillinger knyttet til strategi og organisering, omstillingsprosesser og selskapsetableringer innen bygg- og anleggsbransjen og industrivirksomhet.
Adele Bugge Norman Pran (1970, Oslo) er jurist fra Universitetet i Oslo og har en mastergrad i regnskap og revisjon fra NHH. Pran driver i dag selvstendig virksomhet som strategisk rådgiver og styremedlem. Hun har tidligere vært partner og CFO i Herkules Capital, der hun blant annet arbeidet med kriseledelse og kommunikasjon knyttet til investeringsporteføljen, uttak av synergier og kompetanseoverføring mellom porteføljeselskapene. Pran har bred styreerfaring og er i dag blant annet styremedlem i Yara ASA.
Om Bane NOR SF
Bane NOR har ansvaret for planlegging, utbygging, forvaltning, drift og vedlikehold av det nasjonale jernbanenettet, trafikkstyring samt forvaltning og utvikling av jernbaneeiendom.
Statens begrunnelse for eierskapet i Bane NOR er å ivareta forvaltning og utvikling av nasjonal jernbaneinfrastruktur og jernbaneeiendom. Statens mål som eier er kostnadseffektiv forvaltning og utvikling av en sikker og tilgjengelig jernbaneinfrastruktur og jernbanerelatert eiendomsvirksomhet. Staten eier 100 prosent av statsforetaket Bane NOR.
For flere opplysninger - se:
- Samferdselsdepartementets nettside om Bane NOR SF
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noBilder

Om Samferdselsdepartementet
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Samferdselsbudsjettet 2026: Held fram satsinga på drift, vedlikehald og fornying15.10.2025 10:00:00 CEST | Pressemelding
Regjeringa foreslår å løyve i alt 102,1 milliardar kroner til samferdsel i 2026. Mellom anna foreslår regjeringa å løyve 50,4 milliardar kroner til vegformål, 35,7 milliardar kroner til jernbanen, 7,1 milliardar kroner til byområda og 4,9 milliardar kroner til luftfarten.
Flere utenlandske bilister må nå betale for seg i norske bomstasjoner8.10.2025 15:30:00 CEST | Pressemelding
Et system er nå på plass som sikrer at langt færre utenlandske bilister slipper unna bompenger i Norge. I fjor gikk bompengeselskapene glipp av 117 millioner kroner i ubetalte bompenger.
Nordlandsbanen kan snart åpne nord for Levanger – midlertidig togverksted skal bygges i Bodø8.10.2025 12:31:51 CEST | Pressemelding
En løsning for bygging av midlertidig togverksted i Bodø har nå kommet på plass i rekordfart. Etter raset i Levanger 30. august i år, har det ikke vært mulig for SJ Norge å vedlikeholde togene som befinner seg nord for rasstedet.
Høring: Regjeringen ber om innspill om fremtidens flyrutetilbud26.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– For regjeringen er det viktig at folk skal kunne bo og leve gode liv i hele landet, og i distriktene er det regionale flytilbudet avgjørende. Derfor vil vi nå se på hvordan vi best mulig kan legge til rette for et enda bedre flyrutetilbud i hele landet til en overkommelig pris, både for de reisende og for staten som kjøper, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Høring: Regjeringen vil sikre et godt transportsystem for alle langs kysten26.9.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
– Regjeringen ønsker å sikre et best mulig kysttransportsystem – også i fremtiden. Det er viktig med god og effektiv transport av både gods og passasjerer langs kysten. Derfor har Oslo Economics utredet transport- og miljøaspekter i kystrutetjenesten. Nå ønsker vi å invitere til en åpen høring av rapporten, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom