Informasjon om fremtidens matprosessering samlet på nett
23.6.2022 08:00:00 CEST | Nofima | Pressemelding

Sunn, trygg og bærekraftig mat er fremst i panna hos alle som tenker mat-innovasjon. Dette gjelder også for utviklingen av nye teknologier for matprosessering. Skånsom behandling som både går raskere, gir mindre slitasje og bruker mindre vann og energi, kan gjøre produksjonen mer bærekraftig, og bevare kvaliteten på maten lengre enn i dag.
I fire år har matforskningsinstituttet Nofima samarbeidet med europeiske forskningsmiljøer for å dokumentere effekten av seks nye prosesseringsteknologier for mat: høytrykk, mikrobølger, pulserende elektriske felt, ultralyd, UV-lys og plasma-aktivert vann.
Sist uke inviterte forskerne matprodusenter inn i forsøkshallen for å teste produkter som er behandlet med noen av disse teknologiene.
– Vi opplever stor interesse for nye og mer effektive måter å prosessere mat på, forteller prosjektleder og forsker Tone Mari Rode i Nofima.
– Spesielt er mange opptatt av skånsomme måter for å forlenge holdbarhet, bevare høy produktkvalitet og å kunne redusere klimaavtrykket til matvarer, og dette kan flere av disse teknologiene hjelpe med, sier Rode.
Forskerne har dokumentert effekten på egenskaper som for eksempel holdbarhet, mattrygghet, farge, tekstur og proteinfordøyelse. I tillegg er det gjort bærekraftberegninger og forskning på strategier for markedskommunikasjon.
Alle resultatene er samlet på nettstedet innovativefoodprocessing.no, som ble lansert med matindustrien til stede. Nettstedet inneholder informative artikler, testresultater og korte filmer om hvordan teknologiene fungerer og hva de kan brukes til.
– For første gang er informasjon og dokumentasjon om disse seks teknologiene samlet på ett og samme sted. Alt er laget med tanke på at matprodusenter skal få informasjon om hvilke muligheter som ligger i de ulike teknologiene, og gjøre det enklere for produsenter å velge riktig teknologi for deres produkter for å oppnå en mer skånsom matbehandling, sier Rode.
– Vi håper dette vil være en nyttig ressurs. Vel bekomme!
Nøkkelord
Kontakter
Tone Mari RodeProsessteknologi
Tel:+47 51 84 46 81Tel:+47 907 27 253tone.mari.rode@nofima.noBilder


Lenker
Om Nofima
Nofima er et ledende næringsrettet forskningsinstitutt som driver forskning og utvikling for akvakulturnæringen, fiskerinæringen og matindustrien.
Vi leverer internasjonalt anerkjent forskning og løsninger som gir næringslivet konkurransefortrinn langs hele verdikjeden.
Nofima AS har hovedkontor i Tromsø, og forskningsvirksomhet i Bergen, Stavanger, Sunndalsøra, Tromsø og på Ås.
Instituttet ble etablert 1. januar 2008 og har om lag 390 ansatte.
Følg pressemeldinger fra Nofima
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nofima på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nofima
Sunnere valg handler om mer enn (ultra)prosessering18.3.2026 08:00:00 CET | Kronikk
Det er gode nyheter at flere er opptatt av et sunt kosthold. Engasjementet for hva som havner på tallerkenen, kan drive fram sunnere mat, bedre råd og politikk. Samtidig er debatten om ultraprosessert mat blitt så svart–hvitt at nesten alt industrielt laget ender i samme bås. Merkelappen «ultraprosessert» alene er for grov.
Solbær er sunt, men matprodusenter får ikke si så mye om det17.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding
Solbær inneholder mye vitamin C, kostfiber og mørke plantefargestoffer. Flere studier peker på mulige gode effekter på hjerte, blodsukker, hjerne og fysisk prestasjon. Samtidig er reglene strenge for hva produsenter kan skrive om solbær og helse.
Turning feed inside out: zinc coating gives triple win10.3.2026 12:12:27 CET | Press release
“We should change the way we add the mineral zinc to salmon feed,” says researcher Antony Philip at Nofima. The gains are better uptake and health in the salmon, lower emissions to the environment, and more circular use of sludge.
Rainbow trout store more omega-3 in the fillet than salmon26.2.2026 15:24:43 CET | Press release
Research shows that feeding rainbow trout more omega-3 than normal does not improve health, survival or confer other benefits to farmed fish. However, the research documents that rainbow trout store more omega-3 from the feed in the fillet than salmon do.
Regnbueørret deponerer mer omega-3 i filet enn laks26.2.2026 14:39:52 CET | Pressemelding
Forskning viser at mer omega-3 i fôret til regnbueørret utover det normale, gir ikke bedre helse og overlevelse eller andre fordeler for fisken i oppdrett. Derimot dokumenterer forskningen at regnbueørreten deponerer mer omega-3 fra fôret i fileten enn laks.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
