Jotunheimen sitt nye besøkssenter til Luster

– Fortun Bygdalag er den aktøren som tilbyr den beste løysinga for eit besøkssenter for å ta imot besøkjande frå vestsida av Jotunheimen nasjonalpark, seier Ellen Hambro, direktør for Miljødirektoratet.
I statsbudsjettet for 2023 gav regjeringa 1 500 000 kroner til etablering av eit besøkssenter på vestsida av Jotunheimen. Etter ei grundig vurdering av tre gode søkjarar har Miljødirektoratet vald å autorisere Fortun Bygdalag som besøkssenter for Jotunheimen og Breheimen nasjonalparkar. Senteret si nærleik til Breheimen nasjonalpark gjer det naturleg at Fortun Bygdalag også får informasjonsansvar for Breheimen nasjonalpark.
Fortun Bygdalag blir det 39. autoriserte besøkssenteret i Noreg.
Varetek villreinen
Eit besøkssenter for nasjonalpark skal spreie kunnskap og bidra til auka merksemd om natur, verneområde og friluftsliv. Besøkssenteret skal vere ein attraktiv plass å besøkje for å få informasjon om nasjonalparken, og bidra til berekraftig bruk av nasjonalparkar, annan natur og til friluftsliv.
– Ein av dei mest sårbare verneverdiane i Jotunheimen nasjonalpark er villreinen som er ramma av ferdsel og forstyrringar. Vi har difor særleg lagt vekt på samarbeidet til søkjaren med lokale aktørar og miljø som aktivt vil arbeide for at natur, villrein og tindesport skal fungere saman i nasjonalparken og randsonene, på premissane til villreinen, seier Hambro.
Fortun Bygdalag ønskjer å informere og spreie kunnskap om natur, kulturarv og vern med grunnlag i tre lokale og naturgitte tema: villrein og fangstkultur, historiske handels- og pilegrimsvegar og tindesport i Hurrungane.
– Fokuset i formidlinga ved senteret vil vere eit viktig verktøy for forvaltinga av Jotunheimen nasjonalpark og for å ta vare på villreinstammen i Jotunheimen, påpeikar Hambro.
Populært turområde
Lokaliseringa på besøkssenteret ved Sognefjellsvegen og Hurrungane, eit område som er særleg attraktivt for toppturaktivitet, gir eit høgt besøksgrunnlag og er dirfor best eigna til å medverke til å ta vare på naturverdiane i nasjonalparken og randsona.
– Fortun er eit populært utgangspunkt for turar i Jotunheimen nasjonalpark og i randsona, og det er viktig for nasjonalparkforvaltinga å nå desse besøkjande med informasjon før dei bevegar seg inn i eit sårbart område, seier Hambro.
Besøkssenteret vil også vere ein naturleg møtestad for bygdefolket heile året.
– Vi har vektlagt at Fortun Bygdalag har bygg og uteområde som eignar seg godt til formålet, vil ha heilårsdrift og kan opne senteret til sommarsesongen 2024, avsluttar Hambro.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktPressevakta svarer på førespurnader frå pressa mandag til fredag
Bemanna mellom klokka 8 og 15.45 frå 15. september til 14. mai, mellom klokka 8 og 15 frå 15. mai til 14. september.
Bilder

Om Miljødirektoratet
Miljødirektoratet jobber for et rent og rikt miljø
Våre hovedoppgaver er å redusere utslipp av klimagasser, forvalte norsk natur og hindre forurensning. Vi er et statlig forvaltningsorgan underlagt Klima- og miljødepartementet. Vi har i underkant av 700 ansatte ved våre to kontorer i Trondheim og Oslo, og ved Statens naturoppsyn (SNO) sine lokalkontor.
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Pukkellaksfella i Tana klar for å stoppe storinvasjon4.7.2025 11:41:32 CEST | Pressemelding
Den 400 meter lange fella som skal stoppe pukkellaksen i Europas største lakseelv, er nå klar. For to år siden kom rundt 170 000 pukkellaks til Tana.
Pukkellaksfella i Tana klar for å stoppe storinvasjon4.7.2025 11:41:32 CEST | Pressemelding
Den 400 meter lange fella som skal stoppe pukkellaksen i Europas største lakseelv, er no klar. For to år sidan kom rundt 170 000 pukkellaks til Tana.
Klimasats-støtte til 99 prosjekter i kommuner og fylker4.7.2025 09:03:08 CEST | Pressemelding
Flere enn 45 kommuner og fylkeskommuner får til sammen 100 millioner kroner i støtte til klimatiltak. Se hvilke prosjekter som får støtte der du bor.
Klimasats-støtte til 99 prosjekt i kommunar og fylke4.7.2025 09:03:08 CEST | Pressemelding
Fleire enn 45 kommunar og fylkeskommunar får til saman 100 millionar kroner i støtte til klimatiltak. Sjå kva prosjekt som får støtte der du bur.
Stanser oppdraget med å felle bjørn i Jarfjord3.7.2025 15:51:27 CEST | Pressemelding
Miljødirektoratet stanser oppdraget med å felle bjørnen som skadet en mann i Finnmark.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom