Lill Sverresdatter Larsen valgt som ny leder av sykepleierforbundet, NSF
7.11.2019 09:59:53 CET | Unio | Pressemelding

Det var hele seks kandidater til vervet som forbundsleder foran dette landsmøtet – aldri før har så mange stilt til valg i NSFs øverste verv.
Det måtte to valgrunder til, da ingen av kandidatene fikk mer enn 50 prosent av stemmene i første valgomgang. Den sittende forbundslederen Eli Gunhild By fikk nest flest stemmer, men i andre runde fikk Larsen landsmøtets støtte.
Med seg i den daglige politiske ledelsen av forbundet får Larsen med seg ny nestleder og andre nestleder som velges senere i dag. Det var 75 kandidater som stilte til valg til de 45 sentrale vervene som velges direkte av landsmøtet. – Det er et historisk engasjement for å stille til verv i NSF, og det skal vi være glade for, sa nominasjonskomiteens leder Irene Kronkvist.
Norsk Sykepleierforbund er med sine 120 000 medlemmer Norges fjerde største fagforening og representerer den største profesjonsgruppen i helsesektoren.
Kontaktpersoner for media:
Kommunikasjonssjef Arvid Libak (908 80 518)
Kommunikasjonsrådgiver Tore Bollingmo (928 40 177)
Bilder

Om Unio
400 000 medlemmer sikrer kvalitet i offentlige tjenester, trygghet og tillit i samfunnet.
Over 400 000 medlemmer sikrer kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.
Norges største hovedorganisasjon for deg med høyere utdanning.
Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.
Unio er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser.
En del av økningen i antall medlemmer kan være et resultat av at arbeidslivet, og særlig offentlig sektor, har hatt et økende behov for ansatte med høyere utdanning, og at organisasjonsgraden i offentlig sektor er høy.
Samtidig kan medlemsøkningen tyde på at flere ser verdien av en hovedorganisasjon som kjemper for høyere anerkjennelse og større verdsetting av høyere utdanning.
Steffen Handal er Unios leder.
Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Forsvarte tariffavtalen i staten29.5.2026 11:19:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling ti timer på overtid, er det klart at Unios tariffavtale med staten videreføres og styrkes. Lønnsoppgjøret i staten har en økonomisk ramme på 4,4 prosent.
Enighet i lønnsoppgjøret i Oslo – ingen streik29.5.2026 09:45:14 CEST | Pressemelding
I Oslo har partene kommet til enighet i årets lønnsoppgjør. Dermed blir det ingen streik. Resultatet sikrer reallønnsvekst. – Vi er fornøyde med å ha kommet til enighet i et svært vanskelig oppgjør, der vi meklet langt på overtid, sier forhandlingsleder Marianne Lange Krogh i Unio Oslo.
Løsning i KS: – Reallønnsvekst og sikring av arbeidstiden29.5.2026 01:15:07 CEST | Pressemelding
– Vi har reddet arbeidstidsavtalen i skolen, og vi har stått imot presset på endringer i arbeidstidsorganiseringen i helse. Samtidig får våre medlemmer reallønnsøkning, sier Unios forhandlingsleder Geir Røsvoll.
Unio varsler ny opptrapping i Oslo ved streik28.5.2026 16:44:42 CEST | Pressemelding
I Oslo er det innspurt i meklingen i årets lønnsoppgjør. Nå varsler Unio det tredje streikeuttaket. Dermed kan rundt 1.100 medlemmer være i streik i løpet av kort tid dersom partene ikke blir enige.
Her kan det bli streik i staten27.5.2026 12:07:20 CEST | Pressemelding
Mandag den 1. juni tar Unio ut nærmere 600 medlemmer i politi, universiteter og statsforvaltning om det blir streik. – Vi vil i størst mulig grad ramme arbeidsgiver og ikke publikum og studenter, sier leder for konfliktberedskapen i Unio stat, Per Anders Røsjorde.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
