Legeforeningen og KS forlenger rammeavtalen om fastlegeordningen
26.8.2019 16:53:46 CEST | KS | Pressemelding
- Etter langvarige forhandlinger konstaterer vi at det ikke har vært mulig å bli enige om en videreutvikling av rammeavtalen på dette tidspunktet. Vi er derfor enige om å forlenge den vi har, sier forhandlingsleder og arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø i KS.
KS har vært pådriver for å reetablere trepartssamarbeidet mellom Legeforeningen, Helse- og omsorgsdepartementet og KS. Partene jobber blant annet sammen for å utarbeide alternative finansieringsmodeller. Dette arbeidet har frist 1. september i år. Samme dag er frist for levering av den eksterne evalueringen av fastlegeordningen.
- For oss har det vært viktig å jobbe sammen om å finne de riktige grepene for en god og bærekraftig fastlegeordning framover. For KS er det avgjørende at kommunene har tilstrekkelig handlingsrom for å sikre en god kommunehelsetjeneste, i tråd med sitt sørge-for-ansvar. Kommunen må ha anledning til å organisere tjenesten etter lokale behov. Det er også viktig å bidra til at kommunen framstår som en attraktiv arbeidsgiver for de unge legene, sier Tor Arne Gangsø.
Et krevende tema i forhandlingene har vært den nye spesialistutdanningen i allmennmedisin. KS har tidligere påpekt overfor staten at den nye spesialistutdanningen ikke er fullfinansiert, noe staten er uenig i. KS kan ikke gjennom en nasjonal rammeavtale legitimere at kommunene skal betale mer enn det staten legger til grunn.
Nøkkelord
Bilder
Lenker
Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
Ny regiondirektør i KS Møre og Romsdal17.9.2026 08:34:16 CEST | Pressemelding
Hege-Beate Skjølberg er ansatt som ny regiondirektør for KS Møre og Romsdal. Hun har lang erfaring fra både kommunal sektor, NAV og med regionalt utviklingsarbeid.
– Arbeidslivet står på spill15.9.2026 11:05:13 CEST | Pressemelding
– Det norske arbeidslivet, slik vi kjenner det, står på spill. Uenigheten om betaling for merarbeid må utløse rød alarm på kontoret til arbeids- og inkluderingsminister Kjersti Stenseng, sier KS’ arbeidslivsdirektør Tor Arne Gangsø.
Svake skoleresultater krever bred innsats og samarbeid9.9.2026 16:37:04 CEST | Pressemelding
Pisa- resultatene for norsk skole bekrefter igjen en alvorlig situasjon med fall i læringsresultater for norske elever. Kommunene skal bidra til å snu utviklingen, men vi trenger en langsiktig og bred innsats og støtte fremfor statlig detaljstyring.
KS til regjeringen: Gjør veimilliarden varig27.8.2026 08:43:29 CEST | Pressemelding
Den ekstra milliarden til fylkesveier, som var del av budsjettforliket, må bli en varig ordning for å stanse forfallet og sikre trygge lokalsamfunn og nasjonal beredskap. Det er KS forventninger til regjeringen som nå i slutten av august skal lande forslaget til statsbudsjett for 2027.
Ny rapport: Statlig detaljstyring begrenser faglig skjønn26.8.2026 07:23:33 CEST | Pressemelding
En ny rapport, laget på oppdrag for KS, dokumenterer hvordan statlig detaljstyring innsnevrer handlingsrommet i de sosiale tjenestene i Nav. Verdifull tid som Nav-veiledere kunne brukt på mennesker, går i stedet med til å dokumentere at prosedyrer er fulgt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
