Kan bli sykepleierstreik fra 7. januar
30.12.2020 15:00:17 CET | Unio | Pressemelding

I dag orienterte NSF motparten og helsemyndighetene om hvilke kommuner som først vil merke en sykepleierstreik.
De første kommunene som vil bli rammet av at partene eventuelt ikke skulle bli enige er Ålesund, Kristiansand, Bodø, Gjøvik og Tromsø.
Drøyt 100 sykepleiere er meldt tatt ut i streik i første fase.
– Vi går inn i meklingen med håp om og tro på en løsning. Partene har felles interesse av at vi løser dette. Ordførere og rådmenn i norske kommuner har over flere år sagt at sykepleiere er den yrkesgruppen det er vanskeligst å rekruttere til kommunene. Det mangler 6.000 sykepleiere landet over og vi må finne en løsning som sikrer nok sykepleiere til livsnødvendige helsetjenester i kommunene framover, sier Lill Sverresdatter Larsen.
Sverresdatter Larsen viser til at en av fem slutter i yrket de ti første årene etter utdanning og at lønns- og arbeidsvilkår ikke bare handler om å rekruttere, men like mye å beholde og mobilisere sykepleiere til livsnødvendige helsetjenester.
Forbundslederen sier dette om at det kan bli sykepleierstreik under en pandemi:
– Det er nå vi har tariffoppgjør og det er en arena som nettopp er til for å ta opp medlemmenes lønns- og arbeidsvilkår. Både oppgjøret og meklingen har blitt utsatt allerede. Vi håper i det lengste å unngå en streik. Men det påhviler begge parter et ansvar for å finne en løsning, sier Lill Sverresdatter Larsen i forkant av meklingen.
Kontakter
Kontaktpersoner for mediene i NSF:
Kommunikasjonsrådgiver Tore Bollingmo, 92 84 01 77
Bilder
Lenker
Om Unio
Vi jobber samfunnspolitisk, fagpolitisk og interessepolitisk, og er det nest største forbundet i Unio.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Unngikk streik på Stortinget4.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Unio, NTL og Parat er enige med Stortinget om årets lønnsoppgjør etter mekling på overtid. Resultatet sikrer medlemmene et akseptabelt prosentvis generelt tillegg og bidrar til en bedre lønnsutvikling i en dyrtid.
Enighet for Diakonhjemmet omsorg28.8.2026 07:59:00 CEST | Pressemelding
Unio og Spekter har kommet til enighet hos Riksmekleren om lønns- og arbeidsvilkårene ved Diakonhjemmet omsorg. Løsningen sikrer at de ansatte beholder sine rettigheter. Medlemmenes streik var avgjørende for at vi til slutt landet en avtale og hindret arbeidsgivers forsøk på å svekke de ansattes lønns- og arbeidsvilkår. Streik er et viktig og legitimt våpen for å forsvare medlemmenes interesser.
Streik i Diakonhjemmet omsorg: – Vi kan ikke akseptere dårligere arbeidsvilkår26.8.2026 07:52:44 CEST | Pressemelding
Unio-forbundene og Spekter lykkes ikke med å komme til enighet hos Riksmekleren. Dermed går konflikten i Diakonhjemmet omsorg til streik. Striden handler om arbeidsgivers forsøk på å svekke de ansattes arbeidsvilkår.
Tariffoppgjøret ved Diakonhjemmet går til mekling i dag24.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemelding
Unio og Spekter møtes idag til mekling hos Riksmekleren. Partene er ikke er blitt enige om lønns- og arbeidsvilkårene for ansatte ved Diakonhjemmet. Unio krever at rettighetene de ansatte har i dag videreføres etter overgangen fra Virke til Spekter.
Forsvarte tariffavtalen i staten29.5.2026 11:19:28 CEST | Pressemelding
Etter mekling ti timer på overtid, er det klart at Unios tariffavtale med staten videreføres og styrkes. Lønnsoppgjøret i staten har en økonomisk ramme på 4,4 prosent.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom

