No blir det rassikker veg og bane frå Arna til Stanghelle
1.4.2022 17:00:25 CEST | Statens vegvesen | Pressemelding

– Prosjektet Arna – Stanghelle er etterlengta, og med ein vedtatt reguleringsplan er viktige val tatt, seier vegdirektør Ingrid Dahl Hovland.
Kommunal- og distriktsdepartementet (KDD) har som planmynde vedteke planen, og det betyr at det blir ny veg og bane på den skredutsette og sterkt trafikkerte strekninga mellom Arna og Stanghelle. Prosjektet ligg inne i Nasjonal Transportplan (NTP) med ein førebels totalkostnad på 26,4 milliardar (2021 kr).
Vil gje ein tryggare kvardag
For Bane NOR og Statens vegvesen er dette ei skikkeleg gladnyheit, og ikkje minst for alle dei vestlendingane som følgjer prosjektet tett.
– Ny veg og bane i tunnel vil gje mange menneske ein tryggare kvardag og kortare reisetid, og bidra til føreseieleg transport på Vestlandet, legg konsernsjef Gorm Frimannslund i Bane NOR til.
Bane NOR og Statens vegvesen har god erfaring med å samarbeide og ser mange fordelar med ei felles utbygging. Felles organisering og utbygging gir stordriftsfordelar, samt reduserer kostnader og byggetid. I tillegg kan to sterke fagmiljø utveksle kompetanse.
Viktig avklaring for etterlengta prosjekt
Fellesprosjektet Arna-Stanghelle er svært etterlengta, og sterke lokale kreftar har jobba hardt for å få prosjektet opp på den politiske agendaen. No kjem resultatet.
Prosjektet er i desse dagar i gang med oppbemanning, og skal rekruttere mange kloke hovud til det største tunnelprosjektet i Noreg.
Investeringsavgjerd og uavhengig kvalitetssikring
Prosjektet skal i neste fase gjennom ei ekstern og uavhengig kvalitetssikring (KS2) før prosjektet får investeringsavgjerd. Først da kan ein gå ut i marknaden med dei store entreprisane. Prosjektet er prioritert i NTP 2022-33 med midlar frå 2024.
Endringar etter høyringa
Det er alternativ B2 som er det vedtekne alternativet for løysing gjennom Vaksdal. Det vil seie at ny E16 vil gå utanom sentrum, oppe i Tolåsen. I tillegg er det er gjort nokre mindre endringar i reguleringsplanen etter høyringa.
Dei viktigaste endringane:
- Fossmark sjødeponi og Boge sjødeponi går ut av planen.
- Ny jernbane vil ikkje lenger gå ut i ei kort dagsone på Trengereid, men gå i samanhengande tunnel frå Arna til Vaksdal.
Reguleringsplanen er ein statleg reguleringsplan og det er ikkje moglegheit til å klage på vedtaket.
Oppdatert planomtale med oppsummering og merknader finn du her
Nøkkelord
Kontakter
Gunnar SøderholmProsjektleiar for planleggingsprosessen, Fellesprosjektet Arna-StanghelleStatens vegvesen/Divisjon Utbygging
Tel:952 59 709gunnar.soderholm@statens.vegvesen.noBilder



Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E6 mellom Oslo og Gardermoen blir særlig utsatt tirsdag og onsdag7.9.2026 15:25:28 CEST | Pressemelding
Fremkommeligheten på E6 mellom Gardermoen og Oslo blir svært begrenset tirsdag 8. september kl. 06–20 og onsdag 9. september kl. 07–20. Statens vegvesen gjentar oppfordringen om å la bilen stå dersom du har mulighet.
Trafikkomlegging i helger vil gi ekstra køer på E18 i Bærum7.9.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
E18-traseen skal igjen legges om på Ramstadsletta. Det gir tre helger med innsnevringer hvor det må forventes forsinkelser og kø på E18.
La bilen stå: Svært krevende trafikkforhold i Oslo-området 8. og 9. september4.9.2026 16:04:38 CEST | Pressemelding
Trafikanter må regne med stengte veier, omfattende kø og svært redusert fremkommelighet inn mot, i og rundt Oslo tirsdag 8. og onsdag 9. september. Statens vegvesen oppfordrer alle som kan, til å la bilen stå, utsette reisen eller velge ruter utenom Oslo.
Bygger om sykkelfeltet i kryss på Langkaia4.9.2026 13:02:44 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen skal bygge om sykkelfeltet i krysset mellom Langkaia og Grev Wedels Plass for å gjøre det tryggere. Arbeidet starter 14. september.
Øver på ulykkeshåndtering i Rallerudtunnelen på riksveg 73.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
I forbindelse med en beredskapsøvelse blir riksveg 7 mellom Sokna og Ørgenvika stengt for trafikk kl. 09.00–15.00 tirsdag 8., torsdag 10. og fredag 11. september. Omkjøring blir skiltet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
