Kraftledningsmaster bedre tilpasset landskapet kan dempe konflikter
9.1.2020 09:00:00 CET | Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) | Pressemelding

Synligheten av kraftledninger er et viktig tema i NVEs konsesjonsbehandling, og blant det som fører til de største konfliktene ved utbygging av nye kraftledninger.
- Vi mener nettselskapene kan bli flinkere til å variere bruken av mastetyper. Ved å velge mastetyper som i større grad er tilpasset landskapet de går i, kan synligheten og landskapsvirkningene av ledningen begrenses, sier seksjonssjef i NVE, Lisa Vedeld Hammer.
Hensikten med rapporten er å gi nettselskaper og konsulenter som prosjekterer og bygger nye ledninger, kunnskap om hvordan ulike mastetyper oppleves i ulike landskap.
Hovedrapporten viser manipulerte bilder av ulike mastetyper i det samme landskapet, med en konklusjon om hvilke mastetyper som fungerer best i det aktuelle landskapet. I tillegg er det et vedlegg til rapporten, som viser fotografier av mastetyper ulike steder i Norge, med en vurdering av hvilke landskapsvirkninger disse gir. Multiconsult har utarbeidet rapporten på oppdrag fra NVE.
Kontakter
Rådgiver Anine M. Andresen,
telefon: 22959846, e-post: aman@nve.no
Seniorrådgiver Anette Ødegård,
telefon: 22959269, e-post: anod@nve.no
Bilder




Lenker
Om Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Noregs vassdrags- og energidirektorat (NVE) har ansvar for å forvalte Noregs vatn- og energiressursar. NVE varetek også dei statlege forvaltningsoppgåvene innan skredførebygging. NVE skal sikre ei heilskapleg og miljøvennleg forvaltning av vassdraga, fremje ei effektiv kraftomsetning, kostnadseffektive energisystem og hjelpe til ein effektiv energibruk.
Følg pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges vassdrags- og energidirektorat (NVE)
NVE vedtar nye konsesjonsvilkår for Åmelavassdraget17.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
NVE har gjort en vurdering av behovet for nye miljøkrav i Åmelavassdraget i Møre og Romsdal og Vestland fylker. Konklusjonen er at vi ikke pålegger vilkår som påvirker kraftproduksjonen. NVE vedtar i stedet at Tussa Energi skal lage en tiltaksplan for å bedre forholdene for naturmangfoldet i de berørte vassdragene.
Oppdaterte faresoner for flodbølge fra Åknes og Hegguraksla27.3.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
NVE har gjort en ny vurdering av faren for flodbølger dersom det går fjellskred fra Åknes eller Hegguraksla i Storfjorden. Vurderingen bygger på oppdatert kunnskap og gjør at faresonekartene fra 2011 nå kan erstattes. Resultatene viser liten endring i fareområder og konsekvenser, men gir samfunnet og kommunene rundt fjorden et mer presist og oppdatert faktagrunnlag.
NVE har fastsatt utredningskrav for ny kraftledning mellom Isfjorden og Fannefjorden27.3.2026 10:40:36 CET | Pressemelding
Norges vassdrags- og energidirektorat har sendt over utredningsprogram for ny kraftledning, transformatorstasjon og koblingsstasjon i Molde og Rauma i Møre og Romsdal. Utredningsprogrammet beskriver hvilke tema og traseer som må utredes før Statnett kan søke om konsesjon.
Opprettholder avslaget om Davvi vindkraftverk27.3.2026 10:20:23 CET | Pressemelding
NVE opprettholder avslaget på søknaden fra Grenselandet AS om å bygge Davvi vindkraftverk i Finnmark. Saken sendes nå til Energidepartementet for endelig behandling.
Vær ekstra forsiktig på isen i påsken27.3.2026 08:51:00 CET | Pressemelding
Våren er på vei, og isen er nå snøfri på mange vann i lavlandet i Sør‑Norge. Denne isen er i ferd med å bli svak og går over til såkalt våris. Våris har dårlig bæreevne og kan være farlig å ferdes på, selv om den ser trygg ut.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
