Norge åpner grensene til Tyskland og andre viktige turistland i Europa.
Regjeringen besluttet i dag å tillate innreise fra 15. juli til Norge for personer som er bosatt i Schengen- og EØS-området. Bakgrunnen for vedtaket er smittesituasjonen i Tyskland og øvrige land som inngår i grenseåpningen. Vedtaket innebærer at Color Lines to skip mellom Oslo og Kiel, M/S Color Fantasy og M/S Color Magic, igjen vil kunne ta med passasjer både fra Norge til Tyskland og fra Tyskland til Norge. Det er viktig også for den betydelige trafikken med tyskere og øvrige europeere mellom Norge og Danmark med SuperSpeed 1 og 2.

Vedtaket i regjeringen innebærer at kravet om innreisekarantene fjernes, og Utenriksdepartementet ikke lenger vil fraråde reiser til land og regioner i Europa som unntas fra kravet om innreisekarantene.
Siden grensene stengte 14. mars har Color Fantasy og Color Magic først ligget til kai i Oslo, før skipene de siste ukene har vært et tilbud for cruise passasjerer som ville starte i Oslo og være om bord under hele reisen uten å gå i land i Kiel.
Tyskland er Norges viktigste reiselivsmarked med mange reisende i august og september.
– Derfor er beslutningen i regjeringen i dag viktig for Color Line og for norsk reiseliv, sier konsernsjef Trond Kleivdal i Color Line. Selskapet er den største enkeltaktøren i Norsk reiseliv sjøveien med en stor del av de tyske og europeiske ankomstene til Norge med sine to skip direkte fra Tyskland til Oslo, og SuperSpeed1 og SuperSpeed2 fra Hirtshals til Kristiansand og Larvik.
– Igangsettelsen med passasjerer mellom Tyskland, Danmark og Norge vil følge de retningslinjer for smittevern som gjelder, og som er viktig for å skape trygge og gode rammer for gjestene og de ansatte, sier konsernsjef Trond Kleivdal i Color Line.
Smittesituasjonen i Sverige er fortsatt slik at myndighetene avventer en gjenåpning av grensene. – Det innebærer dessverre at Color Lines to skip Color Viking og Color Hybrid mellom Sandefjord og Strømstad inntil videre blir liggende til kai i Sandefjord, sier konsernsjef Trond Kleivdal.
Color Line er i dag det eneste rederiet i den internasjonale passasjer- og godstrafikken til og fra Norge med skip i norsk skipsregister, norsk eierskap og med norsk hovedkontor
Kontakter
Helge Otto MathisenKonserndirektør Kommunikasjon og Samfunnskontakt
Tel:(+47) 992 23 330helge.otto.mathisen@colorline.comBilder

Om Color Line
Color Line AS er Norges største og et av Europas ledende cruise- og transportrederier med i underkant av 2 500 årsverk i fire land. Årsomsetningen utgjør rundt NOK 5,3 milliarder. Årlig reiser ca. 4 millioner personer til og fra Norge med selskapets skip. Color Line transporterer en godsmengde på over 900 000 personbiler og ca. 180 000 fraktenheter. Rederiet har i dag en operasjonell flåte på syv skip, og opererer fire internasjonale fergelinjer mellom sju havner i Norge, Tyskland, Danmark og Sverige. Selskapets visjon er å bli Europas ledende rederi innen cruise og transport.
Følg saker fra Color Line
Registrer deg med din epostadresse under for å få de nyeste sakene fra Color Line på epost fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste saker fra Color Line
Color Line varsler nye permitteringer4.1.2021 15:36:40 CET | Pressemelding
Regjeringen har innført nye, strenge smitteverntiltak foreløpig i to uker. Color Line har derfor besluttet å innstille MS Color Magic mellom Oslo og Kiel inntil videre. Fra før er MS Color Fantasy tatt ut av trafikk på denne ruten. Den viktige godstransporten fra og til Norge blir ivaretatt med godsskipet MS Color Carrier mellom Oslo og Kiel, og SuperSpeed 1 og 2 mellom Kristiansand, Larvik og Hirtshals.
Color Line reduserer produksjonen mellom Oslo og Kiel20.10.2020 12:00:12 CEST | Pressemelding
Gjenåpningen av samfunnet etter Covid-19 vil ifølge myndighetene ta tid og smittesituasjonen både internasjonalt og nasjonalt er fortsatt svært krevende. Mot denne bakgrunnen har Color Line besluttet å redusere kapasiteten mellom Oslo og Kiel. Fra 4. november vil MS Color Magic seile i en tilpasset fartsplan med gods og passasjerer. Passasjerene vil være om bord under hele reisen uten å gå i land i Kiel. Ilandstigning vil først skje ved retur Oslo.
Falsk positiv koronatest førte til kansellering av Color Magic14.9.2020 16:37:08 CEST | Pressemelding
Color Lines kansellering av avgangen med M/S Color Magic fra Oslo til Kiel lørdag 12. september var basert på en falsk positiv koronatest. Bakgrunnen for Color Lines frivillige beslutning om ikke å seile tur/retur til Kiel i helgen var at et medlem av besetningen om bord på skipet hadde fått bekreftet Covid-19 ved en rutinekontroll. I tillegg til kanselleringen, besluttet Color Line at samtlige besetningsmedlemmer skulle testes.
Color Line med program for kostnadskutt og effektivisering4.9.2020 11:05:06 CEST | Pressemelding
Gjenåpningen av samfunnet etter Covid-19 vil ta tid. Smittesituasjonen både internasjonalt og nasjonalt er fortsatt svært krevende. Derfor arbeider Color Line med en helhetlig plan knyttet til kostnadsreduksjon og effektivisering, blant annet gjennom å utnytte selskapets betydelige investeringer i digitale løsninger.
Color Line styrker opplevelsestilbudet og forsterker smitteverntiltakene på rederiets to skip mellom Oslo og Kiel26.8.2020 15:12:15 CEST | Pressemelding
Color Line vil fra lørdag 29. august tilby to dagers opplevelser i trygge omgivelser om bord på selskapets to skip MS Color Fantasy og MS Color Magic mellom Oslo og Kiel. Tilbudet vil gjelde passasjerer som vil starte i Oslo og være om bord under hele reisen uten å gå i land i Kiel. Ilandstigning vil først skje ved retur Oslo.
Color Line – Første selskap med DNV GL-verifisering av smittevern14.7.2020 13:10:41 CEST | Pressemelding
Color Line er det første selskapet i Norge som er blitt verifisert av DNV GL for selskapets systemer knyttet til håndtering av smittevern om bord på skipene og på terminalene. DNV GL er et av verdens ledende risiko- og klassifikasjonsselskaper.
I vårt presserom finner du alle våre siste saker, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom