Kraftproduksjonsrekord i 2020
Årsaken til den høye produksjonen er mye nedbør over året. I et normalår er den norske produksjonskapasiteten beregnet av NVE til om lag 151 TWh, og vanligvis er faktisk produksjon godt under dette. I perioden 2010-2019 var den gjennomsnittlige produksjonen i overkant av 140 TWh.
- 2020 var et spesielt år, også værmessig. Fulle magasiner har ført til et høyt produksjonsnivå og stort overskudd av kraft. Dette har også gitt svært lave strømpriser, sier Gunnar G. Løvås, konserndirektør for system og marked i Statnett.
Det norske forbruket var i 2020 på 132,9 TWh. Dette er omtrent på nivå med de siste 5 årene.
Nøkkelord
Kontakter
Håkon Smith-Isaksen HoldhusKommunikasjonsrådgiver
Tel:+ 47 906 83 887hakon.holdhus@Statnett.noOm Statnett
Statnett er systemansvarlig i det norske kraftsystemet. Dette innebærer å drifte om lag 11 500 km med høyspentlinjer, 2 000 km kabel og 200 stasjoner over hele landet. Driften overvåkes av en landsentral og to regionsentraler. Statnett har også ansvaret for forbindelser til Sverige, Finland, Russland, Danmark, Nederland, Tyskland og Storbritannia.
Følg pressemeldinger fra Statnett
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statnett på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statnett
Statnett søker om å utrede deling av NO410.12.2025 10:19:29 CET | Pressemelding
Statnett sender søknad til RME om å utrede om budområdet for Nord-Norge (NO4) bør deles.
En robust plan i urolige tider3.11.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Systemutviklingsplan 2025 viser hvordan Statnett skal sørge for sikker strømforsyning og legge til rette for energiomstilling og verdiskaping i Norge, på en kostnadseffektiv, bærekraftig og sikker måte.
Kortsiktig markedsanalyse 2025-2030: Utviklingen i kraftsystemet bekrefter behovet for nettinvesteringer1.9.2025 07:30:00 CEST | Pressemelding
Gjennomsnittsprisene for kraft blir likere, men det vil fremdeles være perioder med betydelige prisforskjeller mellom ulike deler av landet. Norsk kraftforbruk kan øke raskt, men veksten er usikker. Samtidig gir muligheten for utveksling med andre land tilgang på kraft i en situasjon der kraftoverskuddet forventes å bli svakere.
Statnett øker investeringene28.8.2025 14:47:23 CEST | Pressemelding
Statnett har økt investeringene i nett og kraftsystem. Samtidig bidro økte systemdriftskostnader til et negativt underliggende resultat i første halvår 2025.
Statnetts års- og bærekraftsrapport 2024: Et endret trusselbilde stiller større krav til kraftnettet20.3.2025 14:56:57 CET | Pressemelding
Et motstandsdyktig strømnett er bærebjelken i kraftsystemet og en viktig del av Norges totalberedskap. I løpet av de neste 10 årene skal Statnett mer enn doble investeringene i nett og kraftsystem.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
