Glad for at det jobbes for å finne gode løsninger for lærlingene
2.4.2020 14:56:36 CEST | NHO Byggenæringen | Pressemelding

Et stort antall lærlinger er meldt opp til fag-/svenneprøvene i april og mai og formidlingen av nye lærlinger starter også i denne perioden. Da Koronakrisen kom, ble det tidlig varslet om at mange fag-/og svenneprøver kunne bli utsatt.
– BNL og NHO har overfor myndighetene påpekt at utsettelsene av prøver ikke bare fører til at lærlingene blir forsinket i sitt utdanningsløp, men det skaper propp i systemet som hindrer bedriftene i å ta inn flere lærlinger til høsten, sier Jørgen Leegaard, og det vil bidra til å bremse rekrutteringen videre, legger han til.
Tilbakemeldinger nå tyder på at flere fylkeskommuner åpner opp for at fag- og svenneprøver kan gjennomføres igjen.
– Dette er gode nyheter. Bransjer, opplæringslæringskontorer og bedrifter gjør sitt beste for at dette kommer i gang så raskt som mulig for byggenæringens fag.
Leegaard peker på at lærlingene er avgjørende for rekrutteringen til byggenæringen og er den viktigste måten å sikre etterveksten av fagarbeidere på.
– Søkingen til yrkesfag og byggfag har vist en positiv trend de siste årene. Nå er det viktig at vi ikke mister momentum, avslutter Leegaard.
Nøkkelord
Bilder

Om NHO Byggenæringen
NHO Byggenæringen er en paraplyorganisasjon for 13 bransjer i byggenæringen som har over 3350 medlemsbedrifter og sysselsetter mer enn 73 000 ansatte. Vi ble etablert i 1997 og er i dag den tredje største landsforeningen i NHO.
NHO Byggenæringen organiserer industri og eiendomsbedrifter, samt utøvende håndverkere og entreprenører.
NHO Byggenæringen jobber for bedre rammebetingelsene til medlemsbedriftene samt tilbyr veiledning i kollektiv og individuell arbeidsrett, tilgang på prognoser og annen rådgivning.
Følg pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NHO Byggenæringen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
Salgstopp til NHO Byggenæringen25.3.2026 12:42:55 CET | Pressemelding
NHO Byggenæringen har ansatt Ole Martin Thorshaug Kristiansen (30) som salgs- og markedssjef i en nyopprettet stilling. Rollen er etablert som del av organisasjonens strategiske satsing på økt medlemsvekst og tydeligere medlemsverdi.
Stabile søkertall til byggfag – sterk økning i Oslo og Troms24.3.2026 13:06:54 CET | Pressemelding
De ferske søkertallene til videregående opplæring viser at interessen for bygg- og anleggsfag holder seg stabil sammenlignet med i fjor. Tallene viser blant annet en positiv utvikling i Oslo og Rogaland.
Viktig signal fra næringsministeren om balanserte kontrakter12.3.2026 14:11:47 CET | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth oppfordrer i et brev til offentlige oppdragsgivere om å bruke fremforhandlede og balanserte kontraktsstandarder i offentlige anskaffelser. NHO Byggenæringen mener dette er et viktig og nødvendig signal til hele byggenæringen.
Flere lærlinger i byggenæringen26.2.2026 12:11:02 CET | Pressemelding
5 379 nye lærlinger startet i bygg og anlegg i fjor. Det er 160 flere enn året før. Midt i lav aktivitet og tøff konkurranse velger bedriftene å ta ansvar og satse på neste generasjon fagarbeidere.
6 av 10 bedrifter i byggenæringen mangler fagfolk24.2.2026 10:56:06 CET | Pressemelding
Prosjekter utsettes, og tempoet går ned flere steder i landet. Samtidig mangler seks av ti bedrifter kompetansen de trenger. Nå lanseres NHOs Kompetansebarometer 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
