Kjersti Løken Stavrum skal lede bredt sammensatt ytringsfrihetskommisjon
14.2.2020 13:36:05 CET | Medietilsynet | Aktuelt

– Dette er en bredt sammensatt kommisjon med kompetanse på mange områder som har betydning for spørsmål om ytringsfrihet. Medietilsynet gratulerer medlemmene i Ytringsfrihetskommisjonen, og ønsker lykke til med et svært spennende og viktig arbeid, sier direktør Mari Velsand i Medietilsynet.
Medlemmene i Ytringsfrihetskommisjonen skal utrede de sosiale, teknologiske, juridiske og økonomiske rammene for ytringsfrihet i Norge i dag.
– Kommisjonen skal engasjere til debatt og se på trusler mot ytringsfriheten og hvordan vi kan styrke det offentlige ordskiftet, sier kultur– og likestillingsminister Abid Raja i en pressemelding fra Kulturdepartementet.
Les mer om den nye Ytringsfrihetskommisjonen på regjeringens sider
Mandatet for en ny ytringsfrihetskommisjon ble vedtatt av regjeringen før jul i fjor. Kommisjonen skal levere sin rapport til Kulturdepartementet innen 1. mars 2022.
Bredt sammensatt kommisjon
Ytringsfrihetskommisjonen skal ledes av Kjersti Løken Stavrum, administrerende direktør i Stiftelsen Tinius og Blommenholm Industrier.
Dette er de øvrige medlemmene i kommisjonen:
Ragna Aarli, professor i rettsvitenskap ved Det juridiske fakultet i Bergen
Magdi Omar Ytreeide Abdelmaguid, musiker
Eirin Eikefjord, journalist
Anki Gerhardsen, frilansjournalist og kritiker
Nils Johan Heatta, instituttleder ved Samisk Høgskole
Bente Kalsnes, førsteamanuensis ved Høyskolen Kristiania
Sebastian Klein, pedagogisk leder ved Falstadsenteret
Mimir Kristjánsson, forfatter og politiker
Adele Matheson Mestad, direktør for Norges institusjon for menneskerettigheter
Bård Borch Michalsen, førstelektor ved Handelshøgskolen UiT
Steinar J. Olsen, arbeidende styreleder i Stormberg
Shabana Rehman, daglig leder i stiftelsen Født Fri
Begard Reza, generalsekretær i Salam
Kjetil Rolness, sosiolog og skribent
Vebjørn Selbekk, sjefredaktør i avisen Dagen
Jan Inge Sørbø, professor ved Høgskulen i Volda
Sarah Zahid, student og forfatter
Nøkkelord
Kontakter
Nina BjerkeRådgiver, avdeling for kommunikasjon, rådgivning og analyse
Tel:41934154nina.bjerke@medietilsynet.noBilder

Om Medietilsynet
Medietilsynet skal bidra til å realisere statens mediepolitiske mål. Våre hovedoppgaver er å fremme demokrati og ytringsfrihet gjennom mediemangfold og kritisk medieforståelse. Vi veileder om barn og unges bruk av digitale medier, setter aldersgrenser for kinofilm, forvalter støtteordninger, behandler søknader om og fordeler pressestøtte og fører tilsyn med kringkasting. Tilsynet er underlagt Kulturdepartementet.
Følg pressemeldinger fra Medietilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Medietilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Medietilsynet
Søk om støtte til forsking på medier og dataspill27.8.2026 11:26:29 CEST | Pressemelding
Medietilsynet opnar no for søknader om midlar til medierelaterte forskingsprosjekt.
Gutter og jenter møter ulike verdener i sosiale medier12.8.2026 08:45:00 CEST | Pressemelding
Jenter er mer eksponert for innhold om livsstil, mote, skjønnhet og mental helse, mens gutter i større grad ser innhold om gaming, idrett og nyheter. Det viser en analyse fra Medietilsynet av ungdommers feeder på TikTok og YouTube.
Over halvparten tar nyhetspauser11.8.2026 10:45:00 CEST | Pressemelding
55 prosent av de mellom 25 og 67 år tar bevisste pauser fra nyhetene, viser en ny undersøkelse fra Medietilsynet. For noen dreier det seg om kortere pauser, mens 12 prosent kobler seg av mer varig.
Barn og medier 2026: Tydelige kjønnsforskjeller i tenåringenes mediebruk10.8.2026 14:58:00 CEST | Pressemelding
Fra barna blir tenåringer, er deres digitale hverdag preget av betydelige kjønnsforskjeller, viser Medietilsynets undersøkelse Barn og medier 2026. Dette gjelder både bruk av teknologi, type digitale aktiviteter og hva slags innhold ungdommene ser og følger.
Medietilsynet deler ny innsikt i Arendal7.8.2026 10:09:00 CEST | Pressemelding
Resultater fra Medietilsynets undersøkelse Barn og medier 2026 blir lagt fram under Arendalsuka. Ny innsikt om unges bruk av sosiale medier og nordmenns nyhetsvaner blir også presentert i Arendal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
