NAF: Slik frakter du juletreet trygt hjem

Det er praktisk med bil når du skal frakte juletreet hjem. Det er imidlertid noen fallgruver du bør unngå.
- Ikke legg juletreet direkte på taket. En ting er at du kan skade taket, men sannsynligheten for at treet løsner og sklir av taket i en sving eller ved en nedbremsing eller akselerasjon, er høy og ikke noe du vil oppleve på E18 eller E6, sier Sødal.
NAF anbefaler at du setter takstativ på bilen når du skal få juletreet trygt hjem til pyntingen i stua.
- Når du først har fått lagt juletreet på taket er det enkleste å stroppe det fast med jekkestropper. Da presses det sammen og festes godt mot underlaget slik at det ikke beveger seg i noen retninger, rådgir Sødal.
Pass på lengden
Hvis du vil kjøre hjem et ekstra stort og langt tre til jul minner Sødal om at treet ikke kan stikke mer enn 15 centimeter utenfor bilens side og ikke over én meter foran.
- Stikker treet ut lenger enn normal avstand til bilen bak, skal det merkes tydelig, for eksempel med en pose eller refleksvest, sier han
Du kan selvsagt velge å frakte juletreet inne i bilen, men det er ikke å anbefale. Først og fremst fordi det er mindre trafikksikkert enn å ha treet godt festet til et takstativ. Hvis du legger treet inne i bilen, skal det festes godt så det ikke kan bevege seg i tilfelle en bråstopp.
- For det andre kan treet gi mye søl av barnåler. Hvis du ikke vil rydde barnåler inne i bilen frem til påsken, er det beste å frakte juletreet sikkert på taket, avslutter Nils Sødal.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder


Om NAF
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. Organisasjonen er landsomfattende med 67 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved 44 NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
– Bilen er tilbake på hverdagsreisen27.10.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Etter flere år med nedgang i bilbruk til og fra arbeid, kan trenden ha snudd, viser NAFs nye Trafikantbarometer. – Bilen er tilbake. Det er nå en klar økning i andelen som svarer at de bruker bilen til jobb, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
7 av 10 må snart finne fram vinterdekkene17.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Fremdeles kjører sju av ti bilister på sommerdekk uavhengig av om de bor i Nord-Norge eller Oslo. - Nå er det meldt kaldere og fare for snø flere steder i landet. Da er det på tide å finne fram vinterdekkene, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
Statsbudsjettet 2026: – Mer bompenger, større veiforfall15.10.2025 11:31:18 CEST | Pressemelding
Hverken fylkesveiene, rassikring, byene eller nye store nye veiprosjekter blir prioritert i statsbudsjettet for 2026. – Her er det ingen store ambisjoner hverken for å fjerne forfallet på veinettet eller sette i gang store prosjekter. Samtidig skal det igjen settes ny bompengerekord de neste årene, sier Stig Skjøstad, administrerende direktør i NAF.
Elbilmoms: – Avgiftsjokk for bilistene15.10.2025 10:10:38 CEST | Pressemelding
Regjeringens forslag om å øke momsen på elbiler vil bety avgiftssjokk for bilkjøperne. – De bilene som det selges mest av, kan over natta bli 50 000 kroner dyrere, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF. I tillegg vil det bli dyrere med bensin- og dieselbiler.
Trenger 62 milliarder til rassikring av fylkesveiene – fikk én milliard i fjor13.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemelding
Mer enn fem hundre steder langs fylkesveiene har betydelig rasfare. I fylker som Vestland, Møre og Romsdal og Troms vil rassikring koste milliarder av kroner. – Det er et utømmelig behov for penger til rassikring og vedlikehold av fylkesveiene, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
