Ny avtale om ekskluderende arbeidsliv
Den nye såkalte IA-avtalen som ble lagt frem av arbeidsminister Anniken Hauglie i dag, følger ikke opp lovnadene i regjeringsplattformen og inkluderingsdugnaden.
- Regjeringen har der sagt at det er viktig å få flere funksjonshemmede i jobb, både i privat og offentlig sektor og satt klare mål for dette i det offentlige. Disse løftene har nå lite troverdighet når den nye IA-avtalen har tatt bort målet om flere funksjonshemmede i jobb, sier assisterende generalsekretær Karsten Aak i Norges Blindeforbund.
Varsler møte med NHO
Den gamle IA-avtalen har hatt tre hovedmål: Få ned sykefraværet, beholde eldre lenger i arbeidslivet og tilrettelegge for dem som har nedsatt funksjonsevne.
Gjennom Abelia er Blindeforbundet som arbeidsgiver medlem i NHO. De kan vente seg et besøk fra Blindeforbundet.
- Vi vil ta opp ekskluderingsavtalen, som vi nå kaller den, direkte med NHO og gi uttrykk for vår store skuffelse, sier Karsten Aak og legger til at funksjonshemmede verken er blitt hørt eller involvert i arbeidet med den nye IA-avtalen.
Nøkkelord
Kontakter
Karsten Aak
Assisterende generalsekretær
Norges Blindeforbund
+47 926 30 054
Mia Jacobsen
Kommunikasjonssjef
Norges Blindeforbund
+47 958 74 292
Bilder
Om Norges Blindeforbund
Norges Blindeforbund, synshemmedes organisasjon, er blinde og svaksyntes interesse- og serviceorganisasjon i Norge. Vårt overordnede mål er samfunnsmessig likestilling for blinde og svaksynte og andre grupper med funksjonsnedsettelser.
Norges Blindeforbund har i tillegg til interessepolitisk virksomhet tre syn- og mestringssenter, et bo- og arbeidssenter, leirer for synshemmede barn, førerhundskoler, punktskrifttrykkeri og internasjonal avdeling og fylkeslag i hvert fylke.
Følg pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Blindeforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Blindeforbund
Blindeforbundet etterlyser flere ledelinjer16.6.2025 13:42:02 CEST | Pressemelding
Ny undersøkelse: Mange svaksynte og blinde savner ledelinjer der de ferdes.
Nav mottar tilgjengelighetspris15.6.2025 21:20:27 CEST | Pressemelding
Ordningen med arbeids- og utdanningsreiser forvaltes så bra at Norges Blindeforbund ga Nav tilgjengelighetspris. Så bra er den, at den har gått tom for penger for året.
Ser lyspunkter i revidert budsjett16.5.2025 13:39:04 CEST | Pressemelding
Norges Blindeforbund roser flere av forslagene i revidert nasjonalbudsjett, men uttrykker bekymring over strammere rammer for frivilligheten.
Nye tall: Mange førerhundbrukere nektes adgang30.4.2025 14:58:35 CEST | Pressemelding
En undersøkelse viser at mange førerhundbrukere opplever at de ikke får lov til å ha med førerhunden sin på butikker, spisesteder og i taxi. Dette til tross for at førerhunder har rett til å være på offentlige steder.
Regjeringen gir bevegelsesfrihet i påskegave16.4.2025 20:22:09 CEST | Pressemelding
En offentlig ordning for dør-til-dør-transport er nødvendig for å sikre svaksynte og blinde selvstendighet og frihet. For første gang dekker den nasjonale TT-ordningen hele landet, og Norges Blindeforbund mener regjeringen her tar et viktig skritt på veien mot et likestilt samfunn.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom