Har du ikke smarttelefon? Da må vite dette.
23.6.2023 08:10:00 CEST | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
Undersøkelser Nkom har utført viser at flere telefoner har problemer med å vise nødetatene hvor du befinner deg om du ringer 110, 112 og 113.

De fleste i Norge har en smarttelefon, men flere har den senere tid skaffet seg en enklere mobil. Det har helt klart sine begrensninger. Disse telefonene vil ikke gi nødetatene eksakt posisjon gjennom Advanced Mobile Location, eller AML, dersom du må ringe et nødnummer. AML fungerer på tilnærmet alle telefoner med Android eller iOS operativsystem.
— Det kan være flere grunner til at folk velger enklere telefoner, men det er viktig å være bevisst på de begrensningene de har, sier Kamilla Sharma i avdeling for marked og tjenester i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet.
I det norske markedet er det i hovedsak enkle versjoner av Doro og Nokia som ikke vil gi nødetatene nøyaktig posisjon.
— Enkle eller usmarte telefoner kan være greie å bruke som en hustelefon. Da vil din registrerte adresse overføres til nødetatene og stemme overens med hvor du befinner deg. I sommer er mange på farta, og dersom telefonen brukes ute, vil ikke nødetatene vite din nøyaktig hvor du befinner deg og feilmarginen være på flere kilometer, forklarer Sharma.
Nøkkelord
Kontakter
Kamilla SharmaAvdelingsdirektør marked og tjenesterNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:40400099ksh@nkom.noBilder
Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Nkom åpner tilsyn med Telia etter alvorlig sikkerhetsavvik16.4.2026 08:33:06 CEST | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) vil åpne tilsyn med Telia etter varsel om et alvorlig sikkerhetsavvik. Telia opplyser at avviket er lukket.
Nå skal kritiske fiberkabler sikres bedre13.4.2026 11:01:51 CEST | Pressemelding
En kabel som slenger åpent i friluft gjør Norge mer sårbart for sabotasje. Nå går Nkom og ekombransjen sammen for å styrke sikkerheten rundt kritisk infrastruktur.
Nkom hever beredskapen – ber folk forberede seg på bortfall av strøm og mobilnett3.4.2026 20:31:38 CEST | Pressemelding
Som følge av det varslede ekstremværet "Dave" hever Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) beredskapen, og har bedt ekomaktørene ha lav terskel for å melde fra om både små og større hendelser som kan påvirke internett- og mobiltilgangen.
Flere mobiloperatører bryter krav til ID-kontroll31.3.2026 08:14:54 CEST | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) har avdekket alvorlige svakheter og mangler i hvordan mobiloperatører kontrollerer kundenes identitet. Nå varsler myndigheten strenge reaksjoner for å hindre misbruk.
Fem mobilvettregler for påsken27.3.2026 08:34:21 CET | Pressemelding
Enten du skal til fjells, til sjøs eller på tur andre steder i påsken, har de fleste av oss med oss både mobiltelefon og smartklokke. Men hvor mye kan du egentlig stole på teknologien?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
