Gjør suksess med gardsmat av spælsau
27.7.2019 18:20:18 CEST | Stiftelsen Norsk Mat | Pressemelding

–Vi har visst at vi skulle tildeles disse merkene ei stund, så vi har rukket å lande på jorda. Men fortsatt er vi veldig stolte, smiler Stig Roger Nilsen fra Rondane Gardsmat.
Både pinnekjøtt og fenalår fra garden er godkjent av fagjuryen. Produktene har fått plass i den offisielle merkeordningen for norsk lokalmat i særklasse, Spesialitet. Under Folldalsdagen lørdag ble han og kona Ingrid B. Nilsen overrakt merkediplomer.
–Målet vårt har aldri vært volum. Det har alltid vært kvalitet. Vi har bygd sakte, men sikkert, stein for stein. Derfor betyr kvalitetsstempel som dette mye, sier Nilsen.
–Vi gjør mest mulig sjøl
Ekteparet har utviklet familiebedrifta Rondane Gardsmat hjemme på garden Haugtun i Grimsbu i Folldal.
–Målet er å utnytte gardens ressurser, å lage bærekraftig og tradisjonsrik mat, og å gjøre mest mulig sjøl, sier Stig Roger.
Hovedgeskjeft er melkeproduksjon, men da Ingrid begynte å tove og bruke ull og skinn fra spælsau til håndverk, valgte de etterhvert å satse på attåt-produksjon av spælsau. All foredling skjer på garden.
–Blitt litt snakkis
Produksjonen har ballet på seg. I 2008 måtte paret bygge ut fjøset. Nå er de oppe i 300 lam. Pinnekjøttet selges ut hvert år. Og etterspørselen øker.
–Vi merker at det er blitt litt snakkis. Folk hører om smaken. Spælsau er magert, mørt og har mye smak av vilt, sier Stig Roger.
Bruker klimaet for unik smak
Rondane Gardsmat bruker det kalde, tørre klimaet i Folldal for å gi smak og karakteristikk til produktene.
–Vi utnytter den tørre lufta. Vi har tørkerom på gården. Der tørker kjøttet fort, på bare noen uker, uten kunstig tørking eller varme. Vi bare drar lufta utenfor gjennom rommet med vifte, forklarer Stig Roger.
–Vi kunne med andre ord ikke laget produktene våre i Bergen.
Spesialitet-fagjuryen - som blant annet består av flere profilerte kokker - mener kombinasjonen av egenskapene fra den bevaringsverdige spælsauen sammen med beiteforholdene er med på å gi produktene fra Rondane den gode kvalitet og smaken.
Fenalåret fikk skryt for "utpreget smak av natur", og for å være "fløyelsmykt, og mørt". "Et fenalår for dem som ellers ikke liker fenalår". Pinnekjøttet? "Godt og saftig med frisk lukt og riktig smak".
Fakta: Spesialitet - offisiell merkeordning for lokalmat
- Spesialitet er den offisielle merkeordningen som skal vise forbrukere veg til god lokalmat- og -drikke i Norge.
- Produktene må godkjennes av fagjuryen, som har høy matfaglig kompetanse.
- Produktene må være laget av norske råvarer, gjerne etter norske skikker.
- Ordningen forvaltes av stiftelsen Matmerk på oppdrag fra Landbruks- og Matdepartementet.
Nøkkelord
Kontakter
Marit StrandFagsjef
Marit har ansvaret for merkeordningen Spesialitet. Hun har ansvaret for søknadsbehandling og godkjenningsprosessen sammen med fagjuryen.
Nina SundqvistAdministrerende direktør
Tel:+47 917 85 620nina.sundqvist@matmerk.noBilder

Om Stiftelsen Norsk Mat
Stiftelsen Norsk Mat er en uavhengig stiftelse og vårt formål er å styrke konkurranseevnen til norsk matproduksjon. Dette gjør vi gjennom å arbeide med kvalitetsstyring og kompetanseutvikling i norsk matproduksjon og synliggjøre opprinnelse og kvalitet på norske matprodukter.
Våre kjerneområder er merkeordningene Nyt Norge, Spesialitet og Beskyttet Betegenelse og Kvalitetssystemet i landbruket.
Følg pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Stiftelsen Norsk Mat på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Stiftelsen Norsk Mat
Disse fem produsentene mottok kvalitetsmerke under Matstreif18.9.2026 12:57:14 CEST | Pressemelding
Fra Hallingdal og Hvaler til Trøndelag, Møre og Romsdal og Oslo: Åtte produkter fra fem lokalmatprodusenter tildeles kvalitetsmerket Spesialitet av statssekretær Anette Stegegjerdet Norberg under Matstreif i Oslo fredag. Produktene har imponert en uavhengig fagjury med smak, håndverk og særpreg, og representerer noe av det beste norsk lokalmat har å by på.
Etne-bacon i særklasse får Spesialitet11.9.2026 12:59:23 CEST | Pressemelding
Skakke Røykeri i Etne kan juble for ei ny kvalitetsutmerking. Under Dyrsku’n fekk verksemda tildelt Spesialitet for Skakke Bålbacon, etter at ein uavhengig fagjury vurderte produktet til å ha unik kvalitet.
Kjenner du en ildsjel som har bidratt til vår felles mat- og drikkeberedskap?17.8.2026 10:28:45 CEST | Pressemelding
I år retter Ingrid Espelid Hovigs matkulturpris blikket mot noe som angår oss alle: vår evne til å produsere og foredle mat og drikke der vi bor. Nå kan du nominere din kandidat.
Enklere å velge norsk sjømat i butikken14.8.2026 10:30:13 CEST | Pressemelding
For første gang kan norske forbrukere finne sjømat merket med Nyt Norge i butikkene. Under Arendalsuka markerte Stiftelsen Norsk Mat utvidelsen av merkeordningen sammen med fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss og representanter fra sjømatnæringen, landbruket, handelen og arbeidslivet.
Mjødurteddik fra Setesdal får kvalitetsmerket Spesialitet14.8.2026 09:39:43 CEST | Pressemelding
Mjødurteddik fra Brokkestøylen i Setesdal er tildelt det offisielle kvalitetsmerket Spesialitet. Tildelingen fant sted under Arendalsuka torsdag 13. august, der Erik Berglihn mottok utmerkelsen på vegne av Brokkestøylen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom
