Markant opptrapping i sykehusstreiken
15.6.2021 14:00:18 CEST | Unio | Pressemelding

- Streikeviljen blant medlemmene er fortsatt meget stor, sier leder Lill Sverresdatter Larsen i Unio Spekter. – Vi trapper nå opp for å legge ytterligere press på Spekter og helseforetakene. Vi ønsker ikke å ramme pasientene, men å få motparten tilbake til forhandlingsbordet. Det handler om livsviktig investering i livsnødvendig kompetanse, sier Lill Sverresdatter Larsen.
Hun legger til at streikeviljen er ytterligere stryket etter nyheten om at Spekter hadde gitt 3,1| prosent til de ansatte i Vinmonopolet - etter at det ble sagt at ingen grupper ville få mer enn 2,82. prosent.
Opptrappingen i streiken foregår ved de samme sykehusene som allerede er ute i streik. Ved Martina Hansens Hospital og Helse Bergen – Hagavik retter uttaket seg direkte mot den elektive, kirurgiske virksomheten.
– Det er beklagelig for de som får behandling utsatt, men det skal ikke være fare for liv og helse. Ingen av sykehusene har fremmet en eneste dispensasjonssøknad knyttet til dette heller, noe som bare understreker at det er en ansvarlig streik som føres. Det er vi innstilt på å fortsette med, sier Lill Sverresdatter Larsen.
Her er det nye uttaket som ble meldt arbeidsgiver klokken 14.00 og uttaket gjelder fra arbeidsdagens start mandag.
|
Fordeling av fase 4 på virksomheter |
Antall medlemmer i streik |
|
Oslo Universitetssykehus HF |
47 |
|
Universitetssykehuset Nord-Norge HF |
18 |
|
St. Olavs Hospital HF |
53 |
|
Akershus Universitetssykehus HF |
50 |
|
Martina Hansens Hospital AS |
18 |
|
Helse Bergen HF |
35 |
|
Sykehuset Østfold HF |
24 |
|
Totalt |
245 |
|
Fordeling av fase 4 på forbund |
Antall medlemmer i streik |
|
Norsk Sykepleierforbund |
139 |
|
Norsk Fysioterapeutforbund |
29 |
|
Norsk Radiografforbund |
24 |
|
Forskerforbundet |
20 |
|
Norsk Ergoterapeutforbund |
13 |
|
Akademikerforbundet |
10 |
|
Det norske maskinist forbund |
5 |
|
Utdanningsforbundet |
5 |
|
Totalt |
245 |
|
Totalt uttak fordelt på virksomheter |
Antall medlemmer i streik |
|
Akershus Universitetssykehus HF |
131 |
|
Helse Bergen HF |
106 |
|
Helse Møre og Romsdal HF |
10 |
|
Helse Nord-Trøndelag HF |
4 |
|
Martina Hansens Hospital AS |
45 |
|
Oslo Universitetssykehus HF |
267 |
|
St. Olavs Hospital HF |
143 |
|
Sykehuset Østfold HF |
73 |
|
Universitetssykehuset Nord-Norge HF |
84 |
|
Totalt |
863 |
|
Totalt uttak fordelt på forbund |
Antall medlemmer i streik |
|
Norsk Sykepleierforbund |
538 |
|
Norsk Fysioterapeutforbund |
88 |
|
Norsk Radiografforbund |
87 |
|
Forskerforbundet |
59 |
|
Norsk Ergoterapeutforbund |
49 |
|
Akademikerforbundet |
23 |
|
Utdanningsforbundet |
10 |
|
Det norske maskinist forbund |
9 |
|
Totalt |
863 |
Bilder


Om Unio
400 000 medlemmer sikrer kvalitet i offentlige tjenester, trygghet og tillit i samfunnet.
Over 400 000 medlemmer sikrer kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.
Norges største hovedorganisasjon for deg med høyere utdanning.
Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.
Unio er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser.
En del av økningen i antall medlemmer kan være et resultat av at arbeidslivet, og særlig offentlig sektor, har hatt et økende behov for ansatte med høyere utdanning, og at organisasjonsgraden i offentlig sektor er høy.
Samtidig kan medlemsøkningen tyde på at flere ser verdien av en hovedorganisasjon som kjemper for høyere anerkjennelse og større verdsetting av høyere utdanning.
Steffen Handal er Unios leder.
Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Unngikk streik på Stortinget4.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Unio, NTL og Parat er enige med Stortinget om årets lønnsoppgjør etter mekling på overtid. Resultatet sikrer medlemmene et akseptabelt prosentvis generelt tillegg og bidrar til en bedre lønnsutvikling i en dyrtid.
Enighet for Diakonhjemmet omsorg28.8.2026 07:59:00 CEST | Pressemelding
Unio og Spekter har kommet til enighet hos Riksmekleren om lønns- og arbeidsvilkårene ved Diakonhjemmet omsorg. Løsningen sikrer at de ansatte beholder sine rettigheter. Medlemmenes streik var avgjørende for at vi til slutt landet en avtale og hindret arbeidsgivers forsøk på å svekke de ansattes lønns- og arbeidsvilkår. Streik er et viktig og legitimt våpen for å forsvare medlemmenes interesser.
Streik i Diakonhjemmet omsorg: – Vi kan ikke akseptere dårligere arbeidsvilkår26.8.2026 07:52:44 CEST | Pressemelding
Unio-forbundene og Spekter lykkes ikke med å komme til enighet hos Riksmekleren. Dermed går konflikten i Diakonhjemmet omsorg til streik. Striden handler om arbeidsgivers forsøk på å svekke de ansattes arbeidsvilkår.
Tariffoppgjøret ved Diakonhjemmet går til mekling i dag24.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Unio og Spekter møtes idag til mekling hos Riksmekleren. Partene er ikke er blitt enige om lønns- og arbeidsvilkårene for ansatte ved Diakonhjemmet. Unio krever at rettighetene de ansatte har i dag videreføres etter overgangen fra Virke til Spekter.
Forsvarte tariffavtalen i staten29.5.2026 11:19:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling ti timer på overtid, er det klart at Unios tariffavtale med staten videreføres og styrkes. Lønnsoppgjøret i staten har en økonomisk ramme på 4,4 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
