Miljødirektoratet

Laksefisket har startet – SNO kontrollerer nye regler

Del
Laksefisket er i gang i store deler av landet. Statens naturoppsyn intensiverer nå oppsynet for å beskytte sårbar villaks mot ulovlig fiske, og vil formidle resultater fra kontroll på Twitter.
SNO intensiverer lakseoppsynet i samarbeid med politiet, Fiskeridirektoratet og Kystvakta. Her blir et ulovlig garn inndratt i Bergensområdet. Foto: SNO
SNO intensiverer lakseoppsynet i samarbeid med politiet, Fiskeridirektoratet og Kystvakta. Her blir et ulovlig garn inndratt i Bergensområdet. Foto: SNO

For presse: Resultater fra kontroller over hele landet vil bli formidlet på Miljødirektoratets twitterkonto. Hittil er twittermeldingene markert med #miljøkriminalitet, men framover vil vi bruke emneknaggen #lakseoppsyn. Kontakt pressevakt for å få mer informasjon om resultater som postes på Twitter.

– De som fisker ulovlig, stjeler fra fellesskapet. Dette er miljøkriminalitet som kan ha store konsekvenser for sårbare villaksstammer. Nå intensiverer vi kontrollen på fisket langs hele kysten i samarbeid med politiet, Fiskeridirektoratet og Kystvakta, sier Morten Kjørstad, direktør for Statens naturoppsyn.

Resultater fra kontroller vil bli formidlet på Miljødirektoratets twitterkonto.

Nye regler for laksefiske

I år ble det vedtatt nye regler for fiske etter laks, sjøørret og sjørøye i elv og sjø. Blant annet er antallet elver som er åpnet for fiske redusert fra 1030 til 440.

Se de nye fiskereglene her.

Bakgrunnen for regelendringen er å beskytte sårbare laksebestander mot overbeskatning, og for å sikre grunnlaget for et høstbart overskudd også i framtiden. Norge har et særlig ansvar for forvaltning av villaksen, og mange laksebestander i Norge er truet.

Les mer om status for villaksen på Miljøstatus

Ber om tips fra publikum

– Basert på antall tips og tilbakemeldinger vi har fått hittil, er det tydelig at folk synes at ulovlig fiske er ugreit. Vi oppfordrer alle til å tipse Miljødirektoratet eller politiet hvis de oppdager mulig ulovlig fiske, sier Kjørstad.

Du kan sende inn tips om ulovlig fiske på Miljødirektoratets nettsider: Tips Miljødirektoratet om ulovlig fiske.

Nøkkelord

Kontakter

PressekontaktPressetelefonen svarer på henvendelser fra pressen mellom klokka 8 og 16 på hverdager.

Vi ringer vi deg raskt tilbake dersom vi ikke får tatt telefonen. Pressetelefonen kan ikke ta imot SMS eller talebeskjeder.

Tel:40 10 38 00presse@miljodir.no

Bilder

SNO intensiverer lakseoppsynet i samarbeid med politiet, Fiskeridirektoratet og Kystvakta. Her blir et ulovlig garn inndratt i Bergensområdet. Foto: SNO
SNO intensiverer lakseoppsynet i samarbeid med politiet, Fiskeridirektoratet og Kystvakta. Her blir et ulovlig garn inndratt i Bergensområdet. Foto: SNO
Last ned bilde
Last ned bilde

Om Miljødirektoratet

Miljødirektoratet
Miljødirektoratet
Postboks 5672 Torgarden
7485 Trondheim

73 58 05 00https://www.miljodirektoratet.no

Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.

Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye