Håkon Haugli fra Innovasjon Norge valgt inn i Spekters styre
13.4.2021 12:02:09 CEST | Spekter | Pressemelding

Arbeidsgiverforeningen Spekter avholdt i dag sin generalforsamling, hvor det blant annet ble foretatt valg til Spekters styre. Den eneste endringen i styret, ble at Håkon Haugli erstatter Auke Lont, som har fratrådt som konsernsjef i Statnett SF.
Håkon Haugli (51) er administrerende direktør i Innovasjon Norge. Han er utdannet jurist fra Universitetet i Oslo. Før han kom til Innovasjon Norge ledet han Abelia – landsforeningen for kunnskaps- og teknologibedrifter i NHO. Han har også hatt lederstillinger i Gjensidige og jobbet i ISCO Group og McKinsey. Haugli satt på Stortinget for Arbeiderpartiet i perioden 2009-2013. Han har bred erfaring fra flere styreverv i sentrale bedrifter og organisasjoner.
Opptatt av innovasjon
Som leder for Innovasjon Norge er Haugli opptatt av at det blir stadig viktigere å utnytte de mulighetene som ligger i innovasjon og kontinuerlig utvikling av ny teknologi.
– Spekters medlemmer har alle viktige samfunnsoppdrag. Det gir organisasjonen mulighet til å være en tydelig stemme for viktige sammenhenger som får for liten oppmerksomhet, som mellom verdiskaping og velferd og mellom den enkelte virksomhets handlingsrom og innovasjonstakt, sier han til Spekter.no.
Han utdyper hvorfor han ønsket seg en plass i Spekters styre slik:
– Jeg opplever Spekter som en organisasjon med stor tyngde og troverdighet og en viktig samarbeidspartner for medlemmene. Styret består av spennende mennesker, som jeg ser frem til å bli inspirert og lære av. Jeg gleder meg til å bidra med min erfaring og til samarbeidet med styret og administrasjonen.
I tillegg til å velge Haugli som nytt styremedlem, stemte generalforsamlingen for gjenvalg av både styrets nestleder Ingrid Røynesdal, administrerende direktør i Oslo-Filharmonien og Stig Slørdahl, administrerende direktør i Helse Midt-Norge RHF. Begge ble gjenvalgt for to år.
Spekter styre for 2021-22 består dermed av:
- Bernt Reitan Jenssen, administrerende direktør, Ruter AS, styrets leder
- Ingrid Røynesdal, administrerende direktør, Oslo-Filharmonien, styrets nestleder
- Thor Gjermund Eriksen, kringkastingssjef, NRK AS
- Åsne Havnelid, administrerende direktør, Norsk Tipping AS
- Stig Slørdahl, administrerende direktør, Helse Midt-Norge RHF
- Inger Cathrine Bryne, administrerende direktør, Helse-Vest RHF
- Tone Wille, konsernsjef, Posten Norge AS
- Håkon Haugli, administrerende direktør, Innovasjon Norge
Varamedlemmer:
- Øystein Mæland, administrerende direktør, Akershus Universitetssykehus HF
- Håvard Selby Ebbestad, administrerende direktør, Fürst medisinsk laboratorium
- Anne Kathrine Slungård, direktør, Trondheim Symfoniorkester
- Birthe K. W. Sjule, administrerende direktør, Sporveien Trikken.
Nøkkelord
Kontakter
Ingvild Dahl DørnesKommunikasjonssjef
Tel:+47 907 89 263ingvild.dahl.dornes@spekter.noBilder

Lenker
Om Spekter
Spekter er en arbeidsgiverforening som organiserer virksomheter med over 238 000 ansatte og er dominerende innen sektorene helse, samferdsel og kultur.
Følg pressemeldinger fra Spekter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Spekter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Spekter
Ny dom om overtidsbetaling: Spekter anbefaler å unngå bruk av deltidsansatte til merarbeid og ekstravakter så langt det er mulig26.2.2026 16:30:02 CET | Pressemelding
– Det er nå grunn til å vurdere andre løsninger enn bruk av deltidsansatte for å dekke merarbeid og ekstravakter fremover, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten. Det er klart etter at en deltidsansatt i Coop har fått tingrettens medhold i å ha rett til overtidsbetaling for merarbeid, selv om han hadde fått tilbud om full stilling.
Høy prisvekst – lønnsveksten må ned13.2.2026 10:04:55 CET | Pressemelding
- Det hjelper ikke å fylle på med høye lønnstillegg dersom folks bankkonto i neste omgang tappes av høye priser og renter. Partene i arbeidslivets viktigste oppgave nå, er å bidra med et ansvarlig lønnsoppgjør, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten.
Enighet i hovedavtaleforhandlingene i Spekter28.1.2026 16:06:42 CET | Pressemelding
- Spekter er fornøyd med å ha kommet til enighet med LO, Unio Akademikerne, YS og SAN om hovedavtaler for de neste fire årene, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten.
Presseinvitasjon: Velkommen til Kulturtalen 202627.1.2026 12:10:41 CET | Pressemelding
For fjerde år på rad inviterer Arbeidsgiverforeningen Spekter og LO til Kulturtalen, der kultur- og likestillingsminister Lubna Jaffery trekker opp de lange linjene, visjonene og prioriteringene for kulturpolitikken.
Hovedavtaleforhandlingene: Spekter vil diskutere sikkerhet og beredskap26.1.2026 08:22:09 CET | Pressemelding
- Den usikre verdenssituasjonen stiller økte krav til sikkerhet og beredskap i virksomhetene og på arbeidsplassene. Regjeringen har i sikkerhetsstrategien understreket at hele samfunnet må bidra til større motstandsdyktighet. Derfor inviterer Spekter arbeidstakersiden til å diskutere dette i hovedavtaleforhandlingene, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
