Lovende med økt satsing på mat og landbruk

Utviklingsminister Dag-Inge Ulstein framholder at regjeringen ønsker å styrke satsingen på matsikkerhet, og uttalte på lanseringen i dag tidlig at dette er det viktigste vi gjør i utviklingsarbeidet. Det er en uttalelse Utviklingsfondet er helt enige i.
- Utviklingsfondet har jobbet for å få en større satsing på mat og landbruk i mange år, og er svært glade for at Regjeringen nå kommer på banen og lover økt satsing, sier Jan Thomas Odegard, leder for Utviklingsfondet. Handlingsplanens hovedmål er å bidra til økt matsikkerhet gjennom bærekraftige matsystemer.
– Dette viser at Regjeringen tar vår tids største utfordring på alvor. Antall mennesker som sulter i verden øker, og klimaendringer er ifølge FN en av hovedårsakene.
Paradoks at klimatilpasning ikke er høyere prioritert
- Samtidig er det noen paradokser her. Klimatilpasning i landbruket er per i dag svært lavt prioritert av norske myndigheter. Klima- og miljøminister Ola Elvestuen viste blant annet til den norske skogssatsingen som et viktig bidra her under lanseringen. Det er vel og bra, men skogssatsingen bidrar først og fremst til å redusere CO2-utslipp fra hogst, og omfatter ikke tiltak som gjør at småbønder kan tilpasse seg klimaendringene. Norge bidrar nesten ikke internasjonalt til klimatilpasning, særlig ikke innen landbruket. Dette til tross for at Paris-avtalen sier at finansering til tilpasning er like viktig som til utslippskutt. Småbøndene Utviklingsfondet jobber med for eksempel i Malawi har kjent klimaendringene på kroppen i ti år allerede, og det holder derfor ikke å fokusere kun på utslippskutt, fortsetter Odegard.
- I tillegg er det foreløpig ikke knyttet noe budsjett opp til handlingsplanen. Vi forventer at Regjeringen vil lansere økte norske klimamål innen klimatilpasning på klimatoppmøtet "Climate Action Summit" i FN i september, og at det får god plass i forslaget til statsbudsjett for 2020. For dersom det ikke kommer en betydelig økning også i kroner og øre får handlingsplanen liten verdi i praksis, sier Odegard.
Styrke med bred forankring
Det er hele syv statsråder som står bak den nye handlingsplanen. – Det er en klar styrke at planen er så bredt forankret. Samtidig forventer vi at Ulstein, som har frontet dette tydeligst, tar ledelsen i det videre arbeidet med handlingsplanen for å gi den kraft og retning. Uten klar ledelse og ressurser til å gjennomføre planen, risikerer planen å bli et slag i luften, avslutter Odegard.
Hele planen kan lastes ned her: Mat, mennesker og miljø: Regjeringens handlingsplan for bærekraftige matsystemer i norsk utenriks- og utviklingspolitikk 2019 – 2023.
Nøkkelord
Kontakter
Jan Thomas OdegardDaglig leder
Tel:23 10 95 82 / 414 94 044jan.thomas@utviklingsfondet.noBilder


Om Utviklingsfondet
Utviklingsfondet støtter fattige lokalsamfunn så de kan produsere nok sunn mat i en verden med økende sult og klimaendringer.
I over 40 år har vi jobbet i noen av de fattigste og mest klimautsatte områdene i verden. Vi jobber sammen med lokalsamfunn for varige endringer og økt rettferdighet slik at de kan overvinne sult, takle kriser og skape positiv lokal utvikling. Vi når over en million mennesker på landsbygda i Afrika, Asia og Mellom-Amerika.
Vi jobber helhetlig og kombinerer bærekraftige tiltak for å utvikle robuste lokalsamfunn. Sammen øker vi matproduksjonen gjennom klimatilpasset landbruk, lokale frøbanker, plantemangfold, bedret jordsmonn, tilgang på vann og vern av naturen. Målet er å styrke småbondens kunnskap, rettigheter og inntekter.
Følg pressemeldinger fra Utviklingsfondet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Utviklingsfondet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Utviklingsfondet
– Nok et grått og usolidarisk revidert nasjonalbudsjett15.5.2025 11:24:02 CEST | Pressemelding
Utviklingsfondet og Spire er sterkt kritiske til regjeringens forslag til revidert nasjonalbudsjett. De ber Stortinget sikre at Norge øker bistandsbudsjettet og støtten til sivilsamfunn og matsikkerhet.
Norske miljøorganisasjoner til FN: – Fossilindustrien må ut av klimatoppmøtet26.3.2025 07:59:20 CET | Pressemelding
250 organisasjoner globalt krever handling fra FN for å stanse fossilindustriens innflytelse over klimaforhandlingene.
Anja Cecilie Solvik ansatt i Utviklingsfondet7.2.2025 08:07:36 CET | Pressemelding
Anja Cecilie Solvik, kjent fra Bunadsgeriljaen, er ny kampanje- og advocacyrådgiver i Utviklingsfondet. Solvik skal jobbe med politisk påvirkning og kampanjearbeid for økt grasrotengasjement innen matsikkerhet og landbruk.
OD-dagen i dag: ungdom i aksjon for matsikkerhet31.10.2024 01:00:00 CET | Pressemelding
I dag er det OD-dagen, hvor titusenvis av elever over hele landet bruker en dag av sin utdanning på å støtte ungdommer i andre deler av verden.
Utviklingsfondet: - Statsbudsjettet 2025 er usolidarisk og skuffende7.10.2024 11:20:01 CEST | Pressemelding
Utviklingsfondet er dypt skuffet over regjeringens forslag til statsbudsjett for 2025, som viser en fortsatt manglende vilje til å prioritere internasjonal solidaritet og langsiktig bistand til dem som rammes hardest av klimaendringene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom