- Ikke Norges Banks oppgave å løse boligkrisen
18.6.2026 10:35:43 CEST | NHO Byggenæringen | Pressemelding
– Dagens rentebeslutning fra Norges Bank bidrar til at dagens boligtørke blir morgendagens boligmangel, sier Nina Solli, adm. direktør i NHO Byggenæringen.

NHO Byggenæringen mener dagens rentebeslutning og signaler om renteøkning senere i år, gjør det enda vanskeligere for blant annet unge og førstegangskjøperne å komme inn på boligmarkedet, samtidig som boligbyggingen risikerer å bli liggende på et historisk lavt nivå. Når det bygges for få boliger over lang tid, er det boligkjøperne som til slutt betaler prisen gjennom høyere boligpriser samtidig som leiemarkedet blir enda mer presset.
- Det er ikke Norges Banks oppgave å løse boligkrisen, så nå må regjeringen og Stortinget følge opp med tiltak som øker boligbyggingen, blant annet gjennom en styrket Husbank, flere kommunale utleieboliger og aldersvennlige boliger, avslutter Solli.
Kontakter
Trond Cornelius BrekkeKommunikasjonssjef og samfunnskontaktNHO Byggenæringen
Tel:40241000trond@nhobyggenæringen.noOm NHO Byggenæringen
NHO Byggenæringen er en paraplyorganisasjon for 13 bransjer i byggenæringen som har over 3350 medlemsbedrifter og sysselsetter mer enn 73 000 ansatte. Vi ble etablert i 1997 og er i dag den tredje største landsforeningen i NHO.
NHO Byggenæringen organiserer industri og eiendomsbedrifter, samt utøvende håndverkere og entreprenører.
NHO Byggenæringen jobber for å bedre rammebetingelsene til medlemsbedriftene samt tilbyr veiledning i kollektiv og individuell arbeidsrett, tilgang på prognoser og annen rådgivning.
Følg pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NHO Byggenæringen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NHO Byggenæringen
- Boligkrisen løses på Stortinget – ikke i Norges Bank17.6.2026 20:00:00 CEST | Pressemelding
NHO Byggenæringens nye markedsrapport viser at næringen fortsatt er inne i en historisk lang nedgangsperiode. Aktiviteten har falt i mer enn 50 sammenhengende måneder, sysselsettingen er redusert med over 20 000, konkursnivået er høyt, og boligbyggingen ligger fortsatt på et historisk lavt nivå. Det har ikke vært bygget færre boliger enn siden krigen, og boliggapet er snart på størrelse med Lillestrøm (40000 boliger).
Enighet om overenskomst for asfaltarbeid og veivedlikehold17.6.2026 00:06:46 CEST | Pressemelding
Tirsdag 16. juni 2026 klokken 24.00, ble det oppnådd enighet etter mekling mellom NHO Byggenæringen og arbeidstakerorganisasjonene Norsk Arbeidsmandsforbund og Fellesforbundet i lønnsoppgjøret for Overenskomst for asfaltarbeid og veivedlikehold.
Enighet om overenskomst for private anlegg12.6.2026 03:41:43 CEST | Pressemelding
Fredag 12. juni 2026 klokken 03:30, noen timer på overtid, ble det oppnådd enighet etter mekling mellom NHO Byggenæringen og Norsk Arbeidsmandsforbund i lønnsoppgjøret for Overenskomst for private anlegg. Det blir dermed ikke streik i anleggsbransjen.
RNB: - Løser ikke krisen i byggenæringen7.6.2026 22:40:38 CEST | Pressemelding
Budsjettforliket i Stortinget om revidert nasjonalbudsjett inneholder enkelte positive tiltak for byggenæringen, men treffer ikke de grunnleggende utfordringene næringen nå står i, mener NHO Byggenæringen.
50 prosent kvinner i NHO Byggenæringens styreFor første gang er halvparten av styret i NHO Byggenæringen kvinner. Jimmy Bengtsson fra Veidekke ble valgt til styreleder for 1 år, mens Grete Aspelund fra NCC Industry og Tore Bakke fra Bravida er nyinnvalgte medlemmer av styret for de neste 2 årene.4.6.2026 17:01:51 CEST | Pressemelding
For første gang er halvparten av styret i NHO Byggenæringen kvinner. Jimmy Bengtsson fra Veidekke ble valgt til styreleder for 1 år, mens Grete Aspelund fra NCC Industry og Tore Bakke fra Bravida er nyinnvalgte medlemmer av styret for de neste 2 årene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom