Statens vegvesen

Hålogalandsbrua reguleres for asfaltreparasjon

Del

Det blir begrensninger for trafikken over Hålogalandsbrua på E6 i Narvik fra mandag 25. august og i tre uker fremover.  

Statens vegvesen skal reparere asfaltskader på E6 Hålogalandsbrua de neste ukene. (Foto: Knut Haarvik / Statens vegvesen)
Statens vegvesen skal reparere asfaltskader på E6 Hålogalandsbrua de neste ukene. (Foto: Knut Haarvik / Statens vegvesen)

Mandag 25. august klokka 19.00 starter Statens vegvesen arbeidet med å reparere asfaltskadene på Hålogalandsbrua. Det blir kun ett kjørefelt over hele brua, og trafikantene må beregne at det blir ventetid.

Mens det pågår arbeid på brua vil trafikken følge ledebil, og utenom arbeidstid blir brua lysregulert. Det blir nedsatt fart til 50 kilometer i timen gjennom arbeidsområdet.  

– Vi skjønner at trafikkreguleringen blir belastende for de som bor i Narvik og for gjennomgangstrafikken, men alternativet var å stenge brua helt. Da ville vi ha kunnet gjennomført arbeidet raskere, men det ville fått større konsekvenser for trafikantene, sier prosjektleder Per Kåre Olsen i Statens vegvesen.

Gang- og sykkelfeltet vil være åpent mens arbeidet på brua pågår, men kan bli stengt i kortere perioder.

Statens vegvesen forventer at arbeidet på brua vil ta omlag tre uker. Dersom det blir regn eller mye vind, kan arbeidet bli forsinket.

Må reparere asfalt

Asfalten på brua må repareres på flere områder, og det er mer enn ordinær asfaltering som må til.

– Vi må helt ned på bart stål, og legge flere lag. Det er snakk om primer, membran, bindelag og slitelag av asfalt. Vi kommer til å montere arbeidstelt på brua der vi jobber med membranen for å holde det helt tørt, sier prosjektlederen.

Det er Narvik-entreprenøren Visinor med underentreprenører som skal utføre asfaltreparasjonen som starter neste uke.

Problemer med at asfalten løsner

Bakgrunnen for den omfattende reparasjonen er problemene på brua de siste årene. Asfalten løsner og krøller seg ut mot hvitstripa, og sprekker opp.  

I kjørebanen mellom de to brutårnene ligger det en solid stålkasse. Her har asfalten løsnet fra underlaget flere steder, noe som er svært uvanlig.

Statens vegvesen oppdaget uregelmessigheter i asfalten allerede i 2022, og har fulgt utviklingen nøye. Underveis er det gjort vedlikeholdstiltak der problemet har påvirket fremkommeligheten.

– Vi kommer også til å ta prøver av de feltene som vi reparerte sist sommer, for å se hvordan dette har utviklet seg, sier Olsen.

Større arbeid i vente

Statens vegvesen har sett at asfalten forverrer seg i løpet av sommersesongene, særlig når det er varmt.

Vegvesenet jobber fremdeles med å analysere funnene og planlegge hva som må gjøres for å få bukt med asfaltproblemene på lengre sikt. De er forberedt på at det må gjennomføres et enda større arbeid på brua, mest sannsynlig i 2026 eller 2027, for å få ei varig løsning på problemene.

Hålogalandsbrua er ei 1533 meter lang hengebru. Brua ble åpnet i desember 2018. Statens vegvesen har en pågående reklamasjonssak mot hovedentreprenøren SRBG i forbindelse med asfaltproblemene.

Ta hensyn til arbeiderne

De som skal jobbe på brua har en utfordrende jobb få meter fra trafikkstrømmen.

– Vi ber sjåførene om å kjøre varsomt og ta hensyn til de som jobber på brua, slik at vi unngår ulykker, sier prosjektleder Per Kåre Olsen i Statens vegvesen.

Lysregulering på Rombaksbrua

Det er ikke fritt fram på Rombaksbrua på gamle E6 heller. Denne brua er lysregulert inntil videre for å begrense belastningen på grunn av en skade på et hengelager. 

Rombaksbrua i Navik blir lysregulert 

Hold deg oppdatert på trafikken på E6 i Narvik og resten av landet på vegvesen.no/trafikk eller appen Vegvesen Trafikk.

Nøkkelord

Kontakter

Pressevakt Drift og vedlikehold

* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje

Tel:479 05 472pressedv@vegvesen.no

Bilder

Statens vegvesen skal reparere asfaltskader på E6 Hålogalandsbrua de neste ukene. (Foto: Knut Haarvik / Statens vegvesen)
Statens vegvesen skal reparere asfaltskader på E6 Hålogalandsbrua de neste ukene. (Foto: Knut Haarvik / Statens vegvesen)
Last ned bilde

Om Statens vegvesen

Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.

Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye