Internettrapporten 2026: Barns sikkerhet på nett får større oppmerksomhet
3.7.2026 09:40:38 CEST | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
En ny rapport fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) oppsummerer bruken av internett i Norge. Rapporten viser blant annet at det er innført mange nye tiltak for å skape en tryggere digital hverdag.

"Internett i Norge - Årsrapport 2026" tar opp temaer som kvaliteten på internett-tjenester, kunstig intelligens, dataregulering, antisvindel-arbeid, digital sikkerhet og internasjonal internettforvaltning.
Nkomks rapport beskriver også for første gang blant annet arbeidet med innføringen av EUs Digital Services Act (DSA) i Norge.
Skal gjøre internett tryggere for barn- og unge
Nkom fikk i fjor i oppgave å koordinere arbeidet med innføringen av DSA i Norge. Regelverket skal blant annet redusere risikoen for mindreårige og beskytte brukere mot ulovlig innhold og manipulasjon på digitale tjenester.
Som del av dette arbeidet lanserte regjeringen nylig en lov som skal hindre barn og unge under 16 år å bruke sosiale medier.
Åpen tilgang til internett
Norske internettbrukere nyter godt av åpen tilgang til internett via sine abonnement i fastnett og mobilnett. Rapporten viser at vi i Norge har et internett som i stor grad sikrer et fritt og åpent internett for alle.
Ved utgangen av 2025 hadde henholdsvis 99,3 % og 96,3 % av alle husstander tilbud om fast internettilgang med minst 100 og 1000 Mbit/s i nedlastingshastighet. På samme tidspunkt var basisdekningen for 4G og 5G beregnet til henholdsvis 100% og 99,8 % av husstandene i Norge, viser rapporten.
– God tilgjengelighet er avgjørende for å sikre økt digital kompetanse og deltakelse, og ikke minst for å bygge digital motstandskraft, sier avdelingsdirektør for markedsavdelingen i Nkom, Kamilla Sharma.
Nøkkelord
Kontakter
Kamilla SharmaAvdelingsdirektør marked og tjenesterNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:40400099ksh@nkom.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
For få sikrer digitale produkter hjemme - nå advarer cyberekspert10.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemelding
Nye tall viser at 1 av 4 nordmenn ikke gjør noe for å sikre smarthjemmene sine. Nå advarer cyberekspert og ber folk skjerpe sikkerheten.
Fire av fem bytter ikke mobilabonnement – kan gå glipp av lavere pris og bedre beredskap7.7.2026 09:25:31 CEST | Pressemelding
Bare hver femte nordmann har byttet mobilabonnement det siste året. Et skifte kan gi lavere pris, bedre vilkår og styrke beredskapen i hjemmet.
Nesten halvparten forbinder datasenter med KI30.6.2026 13:57:06 CEST | Pressemelding
Datasentre ligger bak mange av de digitale tjenestene vi bruker hver dag. Likevel varierer nordmenns oppfatning av hva de faktisk brukes til, viser en ny undersøkelse fra Nkom.
Svindeltrendene du må passe deg for i sommer24.6.2026 09:00:40 CEST | Pressemelding
Investeringssvindel og falske anrop fra danske telefonnumre er blant metodene kriminelle nå bruker for å lure nordmenn. Svindelekspert oppfordrer folk til å være ekstra oppmerksomme i sommer.
Skal du til fotball-VM i USA? Pass på mobilregningen19.6.2026 08:59:39 CEST | Pressemelding
Fotball-VM blir sommerens høydepunkt for mange nordmenn. Men uten kontroll på mobilbruken kan ferien bli dyrere enn planlagt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom