Nkom starter tilsyn av ladestasjoner umiddelbart

Denne uken vedtok Elsäkerhetsverket salgsforbud i Sverige for to elbilladere fra den norske produsenten Easee. Vedtaket innebærer også at Easee må utbedre mangler ved allerede installerte ladere i Sverige. Easee har varslet at de vil anke vedtaket. Nå starter Nkom tilsyn av Easee og andre ladere også i Norge i samarbeid med DSB
— Vi prioriterer å arbeide så raskt som mulig med denne saken, og vi vil starte med å gå grundig inn i vedtaket til Elsäkerhetsverket og all tilhørende dokumentasjon. I tillegg vil vi se om det finnes ytterligere dokumentasjon som er relevant for saken og Easee vil få anledning til å legge frem informasjon de ønsker. Resultatet fra gjennomgangen vil legge premissene for videre oppfølging, sier John-Eivind Velure som er avdelingsdirektør i Nkom.
I tillegg til kontroll av Easee-ladestasjoner vil vi også kontrollere andre ladestasjoner med betydelig omsetning i det norske markedet. Dette arbeidet vil også starte umiddelbart, men på grunn av omfang og kompleksitet kan selve saksutredningen tidligst være ferdig i august, med etterfølgende saksbehandling av de enkelte sakene.
— Det er viktig både for selskapene vi skal føre tilsyn med og for befolkningen at de har tillit til kontrollen vi nå skal utføre. Det er kompleks dokumentasjon og avansert testing. Prosessen vil derfor ta tid, sier Velure.
Nøkkelord
Kontakter
John-Eivind VelureAvdelingsdirektør SpektrumNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:+4790043140Tel:95748447jev@nkom.noRita Lund ThuneFungerende avdelingsdirektør for Kommunikasjon og samfunnsansvarNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noBilder

Lenker
Om Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Mindre aktører tar en større del av mobilmarkedet12.5.2025 16:02:07 CEST | Pressemelding
Konkurransen i mobilmarkedet øker, og de mindre selskapene tar markedsandeler på bekostning av de store.
Vil at flere skal melde inn 2G-avhengig utstyr - utsetter fristen9.5.2025 13:18:40 CEST | Pressemelding
Nkom har bedt om innspill på hvilke samfunnsviktige systemer som kan slutte å fungere når 2G-nettet stenges, men savner flere innspill og utsetter derfor fristen til 15. mai.
Bredbåndsmålet nærmer seg7.5.2025 11:10:58 CEST | Pressemelding
99,1 prosent av norske hjem har nå tilgang til raskt internett. Nå gjenstår kun 23 .000 husstander før regjeringens nasjonale 2025-mål er nådd.
Sterk økning i 5G-dekningen i Nord-Norge7.5.2025 10:57:30 CEST | Pressemelding
Nord-Norge har hatt størst vekst i 5G-utbyggingen det siste året, men ligger likevel bak landsgjennomsnittet.
Nkom varsler millionbot mot Telia30.4.2025 08:07:20 CEST | Pressemelding
Nkom varsler 10 millioner kroner i overtredelsesgebyr til Telia. Det skjer etter at selskapet feilaktig mottok flere millioner kroner i statlig kompensasjon for forsterkningstiltak de skulle utført i flere kommuner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom