Håkon Haugli fra Innovasjon Norge valgt inn i Spekters styre
13.4.2021 12:02:09 CEST | Spekter | Pressemelding

Arbeidsgiverforeningen Spekter avholdt i dag sin generalforsamling, hvor det blant annet ble foretatt valg til Spekters styre. Den eneste endringen i styret, ble at Håkon Haugli erstatter Auke Lont, som har fratrådt som konsernsjef i Statnett SF.
Håkon Haugli (51) er administrerende direktør i Innovasjon Norge. Han er utdannet jurist fra Universitetet i Oslo. Før han kom til Innovasjon Norge ledet han Abelia – landsforeningen for kunnskaps- og teknologibedrifter i NHO. Han har også hatt lederstillinger i Gjensidige og jobbet i ISCO Group og McKinsey. Haugli satt på Stortinget for Arbeiderpartiet i perioden 2009-2013. Han har bred erfaring fra flere styreverv i sentrale bedrifter og organisasjoner.
Opptatt av innovasjon
Som leder for Innovasjon Norge er Haugli opptatt av at det blir stadig viktigere å utnytte de mulighetene som ligger i innovasjon og kontinuerlig utvikling av ny teknologi.
– Spekters medlemmer har alle viktige samfunnsoppdrag. Det gir organisasjonen mulighet til å være en tydelig stemme for viktige sammenhenger som får for liten oppmerksomhet, som mellom verdiskaping og velferd og mellom den enkelte virksomhets handlingsrom og innovasjonstakt, sier han til Spekter.no.
Han utdyper hvorfor han ønsket seg en plass i Spekters styre slik:
– Jeg opplever Spekter som en organisasjon med stor tyngde og troverdighet og en viktig samarbeidspartner for medlemmene. Styret består av spennende mennesker, som jeg ser frem til å bli inspirert og lære av. Jeg gleder meg til å bidra med min erfaring og til samarbeidet med styret og administrasjonen.
I tillegg til å velge Haugli som nytt styremedlem, stemte generalforsamlingen for gjenvalg av både styrets nestleder Ingrid Røynesdal, administrerende direktør i Oslo-Filharmonien og Stig Slørdahl, administrerende direktør i Helse Midt-Norge RHF. Begge ble gjenvalgt for to år.
Spekter styre for 2021-22 består dermed av:
- Bernt Reitan Jenssen, administrerende direktør, Ruter AS, styrets leder
- Ingrid Røynesdal, administrerende direktør, Oslo-Filharmonien, styrets nestleder
- Thor Gjermund Eriksen, kringkastingssjef, NRK AS
- Åsne Havnelid, administrerende direktør, Norsk Tipping AS
- Stig Slørdahl, administrerende direktør, Helse Midt-Norge RHF
- Inger Cathrine Bryne, administrerende direktør, Helse-Vest RHF
- Tone Wille, konsernsjef, Posten Norge AS
- Håkon Haugli, administrerende direktør, Innovasjon Norge
Varamedlemmer:
- Øystein Mæland, administrerende direktør, Akershus Universitetssykehus HF
- Håvard Selby Ebbestad, administrerende direktør, Fürst medisinsk laboratorium
- Anne Kathrine Slungård, direktør, Trondheim Symfoniorkester
- Birthe K. W. Sjule, administrerende direktør, Sporveien Trikken.
Nøkkelord
Kontakter
Ingvild Dahl DørnesKommunikasjonssjef
Tel:+47 907 89 263ingvild.dahl.dornes@spekter.noBilder

Lenker
Om Spekter
Spekter er en arbeidsgiverforening som organiserer virksomheter med over 238 000 ansatte og er dominerende innen sektorene helse, samferdsel og kultur.
Følg pressemeldinger fra Spekter
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Spekter på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Spekter
NLF trapper opp lokførerstreiken uten å svare på tilbudet fra Spekter/Vy29.9.2026 17:07:18 CEST | Pressemelding
Norsk Lokomotivførerforbund (NLF) tar ut 21 nye lokomotivførere i streik. Da er 72 lokomotivførere i streik fra 5. oktober. NLF har ennå ikke svart på det nye tilbudet fra Spekter og Vy, som ble offentliggjort i går, mandag. Tilbudet innfrir NLFs hovedkrav om harmonisering av grunnlønnsnivåene for lokomotivførere i Vy og Flytoget, og Spekter og Vy har frafalt kravet om nye arbeidstidsordninger (rammeturnus) som generell ordning i dette oppgjøret. Ingen lokomotivfører, verken i Vy eller fra Flytoget, går ned i lønn med tilbudet. Påstanden fra NLF om lønnskutt på opptil 50 000 kroner er feil.
Spekter og Vy har gitt NLF nytt tilbud for å avslutte streiken i Vy28.9.2026 16:12:18 CEST | Pressemelding
Spekter og Vy har gitt LO og Norsk Lokomotivførerforbund (NLF) et nytt tilbud for å få slutt på streiken i Vy. Tilbudet imøtekom det NLF selv har kalt sitt hovedkrav, harmonisering av grunnlønnsnivåene for lokomotivførere i Vy og Flytoget. Samtidig har Spekter og Vy også frafalt kravet om såkalt rammeturnus som generell ordning for turnusene, som NLF har omtalt i mediene som viktig årsak til streiken.
LO/Lokomotivførerforbundet i Vy streiker for trippelt lønnsoppgjør18.9.2026 06:36:40 CEST | Pressemelding
- LO/Lokomotivførerforbundet streiker nå for å få innfridd krav om et over tre ganger så høyt lønnsoppgjør som andre kan forvente å få i år, og utsetter beklageligvis togpassasjerene for ytterligere belastninger, sier Spekters administrerende direktør Anne-Kari Bratten.
Overtidsbetaling for deltidsansatte: – Ansvaret hviler nå på regjeringen og Stortinget15.9.2026 11:24:30 CEST | Pressemelding
– Norge trenger arbeidskraft. Da kan vi ikke sette oss i en situasjon der det blir mer lønnsomt å jobbe deltid enn heltid. Nå må våre folkevalgte finne en politisk løsning på denne saken, sier Anne-Kari Bratten, administrerende direktør i Spekter.
Ingen streik i Tyrilistiftelsen8.9.2026 04:20:15 CEST | Pressemelding
- Spekter og Tyrilistiftelsen er fornøyd med å ha kommet til enighet med LO/Fagforbundet/FO i mekling. Dermed unngikk man en streik som på sikt kunne ha berørt tilbudet til pasientene, sier administrerende direktør Anne-Kari Bratten i Arbeidsgiverforeningen Spekter.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
