Kontroll av nettbutikker avdekker forbudte produkter
Totalt kontrollerte Miljødirektoratet 85 produkter fra 27 ulike nettbutikker. Blant annet badesandaler, yogamatter, regntøy, bager, lommelykter og hodetelefoner ble kjøpte inn og sendt til analyse.
I 42 prosent av produktene ble det funnet helse- og miljøfarlige stoffer. 29 prosent av produktene var forbudte på grunn av innhold av farlige stoffer som tungmetaller og plastmykgjørere, i strid med europeiske krav, som også gjelder i Norge. Et av de forbudte produktene var et smykke kjøpt fra en nettbutikk utenfor EU som inneholdt store mengder kadmium. Kadmium er et tungmetall som hoper seg opp i kroppen og har alvorlige effekter for helse og miljø.
–Miljødirektoratet velger å ha tilsyn der vi tror det er stor sannsynlighet at vi finner avvik fra regelverk. Likevel er det bekymringsfullt at nesten en tredjedel av de kontrollerte produktene som selges til norske forbrukere på nettet var forbudte, sier Mathieu Veulemans, seksjonsleder for produkttilsyn i Miljødirektoratet.
Miljødirektoratet fulgte opp med aktørene det gjaldt og påpekte plikt til å stanse salget av de farlige produktene med umiddelbar virkning.
Både norske og utenlandske aktører kontrollert
17 norske nettbutikker, syv nettbutikker fra innenfor EU, og tre nettbutikker utenfor EU/EØS-området ble kontrollert. De forbudte produktene i denne aksjonen kom både fra norske og utenlandske aktører, men i denne kontrollaksjonen var andel forbudte produkter høyere hos nettbutikker som holder til utenfor Norge. Det er mye mer krevende å stanse salget av de forbudte produktene fra nettsidene fra utenfor Europa.
To av de europeiske nettbutikkene etterkom ikke Miljødirektoratets oppfordring om å stanse salget av forbudte produkter. Disse sakene er derfor overført til nasjonale myndigheter i de landene der nettbutikkene holdt til for videre oppfølging. Nettbutikkene utenfor Europa har ikke besvart henvendelsen fra Miljødirektoratet.
Fokus på nettbutikker som markedsfører seg mot norske kunder
I Norge handler vi stadig mer via nettbutikker. Mange av nettbutikkene styres fra utlandet, men har en norsk nettside, tilbyr frakt til Norge, tar betalt i norske kroner og kan også ha .no domene. Dette gjør det krevende for norske forbrukere å skille norske og utenlandske aktører på nett. Fokuset for denne kontrollen var derfor å handle fra nettbutikker som retter sin markedsføring mot Norge og som tilbyr et bredt vareutvalg, uavhengig om de befinner seg i Norge eller i EU.
Forbrukeren som kjøper fra nettbutikker utenfor EU/EØS-området er selv importør av disse produktene og har et ansvar for at produktene overholder norsk og europeisk regelverk. Med dette ansvaret følger det også med en større risiko fordi disse nettbutikkene faller utenfor de europeiske myndighetenes virkeområde.
-Kontroll av netthandel er et prioritert område for Miljødirektoratet, og vi samarbeider tett med våre kollegaer i Europa for å stanse ulovlige produkter som tilbys til norske forbrukere, sier Veulemans.
Nøkkelord
Kontakter
PressekontaktPressetelefonen svarer på henvendelser fra pressen mellom klokka 8 og 16 på hverdager.
Vi ringer vi deg raskt tilbake dersom vi ikke får tatt telefonen. Pressetelefonen kan ikke ta imot SMS eller talebeskjeder.
Bilder
Lenker
Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Pukkellaksfella i Tana klar for å stoppe storinvasjon4.7.2025 11:41:32 CEST | Pressemelding
Den 400 meter lange fella som skal stoppe pukkellaksen i Europas største lakseelv, er nå klar. For to år siden kom rundt 170 000 pukkellaks til Tana.
Pukkellaksfella i Tana klar for å stoppe storinvasjon4.7.2025 11:41:32 CEST | Pressemelding
Den 400 meter lange fella som skal stoppe pukkellaksen i Europas største lakseelv, er no klar. For to år sidan kom rundt 170 000 pukkellaks til Tana.
Klimasats-støtte til 99 prosjekter i kommuner og fylker4.7.2025 09:03:08 CEST | Pressemelding
Flere enn 45 kommuner og fylkeskommuner får til sammen 100 millioner kroner i støtte til klimatiltak. Se hvilke prosjekter som får støtte der du bor.
Klimasats-støtte til 99 prosjekt i kommunar og fylke4.7.2025 09:03:08 CEST | Pressemelding
Fleire enn 45 kommunar og fylkeskommunar får til saman 100 millionar kroner i støtte til klimatiltak. Sjå kva prosjekt som får støtte der du bur.
Stanser oppdraget med å felle bjørn i Jarfjord3.7.2025 15:51:27 CEST | Pressemelding
Miljødirektoratet stanser oppdraget med å felle bjørnen som skadet en mann i Finnmark.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom