Kjemikalier selges med manglende faremerking
Miljødirektoratet kontrollerte 961 kjemikalier i 38 butikker for å sjekke om kjemikaliene var riktig merket og emballert, at de ikke var ulovlig å selge, og at kjemikaliene ikke inneholdt forbudte stoffer.
Kjemikaliene som ble kontrollert var i butikker i Oslo, Asker, Bærum, Bergen, Trondheim, Bodø og Stavanger i bransjer som hjem/hobby, dagligvare, dyrebutikker, byggevare, jernvare, sport/fritid, båt og bil.
13 % av kjemikaliene var feilmerket
Resultatene av Miljødirektoratets kontroll viser at 13 % av kjemikaliene ikke hadde korrekt merking. De vanligste feilene var at etiketten ikke var på norsk, at det var feil ved faremerkingen, og at etiketten hadde utydelig skrift slik at det var vanskelig å lese den.
– Resultatene fra årets aksjon viser en forbedring fra fjorårets kontroller. Men det er fortsatt for mange kjemikalier som ikke er riktig merket. Kjemikaliene som inneholder farlige egenskaper skal ha fareetikett som opplyser om egenskapene. Dette er viktig informasjon til forbrukerne som da kan ta forhåndsregler og håndtere kjemikaliet på en sikker måte, sier Mathieu Veulemans, seksjonsleder i Miljødirektoratet.
2 % av kjemikaliene mangler barnesikker lukning
Regelverket om klassifisering, merking og emballering av stoffer og stoffblandinger (CLP) har krav om at visse farlige kjemikalier skal ha barnesikker lukning, for å forhindre at barn kommer i kontakt med farlige kjemikalier.
Vi fant 20 kjemikalier med feil eller mangler ved barnesikker lukning, dvs. to prosent av de kontrollerte kjemikaliene. Det er dobbelt så mange kjemikalier med feil eller mangelfull barnesikker lukning, sammenlignet med i fjorårets kontroller.
- Det er et absolutt krav om at kjemikalier skal ha barnesikker lukning. Det er viktig for å forhindre at barn kommer i kontakt med stoffene, noe som kan forårsake helseskader, sier Mathieu Veulemans.
Miljødirektoratets oppfølging
Der Miljødirektoratet avdekket kjemikalier med manglende eller mangelfull barnesikker lukning eller med forbudte stoffer ble virksomhetene pålagt å stanse omsetningen og fjerne disse fra hyllene umiddelbart.
Vi følger også opp leverandørene til butikkene og vil forsikre oss om at de stanser import og salg av kjemikalier til de får korrekt merking og emballering.
Kontakter
PressekontaktPressetelefonen svarer på henvendelser fra pressen mellom klokka 8 og 16 på hverdager.
Vi ringer vi deg raskt tilbake dersom vi ikke får tatt telefonen. Pressetelefonen kan ikke ta imot SMS eller talebeskjeder.
Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Rekordhøye nivåer av lystgass truer klimamål og ozonlaget11.12.2025 12:09:44 CET | Pressemelding
Den kraftige klimagassen lystgass fortsetter å øke og nådde nok et år rekordhøye nivåer i atmosfæren, viser ny rapport.
Fuglen hortulan antatt utdødd i Norge11.12.2025 08:07:27 CET | Pressemelding
For andre år på rad er det kun observert to hanner av trekkfuglen hortulan. Den er en nær slektning av gulspurven, og var tidligere et vanlig syn.
Fuglen hortulan anteken utdøydd i Noreg11.12.2025 08:07:27 CET | Pressemelding
For andre året på rad er det berre observert to hannar av trekkfuglen hortulan. Den er ein nær slektning av gulsporven, og var tidlegare eit vanleg syn.
Flere tiltak i Oslofjorden godt i gang- men tempoet må opp2.12.2025 12:04:42 CET | Pressemelding
Stadig flere tiltak gjennomføres for å bedre tilstanden i Oslofjorden, men det går likevel for sakte.
Flytende mikroplast i Oslofjorden – mest isopor26.11.2025 14:10:57 CET | Pressemelding
Nye målinger viser at flytende småplast og mikroplast i Oslofjorden ikke er jevnt fordelt, men at det er ansamlingsområder med høye nivåer. Av mikroplasten som flyter, er det isopor som er den dominerende plasttypen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
