- Historisk godt trygdeoppgjør
- Det blir et historisk godt trygdeoppgjør, sa Unios sjeføkonom Erik Orskaug da han overleverte krav fra mer enn 2 millioner arbeidstakere, trygdede og alderspensjonister til arbeidsminister Marte Mjøs Persen i dag.

Kravet fra Unio og sju andre organisasjoner tar utgangspunkt i regjeringens anslag på lønns- og prisveksten for 2023 i Revidert nasjonalbudsjett på henholdsvis 5 ¼ prosent og 5,4 prosent.
I tillegg skal det etterreguleres for lavt anslått lønns- og prisvekst i fjorårets trygdeoppgjør på hhv. 0,6 prosent og 2,4 prosent.
Over 8,5 prosent økning
Den kraftige etterreguleringen gjør at grunnbeløpet på årsbasis skal økes med 5,88 prosent, alderspensjonene med 6,91 prosent på årsbasis og med hele 8,53 prosent fra 1. mai.
- Men vi må fortsatt huske at vi underregulerer pensjonene med gjennomsnittet av lønns og prisvekst. Når prisveksten anslås om lag like høy som lønnsveksten nulles denne underreguleringen ut i år. I tillegg er etterreguleringen fra i fjor rekordstore. Til sammen gir dette den høye reguleringen i årets trygdeoppgjør. Jeg legger til grunn at regjeringen i år holder seg strikt til det nye reguleringssystemet. Noe annet ville være overraskende etter statsministerens tale på 1. mai, sier Unios sjeføkonom Erik Orskaug.
Trygdedrøftingene er i gang i dag og varer til 23. mai.
Trygdeoppgjøret styrer hvordan grunnbeløpet i folketrygden og en rekke pensjoner blir regulert. Grunnbeløpet i folketrygden, også kjent som G, brukes til å beregne og regulere både pensjoner og trygdeytelser.
Grunnbeløpet - G- er et nøkkeltall for mange ytelser fra det offentlige. Grunnbeløpet fra 1. mai i fjor ble fastsatt til 111 477 kroner.
Kontakter
Hedvig Bjørgum
Tel:+47 901 28 320hedvig.bjorgum@unio.noBilder


Lenker
Om oss
Unio er med omlag 400.000 medlemmer i 14 forbund Norges største hovedorganisasjon for arbeidstakere med høyere utdanning.
Vi er partipolitisk uavhengig. Unio vil være hovedorganisasjonen som best ivaretar universitets- og høgskoleutdannedes interesser.
Vi arbeider for høyere verdsetting og anerkjennelse av kunnskap, forskning, kompetanse og ansvar.
En del av økningen i antall medlemmer kan være et resultat av at arbeidslivet, og særlig offentlig sektor, har hatt et økende behov for ansatte med høyere utdanning, og at organisasjonsgraden i offentlig sektor er høy.
Samtidig kan medlemsøkningen tyde på at flere ser verdien av en hovedorganisasjon som kjemper for høyere anerkjennelse og større verdsetting av høyere utdanning.
Behovet for ansatte med høyere utdanning er stort. De bidrar til å sikre kvalitet i offentlige tjenester, forskning i verdensklasse og trygghet og tillit i samfunnet.
Ragnhild Lied er Unios leder.
Vi har 14 forbund med medlemmer som er på jobb for Norge hver dag.
Følg pressemeldinger fra Unio
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Unio på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Unio
Ber Brenna samle partene om offentlig AFP9.5.2025 13:03:40 CEST | Pressemelding
LO- kongressen har nå kommet med sitt syn og fattet et vedtak som gir LO-ledelsen handlingsrom, men det er ikke slik at LO kan avgjøre AFP-reformen alene. Unio ønsker derfor dialog på tvers av privat og offentlig sektor for å sikre AFP-ordninger uten de store hullene som dagens AFP har.
Lønnsoppgjøret: Enighet i Oslo30.4.2025 23:11:32 CEST | Pressemelding
Partene i lønnsoppgjøret i Oslo kommune er kommet til enighet. Rammen for oppgjøret er på 4,4 prosent, noe som gir en solid reallønnsvekst. Men lønnsoppgjøret verdsetter likevel ikke utdanning godt nok, mener forhandlingsleder i Unio Oslo, Marianne Lange Krogh.
Gjennomslag for Unio i lønnsoppgjøret i staten30.4.2025 22:14:58 CEST | Pressemelding
- Vi gikk til forhandlingene med krav om reallønnsvekst og alt fordelt lokalt, og det fikk vi, oppsummerer Unio stats leder Steinar A. Sæther.
Enighet i KS-oppgjøret: – Økt kjøpekraft til Unios medlemmer30.4.2025 21:24:21 CEST | Pressemelding
– Vi mener dette er et akseptabelt resultat for våre medlemmer i en tid med stram kommuneøkonomi, sier Geir Røsvoll. Rammen i årets oppgjør er på 4,4 prosent. KS og Unio er, sammen med Akademikerne, kommet til enighet om årets kommuneoppgjør.
Oslo: Unio krever solid reallønnsvekst for å beholde høyt utdannede25.4.2025 09:23:19 CEST | Pressemelding
I dag startet lønnsforhandlingene i Oslo kommune. Unio krever solid reallønnsvekst i årets lønnsoppgjør for at Oslo kommune skal klare å rekruttere og beholde arbeidskraft med høyere utdanning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom