Kalkun på topp til nyttår
30.12.2022 12:26:16 CET | Matprat | Pressemelding
Ifølge årets ferske juleundersøkelse gjennomført av YouGov for MatPrat, oppgir 28 % at de spiste kalkun nyttårsaften i fjor. Det er en nedgang på seks prosent fra MatPrats forrige juleundersøkelse.
– Kalkun er nordmenns store favoritt på nyttårsaften, og 28 % av oss spiser kalkun til middag. Men én landsdel skiller seg ut, nemlig Vestlandet. Her står pinnekjøttet så sterkt at når det først er jul, så holder det ikke å spise det på julaften – det må serveres på nyttårsmenyen også. I Vestland fylke spiser hele 33 % pinnekjøtt på nyttårsaften, sier MatPrat-kokk Cecilie Maske.
Dette spiser nordmenn på nyttårsaften:
Kalkun: 28 %
Pinnekjøtt: 16 %
Ribbe 9 %
Biff/helstekt filet eller kylling: 6 %
Grønnsaker: 3 %
Endringer i tradisjoner og matvaner
– Jeg tror den lille nedgangen på kalkun kan skyldes en endring i nyttårsfeiringen. Det er mindre tradisjonelle middager der alle sitter til bords, og vanligere med en minglefest med tapas eller småretter.
Undersøkelsen viser også at folk tar mange grep for å redusere utgiftene høytiden, 28% ønsker å spare inn på strøm og varme. 1 av 10 ønsker å spare penger ved å redusere antall gjester.
– Det er forståelig at mange nå tar grep for å spare penger, også på nyttårsfeiringen. Sharingmeny, der mange små retter utgjør måltidet, er et godt valg. Det er helt innafor å be gjestene ta med seg 1-2 retter hver. Slik deler man på utgiftene, og ikke minst arbeidet med å lage selskap.
– Når man spiser en sharing-meny kan alle også bli sittende rundt bordet, som gir et helt annet fellesskap rundt måltidet, sier Maske.
MatPrat har mange forsalg på sharing-meny med ulike råvarer og smaksbilder:
https://www.matprat.no/julemat/sharingmeny/svinecarre-til-fest/
https://www.matprat.no/julemat/sharingmeny/ost-som-sharing/
https://www.matprat.no/julemat/sharingmeny/helstekt-kalkun-i-feststemning/
https://www.matprat.no/julemat/sharingmeny/vegetar-wellington-med-smak-av-jul/
https://www.matprat.no/julemat/sharingmeny/reinsdyrstek-med-eksotisk-vri/
Kontakter
Cathrine UdeKommunikasjonsrådgiver
Tel:93802707cathrine.ude@matprat.noBilder

Om Matprat
Matprat er Opplysningskontoret for egg og kjøtt. Gjennom Matprat bidrar vi med matinspirasjon, -informasjon og -kunnskap. Matprat er merkenøytralt og vi jobber på oppdrag fra den norske egg-og kjøttproduserende bonden.
Følg pressemeldinger fra Matprat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Matprat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Matprat
Henter kokk fra Vinmonopolet til Matprat2.7.2026 07:45:00 CEST | Pressemelding
Matprat styrker laget med den erfarne kokken Andreas Ingul fra Vinmonopolet. Han skal inspirere flere til å bruke norske råvarer og bidra til økt matkunnskap blant forbrukere.
Ni enkle retter til VM-kampene20.6.2026 07:30:00 CEST | Pressemelding
Når VM-kampene starter sent og sulten melder seg, vil mange ha enkel mat uten styr. – Jeg vil kose meg med kampen uten å stresse på kjøkkenet, sier fotballfan Pål Henrik Kristiansen. Her deler Matprat-kokk Andreas Ingul ni enkle retter til både nattkamper og vennekvelder.
Tre Matprat-kokker – tre helt ulike eggerører til 17. mai13.5.2026 10:03:44 CEST | Pressemelding
17.mai er eggerøre en selvfølge på mange frokostbord. Men hvordan lager man egentlig den beste eggerøra? Tre Matprat-kokker er helt uenige, de lager frokostfavoritten på vidt forskjellige måter.
Ny leder for kommunikasjon og marked i Matprat6.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
Matprat har ansatt Hege Rognlien som ny leder for kommunikasjon og marked. Hun får et helhetlig ansvar for å styrke kommunikasjonen om norsk matproduksjon og videreutvikle Matprats posisjon overfor forbrukere, myndigheter og bransje.
Flere lyspunkter for norsk matproduksjon i 202519.12.2025 07:30:00 CET | Pressemelding
Historisk eplesesong, teknologiutvikling og flere unge bønder er blant en rekke positive utviklingstrekk fra norsk landbruk i 2025. Matprat har samlet noen av årets nyheter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
