Gunn Marit Helgesen valgt som president i CEMR

I møtet i Policy Committee, som er organisasjonens høyeste organ, ble Gunn Marit Helgesen mandag ettermiddag valgt ved akklamasjon. Med seg i toppledelsen i CEMR har Helgesen med seg Christoph Schnaudigel fra Tyskland, Philippe Laurent fra Frankrike og Vince Maple fra Storbritannia.
- Det er en stor tillitserklæring og ære å bli valgt som leder av en organisasjon som samler kommuner og regioner i hele Europa, sier Gunn Marit Helgesen.
- CEMR er mer relevant enn noen gang for å sikre at lokale og regionale myndigheter er i posisjon til å møte utfordringene som følger av krigen i Ukraina, med energikrise og galopperende prisøkning. Dette rammer innbyggerne i våre lokalsamfunn hardt, sier Helgesen.
Kvinners rolle i lokalsamfunnet
Et annet viktig tema for CEMR, som Helgesen er opptatt av, er hvordan kvinners rolle i lokalsamfunnet og -politikken kan løftes fram.
– Vi er alle berørt av styrken i protestene i Iran, der sterke og modige kvinner står fremst i kampen for kvinners og minoritetsgruppers rettigheter. Også i Europa må vi være på vakt mot at kvinners rettigheter svekkes, sa Gunn Marit Helgesen.
Ruste demokratiske institusjoner
En kjerneoppgave for CEMR, ifølge Helgesen, vil være å påvirke politiske prosesser og lovgivningen i EU, og være en viktig partner i arbeidet med det grønne skiftet og oppfølging av FNs bærekraftsmål. I dette må også medlemmene fra kandidat- og søkerland til EU og EØS-EFTA landene inkluderes.
- Det er vel dokumentert at demokratiske samfunn er bedre rustet til å møte kriser enn autoritære regimer. Sterke og velfungerende demokratiske institusjoner er derfor avgjørende for å sikre den demokratiske beredskapen i Europa, sier Gunn Marit Helgesen.
CEMR er den europeiske paraplyorganisasjonen for kommune- og regionorganisasjoner og har mer enn 60 medlemmer fra 40 europeiske land. Til sammen representerer CEMR mer enn 100.000 kommuner og regioner. KS er norsk medlem av CEMR. Deltakere fra KS i møtet i Paris er Gunn Marit Helgesen, Bjørn Ropstad, Odd Stangeland og Arne Bergsvåg.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt
Tel:24 13 26 01kom@ks.noBilder

Om KS
Følg pressemeldinger fra KS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra KS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra KS
KS om statsbudsjettet: – Overraskende og skuffende15.10.2025 10:02:00 CEST | Pressemelding
– Vi er svært overrasket over at nødropet vårt ikke har hatt gjennomslag i regjeringens forslag til statsbudsjett. Stortinget har nå en stor jobb å gjøre for å sikre velferdstjenester i hele landet, sier styreleder i KS Gunn Marit Helgesen.
KS og Statsforvalteren inviterer til høstkonferanse på Hamar13.10.2025 12:24:28 CEST | Presseinvitasjon
Ordførere og andre lokale folkevalgte i Innlandet møtes til KS Høstkonferanse Treffpunkt Innlandet 2025 på Hamar 16. og 17. oktober. Konferansen er et samarbeide mellom KS Innlandet og Statsforvalteren i Innlandet. Kommuneøkonomi, omstilling og forventningsgapet er blant temaene i år.
Fersk undersøkelse: Krevende ledelse i endring18.9.2025 11:30:00 CEST | Pressemelding
Knappe ressurser og motstand fra ansatte troner øverst når kommunesektorens ledere blir spurt om hva som er deres største utfordringer når de skal lede i omstilling.
50 kommuner skal finne nye løsninger i helse og omsorg17.9.2025 15:43:05 CEST | Pressemelding
50 nye kommuner skal fra høsten delta i Tørn kommune i regi av KS. Fra Østfold deltar Indre Østfold. Det blir flere eldre og mindre helsepersonell framover. Tørn handler om nye måter å organisere arbeidet og arbeidstiden på.
KS forventer trøkk og mot fra Skjæran16.9.2025 10:13:26 CEST | Pressemelding
– Bjørnar Skjæran får en av regjeringens viktigste jobber. Han må levere på mindre statlig detaljstyring og økt kommunal handlefrihet, sier KS-leder Gunn Marit Helgesen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom