Normal hydrologisk balanse og høye CO2-kvotepriser
28.10.2019 08:00:00 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding
- Tredje kvartal i fjor hadde vi først ekstrem tørke og så ekstreme nedbørsmengder. I år har vi hatt en mer normal utvikling i den hydrologiske situasjonen i Norge, sier seksjonssjef Åsmund Sunde Valseth
Prisen på CO2-kvoter økte opp til 288 kr/tonn i løpet av tredje kvartal. Dette er det høyeste nivået siden 2008. Prisøkningen har blant annet sammenheng med de høye temperaturene i Europa i juni og august, som bidro til økt etterspørsel etter kraft til kjøling. Varmebølgen førte også til at flere kjernekraftverk reduserte produksjonen, på grunn av lav vannstand og utfordringer med temperatur på kjølevann. Kombinasjonen av økt etterspørsel og redusert produksjon fra kjernekraftverk, førte til økt kraftproduksjon fra kull- og gasskraftverk.
Kontakter
Overingeniør Lars Eirik Eilifsen, tlf 22959153
Seksjonssjef Åsmund Sunde Valseth. tlf 22959840
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Opprusting og utvidelse av kraftverk i Tydal krever ikke ny konsesjon12.3.2026 15:09:43 CET | Pressemelding
Statkraft Energi ønsker å rehabilitere utløpstunnelen til kraftverkene Nea og Tya for å sikre videre drift. De planlegger samtidig å skifte ut eldre generatorer og oppgradere turbiner. Dette vil øke kraftproduksjonen noe. Det vil også bidra med økt effekt, som er viktig for å sikre at det er nok energi når forbruket er på det høyeste. Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) har konkludert med at planene ikke er konsesjonspliktige.
NVE gjev Statnett løyve til å oppgradere Ørsta transformatorstasjon12.3.2026 13:55:26 CET | Pressemelding
Statnett SF får konsesjon til oppgradering av Ørsta transformatorstasjon i Møre og Romsdal. NVE gjev òg løyve til å etablere ei kai i Sæbø, for transport av den nye transformatoren.
NVE gir tillatelse til en ny og større transformatorstasjon i Narvik12.3.2026 12:55:15 CET | Pressemelding
Nordkraft Industrinett får konsesjon til å bygge jordkabler og en ny, større transformatorstasjon på Skoglund industriområde i Narvik kommune. Anleggene skal bidra til å videreutvikle datasentervirksomheten nord for Bjerkvik.
NVE gir tillatelse til å endre planene for Offerdal kraftverk12.3.2026 09:50:45 CET | Pressemelding
NVE gir tillatelse til flere planendringer for byggingen av Offerdal kraftverk i Årdal. Endringene omfatter både kraftverk og nettanlegg, og vil gjøre kraftverket til et bedre prosjekt både teknisk, økonomisk og miljømessig. Dersom anlegget bygges vil det produsere kraft som tilsvarer det årlige strømforbruket til om lag 4750 husstander.
NVE advarer: Stor snøskredfare og fare for sørpeskred i Nord-Norge6.3.2026 10:43:20 CET | Pressemelding
NVE varsler økt snøskredfare og fare for sørpeskred i flere områder i Nord-Norge de kommende dagene. Mildvær og mye nedbør fører til at det kan løsne store skred av seg selv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
