Advarer mot å stole blindt på GPS – lær deg kart og kompass
GPS er en tjeneste de fleste tar for gitt – men den og andre navigasjonssystemer er langt mer sårbare enn mange er klar over. Nå oppfordrer myndighetene til at du børster støv av gamle kunnskaper om bruk av kart og kompass.

– Mister du tilgang til GPS, mister du også tilgang til andre tjenester du sannsynligvis tar som en selvfølge, sier avdelingsdirektør i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) Espen Slette.
I lengre tid har Øst-Finnmark opplevd daglige GPS-forstyrrelser i luftrommet over Kirkenes.
Det er også rapportert om enkelthendelser med forstyrrelser på Svalbard og i Barentshavet uten at man vet årsaken til disse.
Jamming kan også påvirke andre navigasjonstjenester, som GPS i bilen, karttjenester på mobilen og treningsklokker. Slette understreker at det i dag ikke er grunn til å tro at andre deler av landet er spesielt utsatt for GPS-forstyrrelser. Likevel bør folk tenke over hvordan de ville håndtert en situasjon der digitale navigasjonssystemer svikter.
–Mange av de digitale systemene vi er avhengig av er koblet til satellitt. Det er billig og effektivt, men også sårbart. Vi har blitt så vant til at digitale tjenester alltid fungerer, og det gjør oss sårbare. Vi bør alle øve oss på bruk av kart og kompass, og ha det som en del av beredskapslageret vårt, sier Slette.
Han sier videre:
–Vi har over tid bygget ned alternative løsninger, og må nå se på hvilke systemer vi kan trenger i Norge for å bli mer robuste og selvstendige, sier Slette.
Hele Norge øver
Denne uken er myndigheter, industri og forskere samlet på Jammertest på Andøya for fjerde gang for å teste hvor robust GPS- og navigasjonsutstyr er mot forstyrrelser. Testene viser at navigasjonen i fly, skip og på telefoner enkelt blir påvirket når de utsettes for jamming eller spoofing.
– Jammetesten er én av svært få utendørs testarenaer i sitt slag. Utstyret utsettes for realistiske trusler, og erfaringene fra tidligere år viser at systemene blir mer robuste i etterkant, fordi man får ny kunnskap om hvordan de reagerer under press, sier Slette.
I år setter arrangementet nok en gang deltakerrekord, og flere internasjonale aktører kommer for å teste sitt utstyr.
– At både nasjonale og internasjonale aktører deltar, viser hvor viktig Jammetesten er for å utvikle teknologi som tåler fremtidens trusler, sier Slette.
Fakta om jamming, spoofing og testing:
- Jamming er forstyrrelser eller blokkering av blant annet radio- og GPS-signaler, mens spoofing er utsending av falske signaler for å lure mottakeren som tar imot disse signalene.
- Samfunnet blir stadig mer avhengig av tjenester som kan fastslå riktig posisjon, navigasjon og presis tid. I stor grad er disse basert på globale satellittnavigasjonssystemer (GNSS). Mest kjent er amerikanske GPS (Global Positioning System). Mange viktige og kritiske samfunnsfunksjoner er avhengig av å vite nøyaktig tid og sted, og eksempler på dette er transportsektoren, kraftforsyning, finans, telekommunikasjon og søk - og redning.
- Den økte avhengigheten av GNSS, som for eksempel GPS , innen kritiske samfunnsfunksjoner gjør oss sårbare for forstyrrelser av satellittsignalene. Nasjonal kommunikasjonsmyndighet jobber derfor for å redusere sårbarheten gjennom å legge til rette for testing som igjen skal sikre robust teknologi og økt sikkerhet.
- Jammetesten ble lagt til Andøya på grunn av den særlig gunstige lokasjonen med høye fjell som minimerer signalutbredelsen, samt liten flytrafikk å forstyrre.
Nøkkelord
Kontakter
Rita Lund ThuneKommunikasjonsdirektørNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noEspen SletteAvdelingsdirektør for spektrumsavdelingenNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:48074518es@nkom.noBilder




Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Svindelekspert advarer mot grov nettutpressing2.9.2025 09:30:30 CEST | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) og politiet ber foreldre være på vakt mot en urovekkende svindeltrend.
Slutt for bredbånd i kobbernettet: Sikre deg et alternativ nå27.8.2025 12:05:25 CEST | Pressemelding
Etter 170 år i drift stenger Telenor kobbernettet for godt i Norge.
Nye målinger viser nå ingen tegn til GPS-forstyrrelser i Barentshavet22.8.2025 08:55:30 CEST | Pressemelding
Etter flere rapporter om GPS-forstyrrelser i Barentshavet i august, har Nkom nå gjort egne målinger i området.
Nkom på Arendalsuka 20256.8.2025 09:22:19 CEST | Pressemelding
Kunstig intelligens og trygghet på nett er et par av temaene vi setter på agendaen under Arendalsuka 2025. I tillegg skal vi grille digitaliseringsministeren.
Svindeltrender du må passe deg for i sommer9.7.2025 12:05:11 CEST | Pressemelding
Svindlerne blir stadig mer utspekulerte i sine forsøk på å lokke deg i fella. Anti-svindeleksperten advarer særlig mot tre svindeltrender nå.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom