GK skal halvere egne utslipp innen 2030

GK leverer selskapets andre bærekraftsrapport og med det fasit for oppnådd utslippsreduksjon i 2020. Års- og bærekraftsrapporten kan lastes ned fra GKs nettside.
- Vi vet at vår næring globalt står for 40 prosent av energibruken og klimagassutslippene, og det kan ikke fortsette. I vår rolle sitter vi på en sentral del av løsningen på klimaproblemene, og bidrar gjennom å levere smarte og energieffektive løsninger, sier konsernsjef Kim Robert Lisø i GK.
GK er en ledende skandinavisk totalteknisk entreprenør og servicepartner med over 3000 medarbeidere.
Utslippskutt på god vei, fikk drahjelp av korona
Selskapet har satt seg ambisiøse klimamål og er allerede godt i gang med å redusere egne utslipp, med litt ekstra drahjelp fra koronapandemien.
- Vi skal halvere egne utslipp innen 2030, og vi skal bidra til at halve kundeporteføljen vår skal være klimanøytral i 2035. Vi er modige nok til å si: Vi skal være et klimaforbilde. I 2020 har vi redusert våre egne klimagassutslipp med 19 prosent, og overgang til flere elektriske biler har gitt god effekt. Samtidig må vi erkjenne at 10 prosent av utslippskuttet i 2020 skyldes nedgang i flyreiser, en av få positive effekter av pandemien, sier Guro Steine, konserndirektør kommunikasjon og bærekraft i GK.
GK har signert UN Global Compact og jobber systematisk med miljø og klima, sosialt ansvar og forsvarlig selskapsstyring. Selskapets strategiske valg skal sikre at GK bidrar i den store dugnaden som er nødvendig for å nå Parisavtalen og FNs 17 bærekraftsmål.
Ikke kjedelig
GK legger vekt på å kommunisere åpent om hvor selskapet står i dag og hvor de skal. Selskapet integrerer derfor bærekraftsrapporteringen i årsrapporten, slik at alle konsernets interessenter kan få med seg hele bildet. Rapporten utgis både på norsk, svensk og dansk.
GKs verdier, etiske retningslinjer og adferdskode er ryggraden i styringen av selskapet og er en grønn tråd gjennom rapporten.
- Det siste året har vi tatt grep for å sikre at adferdskoden er kjent for og forplikter alle som jobber i GK, og vi har etablert rutiner for å følge opp ansvaret i leverandørkjeden. Det kan høres både byråkratisk og kjedelig ut, men det er denne systematiske oppfølgingen som utgjør en stor forskjell over tid når det gjelder å avdekke risiko og se muligheter til å forbedre oss. La oss ikke undervurdere kraften av over 3000 personer som drar i samme retning, sier Kim Robert Lisø.
- Arbeid med bærekraft styrker vår risikostyring, reduserer våre kostnader og øker tilfredsheten blant våre medarbeidere. Vi blir rett og slett en mer attraktiv leverandør, partner og arbeidsplass, avslutter Lisø.
Nøkkelord
Kontakter
Guro SteineKonserndirektør kommunikasjon og bærekraftGK Gruppen
Tel:+4741288382guro.steine@gk.noBilder

Dokumenter
Lenker
Om GK Gruppen
GK Gruppen er Skandinavias ledende totaltekniske entreprenør og servicepartner med en omsetning på 6,5 milliarder kroner. Med rundt 3000 ansatte og over 80 kontorer i Norge, Sverige og Danmark, leverer vi smarte og bærekraftige løsninger innen ventilasjon, kulde, byggautomasjon, elektro og rør. Vår misjon er å bygge bærekraftige samfunn for generasjoner.
Følg pressemeldinger fra GK Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra GK Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra GK Gruppen
GK presenterer års- og bærekraftsrapport for 20245.5.2025 16:39:56 CEST | Pressemelding
GK er stolte av å presentere vår års- og bærekraftsrapport for 2024. Rapporten gir en omfattende oversikt over våre resultater, bærekraftsinitiativer og fremtidige mål.
Veronica Paulsen Haga er ny regionsdirektør Stor-Oslo Service30.4.2025 13:06:13 CEST | Pressemelding
Veronica Paulsen Haga (48) har vært konstituert i rollen som regionsdirektør for Stor-Oslo siden mars, og trer formelt inn i rollen 1. juni.
Per Arve Ekle blir ny divisjonsdirektør Service24.4.2025 11:17:52 CEST | Pressemelding
Per Arve Ekle (53) er ansatt som divisjonsdirektør Service i GKs norske virksomhet. Ekle er i dag divisjonsdirektør Byggautomasjon i samme selskap, men tar nå over lederskapet for GKs største divisjon.
GKs klimamål verifisert av SBTi10.4.2025 11:03:19 CEST | Pressemelding
GK sine kortsiktige klimamål er verifisert av Science Based Targets initiative (SBTi).
GK Gruppen 4. kvartal 2024: Sterk resultatøkning i Norge, fortsatt utfordrende i Sverige28.2.2025 12:28:42 CET | Pressemelding
GKs norske virksomhet kan vise til vekst og et betydelig forbedret resultat for 2024. Positiv utvikling i HMS-tall og en sunn ordrereserve for konsernet totalt sett gir et godt utgangspunkt for 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom