Julehandelen i uke 48 overgikk rekordåret 2020
10.12.2021 06:30:00 CET | Virke | Pressemelding

Virkes julehandelsstatistikk, utarbeidet av Kvarud Analyse, viser at omsetningen i kjøpesentrene i uke 48 økte med 0,8 prosent sammenlignet med tilsvarende uke i fjor. Det er en beskjeden vekst, men må ses i lys av en oppgang på hele 10,2 prosent i fjor. Omsetningen ligger dermed betydelig høyere enn i normalåret 2019.
Forventer enda mer netthandel
Klart best gikk det for kles-, sko- og veskebutikkene, som snudde 9,7 prosent nedgang i fjor til en oppgang på 21,6 prosent i år. Butikkene innen hus og hjem og mat og drikke, som hadde omsetningsøkning på henholdsvis 24,6 og 23,3 prosent i fjor, opplevde en nedgang på 5,8 og 7 prosent i år.
− Forrige uke var den siste før det ble innført omfattende smitteverntiltak, og dermed fortsatte utviklingen vi har sett hittil i julehandelen med oppgang for klær og sko og nedgang for mat og drikke og hus og hjem. Det har vært mye handel i fysiske butikker på kjøpesentre. De neste ukene vil vi nok se bildet endre seg, ettersom folks handle- og bevegelsesmønstre forandres, sier Jarle Hammerstad, leder for handelspolitikk i Virke, handels- og tjenestenæringens hovedorganisasjon.
− Flere vil nok velge å kjøpe varer på nettet når det kommer restriksjoner, og når mange blir værende på hjemmekontor vil det også gå ut over sentrumshandelen. På den annen side er det sannsynlig at det vil bli mindre grensehandel enn det lå an til, sier Hammerstad.
Mange ulovlige produkter
Denne uka kom det frem at nesten 1 av 3 nettprodukter kontrollert av Miljødirektoratet er ulovlige. Tidligere har undersøkelser gjennomført av den europeiske forbrukerorganisasjonen BEUC vist at 2 av 3 produkter kjøpt fra plattformer som AliExpress, eBay and Wish ikke overholder europeiske produktkrav. I tillegg florerer det av falske nettsteder som forsøker å lure forbrukerne.
− Det er viktig at forbrukerne forsikrer seg om at sidene de handler fra er ekte og at produktene overholder norske og europeiske produktkrav. I verste fall kan de være miljø- og helseskadelige og brannfarlige. Tilsyn og undersøkelser viser at det er grunn til å passe på når forbrukerne handler i nettbutikker utenfor Europa, sier Hammerstad.
Virkes foreløpige beregning bygger på resultater fra 200 kjøpesentre. Følg utviklingen i julehandelen 2021 på https://www.virke.no/pavirkningsarbeid/julehandel/.
Kontakter
Pressetelefon
Tel:476 00 888Bilder

Om Virke
Virke er hovedorganisasjonen for arbeidsgivere i handels- og tjenestenæringen. Det er næringer som står for halvparten av verdiskapingen i Norge. Vi kjemper for våre 24 000 medlemsvirksomheter slik at de er rustet for morgendagen, fordi deres utfordringer er våre utfordringer.
Følg pressemeldinger fra Virke
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Virke på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Virke
Påskekampanjer ga betydelig fall i matprisveksten10.4.2026 08:14:39 CEST | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer fortsetter å falle for tredje måned på rad, og endte på 1,6 prosent i mars. Det er betydelig nedgang fra 3,3 prosent i februar. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
Tingrettsdommen om overtidsbetaling er anket - Virke inn som partshjelp25.3.2026 13:13:07 CET | Pressemelding
Coop Øst har anket tingrettsdommen der en deltidsansatt fikk medhold i et krav om overtidsbetaling for arbeid ut over sin avtalte arbeidstid. Virke som har bistått Coop juridisk inntar nå en utvidet rolle som partshjelp i ankesaken.
Fire av ti planlegger påskeferie – de fleste blir i Norge23.3.2026 07:30:00 CET | Pressemelding
Blant nordmenn som planlegger ferie i 2026 er fire av ti som planlegger påskeferie. Flertallet av de som planelegger påskeferie, velger å tilbringe ferien i Norge, ofte på hytta eller hjemme. Det viser tall fra Virke Reisepuls.
Virke styrker påvirkningsarbeidet i sine bransjer10.3.2026 10:59:58 CET | Pressemelding
Phillip André Charles, Nils Michael Nilsson Ramsøy og Christopher Hoff er ansatt som næringspolitiske rådgivere for å styrke det interessepolitiske arbeidet på vegne av bransjene i Virke.
Lavere prisvekst i februar10.3.2026 08:17:11 CET | Pressemelding
Årsprisveksten på matvarer og alkoholfrie drikkevarer fortsatte å falle for andre måned på rad, og endte på 3,3 prosent i februar. Det viser den siste konsumprisindeksen fra Statistisk sentralbyrå (SSB).
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
