Nødvendig vedlikehold av Atna bru på riksveg 3 i Stor-Elvdal starter 11. april
20.3.2023 09:00:30 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Atna bru på riksveg 3 går over Glomma, rett nord for tettstedet Atna i Stor-Elvdal kommune.
Trafikale konsekvenser
Frist for ferdigstillelse av arbeidene er 15. september 2024. I byggeperioden vil trafikken bli lysregulert og avvikles på ett kjørefelt med minimum kjørefeltbredde 3,5 meter. Det vil ikke foregå arbeider på brua mellom 30. september 2023 og 2. april 2024. Dette på grunn av arbeider som krever temperatur over 5 plussgrader. I denne perioden vil trafikken avvikles på to kjørefelt med asfaltert kjørebane.
– En side av brua skal ferdigstilles før arbeidene flyttes over til andre siden, og det er mål om at 270 meter med kantdrager på bruplate og landkar, samt komplett brurekkverk, skal være ferdig innen utgangen av november i år, sier Rolf Storsveen i Statens vegvesen.
Omfattende arbeider
Det er en stor jobb som skal gjøres for å utbedre og vedlikeholde Atna bru.
– Eksisterende kantdragere skal fjernes og det skal støpes totalt 540 meter med nye kantdragere, det skal monteres nytt brurekkverk og to fuger skal skiftes ut. Det er også behov for noe forsterking av stålbjelker ved pilarene under brua. All belegning på brua skal fjernes og det skal legges ny membran og asfalt på hele brudekket, sier Rolf Storsveen.
Forlenger levetiden til brua
Atna bru stod ferdig bygd i 1975. Brua har fem spenn og er bygd som ei stålbjelkebru med betongdekke. Brua har en total lengde på 254 meter, hvor lengste spenn er 60 meter.
– Vi beklager ulempene dette medfører for trafikantene, men disse arbeidene er et godt eksempel på Statens vegvesens målsetning om at vi må ta vare på det vi har og utbedre der vi kan. Det er viktig og riktig at disse arbeidene utføres, og bruas levetid forlenges, sier Rolf Storsveen i Statens vegvesen.
Sikkerheten først
Brurekkverket til Atna bru har vist seg å være påkjørselutsatt. Kantene på brudekket har betydelig med avskallinger på betong og brua er smal. Føringsbredden på brua økes med 0,5 meter, fra 7,0 meter til 7,5 meter.
– Vi understreker at brua er trygg både før og under arbeidene. Det er veldig viktig at skilting og lysregulering blir respektert i anleggsperioden. Sikkerheten for trafikantene og de som arbeider med brua må komme først, understreker Rolf Storsveen.
Utførende entreprenør for arbeidene er BMO Entreprenør AS.
Følg med på trafikkinformasjon
Følg med på www.vegvesen.no/trafikk eller last ned Vegvesenets trafikk-app for oppdatert veg- og trafikkinformasjon for trafikale konsekvenser av arbeidene som gjøres på Atna bru.
Nøkkelord
Kontakter
Rolf StorsveenByggelederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:97051980rolf.storsveen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder


Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Stenger rv. 85 for å sikre vegen mot steinskred25.8.2026 13:32:55 CEST | Pressemelding
Dersom det er flyvær for helikopter, vil rv. 85 mellom Karineset og Brattelva i Gullesfjordbotn bli stengt i en kortere periode mellom klokken 11 og 13 torsdag 27. august.
Trafikkteknikk AS skal drifte elektriske anlegg på riksvegene i Innlandet og nordre Akershus25.8.2026 12:53:15 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har tildelt Trafikkteknikk AS ansvaret for drift og vedlikehold av elektriske anlegg langs europa- og riksvegene de neste fem årene. Kontrakten omfatter blant annet 15 500 veglys langs 1 620 kilometer veg, og har et kontraktsbeløp på 170,5 millioner kroner inkl. mva.
Nå åpner det nye servicebygget på Ersfjordstranda21.8.2026 14:27:40 CEST | Pressemelding
Torsdag 27. august åpner Statens vegvesen, i samarbeid med Senja kommune, et nytt turistvegprosjekt på Ersfjordstranda langs Nasjonal turistveg Senja.
Markerte åpningen av E39 Osli-Hove21.8.2026 13:46:31 CEST | Pressemelding
Den oppgraderte strekningen på E39 mellom Osli og Hove er åpnet. Prosjektet gir bedre framkommelighet, økt trafikksikkerhet og et mer robust transportsystem på Nord-Jæren.
Stenger Strynefjellet éi natt20.8.2026 16:13:44 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen stenger rv. 15 Strynefjellet natt til tysdag 25. august.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
